Wydawnictwo Dolnośląskie, Okładka twarda, 740 s., Ocena 6/6
Recenzja mojego męża.
Hitler i Stalin, bohaterowie niniejszej książki, to chyba najbardziej znani i najokrutniejsi w historii przywódcy państw totalitarnych. Są oni także najokrutniejszymi zbrodniarzami XX wieku, to nie ulega wątpliwości. Mają na sumieniu miliony istnień ludzkich i doprowadzenie do najbardziej okrutnej, krwawej i barbarzyńskiej wojny w
historii świata. Czy ich dojście do władzy i rządy można do siebie przyrównać? Częstokroć nazizm i stalinizm są zrównywane, czy słusznie? Jak to się stało, że ci dwaj mężczyźni w sumie nie wyróżniający się zbytnią charyzmą, urokiem czy inteligencją, znienawidzeni przez miliony, przez bez mała równie liczną grupę byli wielbieni, częstokroć otaczani prawie boską czcią. Na te i wiele innych pytań próbuje w swojej książce odpowiedzieć Richard Overy, historyk brytyjski specjalizujący się w historii II wojny światowej i historii III Rzeszy, autor ponad 20 książek.
Jednak od razu na wstępie za autorem zaznaczam, pozycja ta absolutnie, nawet w najmniejszym stopniu nie jest biografią żadnego z dyktatorów, czy to każdego z nich osobno, czy w zakresie porównawczym. Jest to za to niezwykle ciekawe i dopracowane merytorycznie porównanie obu tyranów i hmm...zakresu ich działalności. Pewne analogie widać już na pierwszy rzut oka. Od razu rzucają się w oczy także pewne różnice. Jak do nich podszedł autor książki?
Overyemu za klucz do skomponowania Dyktatorów... posłużyły konkretne zagadnienia, począwszy od samego początku każdego z tyranów, poprzez ich dochodzenie do władzy, drogę na sam szczyt i to w jaki sposób ją uzyskali, jak utrzymywali władzę, czym się charakteryzował kult każdego z nich, jak normalne z pozoru kraje w tempie iście błyskawicznym zmieniano w miejsca podporządkowane jednej osobie i kultowi danej partii i ideologii, jak kraj podporządkowywano wymaganiom i potrzebom jednej osoby, jak w związku z tym zmieniała się kultura, jak zmieniało się całe życie obywateli oraz jak radzono sobie z wrogami ustroju.
Książkę czyta się doskonale, szybko, treść osoby zainteresowane tematyką bez wątpienia wciągnie. Porównanie, o które pokusił się Overy jest napisane gruntownie, ze znajomością tematyki i z każdą kolejna stroną widać pasję autora i doskonałe merytoryczne przebadanie tematu.
Jeżeli interesuje was historia (i to nie tylko XX wieku), sama idea totalitaryzmu, zmian psychicznych, socjologicznych, kulturowych w kraju totalitarnym i ich wpływu na jednostkę, koniecznie po tę książkę sięgnijcie.
Dobra książka jest jak alkohol - też idzie do głowy. (Magdalena Samozwaniec)
Strony
- Strona główna
- Przeczytane w grudniu 2011r. i 2012r.
- Przeczytane w 2013r.
- Przeczytane w 2014 r.
- Przeczytane w 2015r.
- Przeczytane w 2016 r.
- Przeczytane w 2017 r.
- Przeczytane w 2018 r.
- Przeczytane w 2019 r.
- Przeczytane w 2020 r.
- Przeczytane w 2021 r.
- Przeczytane w 2022r.
- Przeczytane w 2023 roku
- Przeczytane w 2024 roku
Z jednej strony mam ogromną ochotę na ten tytuł z drugiej objętość mnie przeraża.
OdpowiedzUsuńTo musi być kawał (i to dosłownie) dobrej książki, ale tematycznie akurat nie dla mnie.
OdpowiedzUsuń