niedziela, 8 września 2013

Trylogia rzymska. Tajemnica królestwa - Mika Waltari

Wydawnictwo Książnica, Okładka miękka, 408 s., Moja ocena 5,5/6
Kolejna genialna książka autorstwa Miki Waltariego. Prawdziwa uczta nie tylko literacka, ale i historyczna.
Głównym bohaterem jest młody Rzymianin, Marek Mezencjusz Manilianus. Pewnego dnia przybywa on do Aleksandrii, gdzie zaczyna badać zawarte w świętych księgach przepowiednie i proroctwa różnych ludów, które na przestrzeni wieków weszły w skład cesarstwa rzymskiego. Jedne intrygują go bardziej inne z kolei nudzą, do kilku nie przywiązuje większej wagi. Jednak są przepowiednie, pisma, które zwracają jego szczególną uwagę.   Jest to żydowska zapowiedź nadejścia odkupiciela i zbudowania Królestwa. Przekonany o słuszności przepowiedni, Marek udaje się w podróż do  Jerozolimy. Przyjeżdżając do miasta trafia na chwilę, gdy ukrzyżowany zostaje Jezus. Coraz bardziej zaintrygowany sprawdzalnością przepowiedni i sama osobą umęczonego Jezusa, Marek rozpoczyna wędrówkę jego śladami. Co z tego wyniknie? Nie zdradzę. Zachęcam za to do sięgnięcia po I tom Rzymskiej trylogii.
Książka  jest wspaniale napisana, z wielką dbałością o historyczne i biblijne szczegóły. Dzięki tak dokładnemu reaserchowi historycznemu, Waltariemu po raz kolejny udało się  wczuć w realia epoki, oddać wiernie jej klimat oraz nastrój jaki panował w Jerozolimie w trakcie śmierci Jezusa. Razem z Markiem z Jerozolimy udajemy się do kolejnych miejsc, w których przebywał i nauczał Chrystus, rozmawiamy z ludżmi, którzy w niego uwierzyli, a także z jego przeciwnikami. Męźczyzna  z niezwykłą skrupulatnością odnotowuje każdy etap swojej wędrówki, każde spotkanie, każdą (nawet najkrótszą) rozmowę. Dzięki temu mamy uczucie wędrowania razem z nim. 
Jednak jest odrobina dziegciu w tej beczce miodu, Waltariemu nie udało się bowiem uniknąć pewnych schematów dotyczących opinii, jaką współcześni mu mieli o Żydach. Należy pamiętać, że od momentu napisania Tajemnicy królestwa (1959r.), dokonano wielu odkryć, a pogląd naukowców i zwykłych ludzi na pewne sprawy dot. historii antycznej uległ zmianie. Mimo tego drobnego minusa, książka jest wyborną  lekturą, a wiernie oddane szczegóły, wspaniały obraz antycznego świata, a na tym tle rozterki i poszukiwania odpowiedzi na wiele istotnych pytań zachęcają do lektury. Książka niezwykła, ale nie ze względu na Biblię i osobę Jezusa, ale ze względu na fakt, iż jest to majstersztyk historyczny i literacki.  
Trylogia rzymska, to doskonała pozycja dla osób wierzących, jak i tych odżegnujących się od jakiejkolwiek religii. Jest to powieść o historii, człowieku i sensie życia. Polecam i cieszę się na lekturę kolejnych dwóch tomów.  
O Waltarim pisałam tutaj.
Recenzje innych książek Miki Waltariego:

8 komentarzy:

 1. Koniecznie muszę wreszcie zapoznać się z prozą Waltariego, kusisz okrutnie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) Zacznij od Egipcjanina Sinuhe i Czarnego anioła. Powinny przypaść Ci do gustu.

   Usuń
 2. Uwielbiam Rzym i wszystko co z nim związane, książkę od dawna mam w planach, tylko jeszcze zdobyć ją gdzieś muszę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może w bibliotece dostaniesz stare wydanie. Ja planuję w najbliższym czasie lekturę pozostałych dwóch tomów.

   Usuń
 3. Oj bardzo mnie zainteresowałaś :)Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. O Waltarim ostatnio głośno na blogach. Przyznam, że ja również chętnie poznam jego twórczość :)

  OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.