czwartek, 20 lutego 2014

Tajemnice Trzeciej Rzeszy

Wydawnictwo Świat Książki, Okładka twarda z obwolutą
Recenzja mojego męża, pasjonującego się wszystkim co z okresem II wojny światowej i III Rzeszą związane.
Guido Knopp jest człowiekiem niezwykle twórczym, ale i popularnym. Za naszą zachodnią granicą zawdzięcza to nie tylko książkom, ale także filmom dokumentalnym poświęconym historii III Rzeszy, które robi od 1978 roku. Jednak u nas znany jest przede wszystkim ze swoich licznych książek popularyzujących historię III Rzeszy. Dotychczas przetłumaczono na język polski m.in. takie jego publikacje: Ludzie Hitlera (1999); Hitler – dziedzictwo zła (1999); Watykan: władza papieży (2001); Kobiety Hitlera i Marlena (2002); Elita szpiegów (2004); Stalingrad (2007). Knopp napisał o wiele więcej książek i trzeba mu przyznać, jest niezmordowanym propagatorem historii, ale tylko w zakresie popularnym. Na pewno nie są to książki stricte naukowe, czy chociażby do takiego miana dążące. Ich autor nie jest bowiem historykiem, który pracowałby w pocie czoła wyszukując informacje i materiały w bibliotekach, czy archiwach. Knopp jest przede wszystkim postacią medialną odcinającą kupony od swojej sławy. A robi to niezwykle umiejętnie. W zalewie książek i filmów historycznych znalazł dla siebie niszę. Jest nią okres II wojny światowej i wszystko, co z nim związane, a więc wydarzenia, biografie osób, a przede wszystkim sekrety i tajemnice. Historia zaserwowana przez  Knoppa jest żywa, porywająca, ciekawa, acz niepełna. Można śmiało powiedzieć, że Knopp traktuje ją po przysłowiowych łebkach. Nie bez kozery historycy zajmujący się analogicznymi zagadnieniami, zarzucają Knoppowi, iż jego książki w dużej mierze pomijają nowe tendencje badawcze. Stąd książki tego publicysty są ciekawe, szybko się je czyta, ale dla osób pragnących rozszerzyć swoja wiedzę niezbyt się nadają. Są one raczej odpowiednia lekturą dla laików w danym temacie. Niemniej, warto po nie sięgnąć.
Nie inaczej jest z niniejszą pozycją. Tym razem Guido Knopp na tapetę bierze wszystko to, co związane z III Rzeszą, a co było jej wielką tajemnicą, o czym nikt nie miał prawa wiedzieć. W treści całej książki widać pogoń za sensacją, która oscyluje w okolicach niezłego filmu kryminalnego, powierzchownego pod względem warstwy historycznej, ale z wciągającą akcją i narracją.
Autor wspomina o prawdziwym pochodzeniu Hitlera i tajemnicach jego rodziny, o Hitlerze i kobietach w jego życiu. Najsłynniejszą z nich, Evę Braun, Knopp ukazuje z nieznanej dotychczas strony. Czy ciekawej, hmm  to kwestia dyskusyjna.
Duża ilość miejsca poświęcona jest także Reichsführerowi SS Heinrichowi Himmlerowi i jego tajemnicom, których  ten pozostawił po sobie całkiem sporo. Nie myślcie jednak, że Knopp je rozwiązuje, no przynajmniej nie wszystkie. Duża część materiału w tej książce opiera się na pytaniach, wysuwanych teoriach, przypuszczeniach i swoistym laniu wody. Niemniej owe przypuszczenia przedstawiane są w sposób tak ciekawy, iż porywają całkiem spore rzesze czytelników. Trochę to przypomina książki naszego rodzimego autora, Sławomira Kopra, które bardzo dobrze się sprzedają, a którym wielu historyków także stawia podobne zarzuty. Jednak nie mnie je oceniać.

Jeżeli interesuje was okres II wojny światowej, historia i tajemnice III Rzeszy i osób z nią związanych, z pewnością po tę i inne książki Knoppa warto sięgnąć. Nie oczekujcie jednak książki stricte historycznej, naukowej z przypisami i bogatą bibliografią, która dostarczy wam wiele  nowej wiedzy. To nie ten typ. Aczkolwiek z pewnością jest to fascynująca, wciągająca lektura.

3 komentarze:

  1. O, coś takiego zapewne bym przełknął. Typowo historycznej gadaniny nie lubię, ale w takiej formie - czemu by nie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Osobiście okres II wojny światowej, historia i tajemnice III Rzeszy nie interesuje mnie aż w takim stopniu bym chciała z własnej nieprzymuszonej woli o tym czytać, więc tym razem podziękuję.

    OdpowiedzUsuń
  3. W 100% zgadzam się z oceną twórczości Knoppa :) Pozdrawiam męża :)

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.