poniedziałek, 9 września 2013

1. wiedeński stosik..

Przyjaciele przywieżli w  ten weekend kilka książek z Polski. Oto one. Mój 1. wiedeński stosik:)

Książka z ukochanej serii mojego męża. 
Druga wojna światowa wcale nie skończyła się w maju 1945 roku - to, co działo się potem, niewiele miało wspólnego z pokojem. Zrujnowane miasta i wioski, brak instytucji prawa, zabójczy głód i nędza, odkrywanie wojennych koszmarów (wyzwalanie obozów), ustalanie nowych granic (brutalne przesiedlenia i wypędzenia) i porządków (prawica kontra komuniści) - wszystko to wyzwalało w ludziach i tak zdeprawowanych przez wojnę najgorsze instynkty. Europą wstrząsały kolejne fale przemocy: bezlitosny odwet na pokonanych wrogach, zemsta na kolaborantach, krwawe czystki etniczne i pogromy, wojny domowe. Taka była rzeczywistość Europejczyków, w której musieli budować nowe życie.
Dziki kontynent, obficie czerpiąc z dokumentów źródłowych, dostępnych danych statystycznych i literatury przedmiotu, a przede wszystkim z relacji i wspomnień świadków, maluje sugestywny i wiarygodny obraz okresu pomiędzy zakończeniem drugiej wojny światowej a początkiem zimnej wojny.

 V i ostatni tom przygód antycznego detektywa.
Werdykt Cezara Rok 48 p.n.e. Dwaj wybitni rzymscy wodzowie, Cezar i Pompejusz, zażarcie walczą o panowanie nad światem. Teatr wojny przenosi się tym razem do Egiptu, rozdartego krwawą rywalizacja między królową-boginią Kleopatrą i jej bratem Ptolemeuszem. Wybór, jakiego Cezar dokona między nimi, zdeterminuje przyszłość rzymskiego imperium. W tę gorącą atmosferę intryg trafia Gordianus Poszukiwacz - świadek przedśmiertnych konwulsji starego świata teraz ma odegrać pierwszoplanową rolę w narodzinach drugiego... Gladiator umiera tylko raz Drugi po "Mglistych proroctwach" zbiór krótkich opowiadań z Gordianusem nie odbiega od wysokich standardów, do jakich Saylor przyzwyczaił czytelników w powieściach z cyklu "Roma sub rosa". Są to historie m.in. o spisku na życie konsula, porwaniu i morderstwie podczas buntu Sertoriusza w Hiszpanii, odkryciu grobu Archimedesa. Te epizody z wczesnych lat kariery bohatera, kiedy adoptowany syn Eko był jeszcze niemym chłopcem, a późniejsza zona Bethesda niewolnicą, przedstawiają codzienne życie Rzymu w I w. p.n.e. tak żywo i szczegółowo, jak rzadko któremu pisarzowi się to udaje. Triumf Cezara Wojna domowa w Rzymie dobiegła końca - Pompejusz zginął, w Egipcie nastąpiła stabilizacja, do Miasta powrócił Juliusz Cezar. Ulice szumią już od pogłoski, że zamierza obwołać się królem. Poproszony przez zaniepokojoną wróżbami o zamachu na męża Kalpurnię Gordianus przyjmuje zlecenie, choć już się wycofał z zawodu. Czas nagli, gdyż Cezar dla uczczenia swych zwycięstw przygotowuje cztery triumfalne pochody, podczas których potencjalni zamachowcy mieliby większe szanse powodzenia. Detektyw nie mógł jednak przewidzieć, kogo po drodze narazi na śmiertelne niebezpieczeństwo..

Jan Hauger przeprowadza się w poszukiwaniu pracy do miasta na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Zatrudnia się tam jako nauczyciel w przedszkolu o nazwie Polana. To szczególne miejsce. Sąsiaduje bowiem z Kliniką Świętej Patrycji, zwaną przez miejscowych Świętym Psycholem, która jest szpitalem psychiatrycznym o zaostrzonym rygorze. Wśród pacjentów kliniki znajdują się brutalni przestępcy, a pobliskie przedszkole przeznaczone jest dla ich dzieci. Do obowiązków Jana należy między innymi przeprowadzanie maluchów podziemnym przejściem, łączącym przedszkole ze szpitalem, na spotkania z rodzicami. Jan to znakomity nauczyciel, ale ma swoje tajemnice. Nikomu nie wyjawił prawdziwej przyczyny, dla której starał się o posadę w Polanie... "Święty Psychol" to mroczna historia miłosna i mrożący krew w żyłach thriller psychologiczny, w którym nic nie jest takie, jakie się wydaje. 

 "Stwierdzenie, że nie byłem w stanie odłożyć tej książki, nie jest oryginalne, ale jak najbardziej prawdziwe. Jej siła leży w szczególe. Książka jest jak dobra rzeźba: im dłużej się patrzy, tym więcej się dostrzega." Christopher Isherwood, autor powieści "Samotny mężczyzna" i "Pożegnanie z Berlinem"
"To wspaniała książka. Świeża, jakby została napisana dzisiaj i tak klasyczna, jak powieści Jane Austen." Donald E. Westlake, autor kryminałów o perypetiach Johna Dortmundera
Zdobywam zamek - jedno z najbardziej zachwycających zjawisk w literaturze angielskiej można by żartobliwie nazwać blogiem nastolatki z epoki przedkomputerowej. Jest to historia siedemnastoletniej Cassandry, która mieszka z rodziną w okazałym zamku, w bardzo niedystyngowanej biedzie. Doskonaląc swój talent literacki, przez sześć burzliwych miesięcy zapełnia pamiętnik zabawnymi, przejmującymi i wzruszającymi wpisami, które układają się w kronikę życia jej ekscentrycznej rodziny.
Debiutancka powieść Dodie Smith jest dziś równie błyskotliwa i dowcipna jak wtedy, kiedy opublikowano ją po raz pierwszy. W Anglii, od chwili premiery w 1948 roku, miała 28 oficjalnych wydań książkowych i dziewięć jako audiobook na kasetach i płytach CD.


 W przeddzień święta narodowego Francji Ang'le Lieby jedzie do jednego ze strasburskich szpitali ze straszną migreną. Jej stan się pogarsza i trzeba ją wprowadzić w śpiączkę farmakologiczną. Kilka dni później lekarze nie są w stanie jej wybudzić; mimo rozmaitych prób stymulacji Ang'le nie daje znaku życia. Jej mąż słyszy w końcu: "Trzeba odłączyć ją od urządzeń podtrzymujących życie". Jednak po jakimś czasie córka nieszczęsnej pacjentki dostrzega łzę w kąciku jej oka. Ang'le nie tylko żyje, ale pozostała świadoma tego, co się wokół niej dzieje! W tej książce opisała to niezwykłe doświadczenie - przeżycia kobiety uwięzionej we własnym ciele, która wszystko słyszy, odczuwa straszny ból fizyczny, przeżywa tortury psychiczne, ale niezdolna jest do jakiejkolwiek reakcji.


Abby, Meaghan, Sam, Dani - cztery kobiety pochodzące z różnych środowisk, mające inne marzenia... Jest jednak coś, co je łączy. "Prywatna sprawa" to fascynująca opowieść o miłości i przyjaźni, blaskach i cieniach życia, autorstwa znanej pisarki Lesley Lokko. Abby Barclay jest wzorową żoną oficera armii brytyjskiej, tak jak wcześniej jej matka i babka. Pełna poświęcenia, zawsze stawia karierę męża na pierwszym miejscu. Meaghan Astor również poślubiła wojskowego. Gotowa była pojechać choćby na koniec świata, by uciec od znienawidzonego ojca. Obie kobiety, podążając za mężami, często zmieniają miejsce zamieszkania. Miesiącami z niepokojem czekają na swoich mężczyzn odbywających ćwiczenia bojowe z dala o domu. Morale żołnierzy uczestniczących w trudnych misjach w różnych zakątkach świata, m.in. w Sierra Leone, często jest wystawiane na próbę. Ciągły stres i lęk o życie wyzwalają brutalność. Kiedy młode dziewczęta padają ofiarą gwałtów i morderstw, sytuacja staje się poważna. Podejrzany jest jeden z oficerów. Czy sprawcę dosięgnie sprawiedliwość? 

Dla mojego męża, ja tego typu pozycji nie ruszam:)
Mieszkańcy Przystani Wiatrów odkryli, że na ich planecie możliwe jest realizowanie odwiecznego marzenia ludzi. Wspomagani przez słabą grawitację i gęstą atmosferę, na skrzydłach wykutych z metalu uzyskanego z porzuconego statku - zaczęli latać!
Na planecie małych wysepek, trapionych przez potwory mórz i rozdzierające powietrze sztormy, lotnicy pełnili funkcję wysłanników i zazdrośnie strzegli prawa do dziedziczenia skrzydeł. Jednak Maris z Amberly, która ponad wszystko pragnęła latać, rzuciła im wyzwanie i wywalczyła skrzydła dla siebie. Wkrótce przekonała się, że toczy bój nie tylko o własne przetrwanie, ale także o dalsze istnienie Przystani Wiatrów.


 Nowa seria powieści o inspektor Malin Fors! "Wodne anioły" to pierwsza część cyklu inspirowanego czterema żywiołami. Uparta, obdarzona intuicją pani detektyw tym razem będzie miała do rozwiązania nie lada zagadkę. Pewnego sierpniowego dnia w jednej z bogatszych dzielnic Linköpingu zostają znalezione w jacuzzi zwłoki dwojga małżonków. Okazuje się, że Ella, pięcioletnia adoptowana córka zamordowanej pary, zniknęła bez śladu. Grupa dochodzeniowo-śledcza z Malin Fors na czele rozpoczyna intensywne poszukiwania. Kto miał powód, aby zabić dwoje młodych, zamożnych ludzi? Czy dziecko nadal żyje? Skomplikowane śledztwo odkrywa przed policjantami mroczną stronę ludzkiej natury, a granica między żywymi i zmarłymi, między dobrem a złem, coraz bardziej się zaciera. Śledztwo zmusza Malin do konfrontacji z własnymi demonami. Pokusa, by poddać się znieczulającemu działaniu alkoholu staje się coraz silniejsza, jednak pani inspektor wie, że musi się jej oprzeć. 

Lektura typowo dla mojego męża...
Książka porównywana do najwybitniejszych powieści Philipa Rotha, Philipa K. Dicka i Michaela Chabona. "Miraż" to prowokująca i błyskotliwa alternatywna wizja najnowszej historii, podważająca nasze najgłębsze przekonania i ujawniająca ukryte lęki.
9.11.2001. Fanatyczni chrześcijańscy fundamentaliści z Ameryki Północnej porywają cztery samoloty. Dwa z nich uderzają w bliźniacze wieże w Bagdadzie, który należy do największych miast Zjednoczonych Państw Arabskich, światowego supermocarstwa. Trzeci atakuje Ministerstwo Obrony w Rijadzie. Czwarty, zmierzający do Mekki, zostaje przez pasażerów sprowadzony na ziemię. W odwecie arabskie władze, wspierane przez perskich i izraelskich sojuszników, ogłaszają wojnę z terroryzmem. Siły koalicji rozpoczynają inwazję na Amerykę i po odniesieniu zwycięstwa wyznaczają Zieloną Strefę w Waszyngtonie.
2009. Mustafa al-Baghdadi, agent Arabskich Służb Bezpieczeństwa Narodowego, przesłuchuje amerykańskiego zamachowca. Więzień twierdzi, że cały świat to jedynie miraż. Utrzymuje, że w rzeczywistości to Ameryka jest supermocarstwem i nie istnieje żaden związek arabskich państw. Inni schwytani terroryści również wygłaszają podobne opinie. Niebawem okazuje się, że zagadką mirażu interesuje się wiele wpływowych osób, między innymi gangster Saddam Husajn i bohater wojenny, senator Osama bin Laden... Stoczek Klasztorny – drugie z kolei miejsce uwięzienia Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Spędził tu blisko rok w towarzystwie przydzielonego mu księdza kapelana i siostry zakonnej. Właśnie tu, w zimnych murach starego klasztoru, 8 grudnia 1953 roku, złożył akt oddania się w niewolę Maryi. Poruszająca opowieść przeplatana osobistymi zapiskami Prymasa i raportami ks. Skorodeckiego, towarzysza niedoli, i zarazem, jak wskazują poszlaki,  TW o pseudonimie „Krystyna”. Historia długich miesięcy odosobnienia człowieka, który z wielką godnością i pokorą przyjmował każde upokorzenie, dając nieustanne świadectwo wiary i prawdy.20 komentarzy:

 1. "Ocaliła mnie łza" Cię zachwyci. Zobaczysz!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Liczę na to:) Jak nie oczaruje to zażalenie do Ciebie za świetną recenzję:)

   Usuń
 2. Muszę koniecznie sięgnąć po "Przystań wiatrów" oraz cały cykl o Gordianusie. Wspaniałe książki, życzę przyjemnego czytania! :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja również długo obchodziłam Martina szerokim łukiem a gdy w końcu się skusiłam, naprawdę mnie oczarował. Może warto spróbować? ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz, na razie u nas oczarowany jest mąż i wystarczy. Ja poczekam jak już nie będę miała co czytac, to wtedy Martin:)
   Z lekkiej fantastyki to tylko Bacigalupi mi odpowiada. A i to jest postępem, bo ze 3-4 lata temu jego książek też bym nie czytała.

   Usuń
 4. Mnie ciekawi "Prywatna sprawa", bo czytałam inne tej autorki, a ostatnia nieco mnie rozczarowała, chciałabym się przekonać, czy trzyma poziom poprzednich.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uwielbiam Lokko, tzn. jej książki, ale masz rację, ostatnia była zdecydowanie słabsza od np. Szafranowego nieba. Przyjaciółka, która przywiozła książkę, skończyła ją czytać w drodze do Wiednia i twierdzi, ze dużo lepsza niż ostatni tytuł, nie genialna, ale lepsza.

   Usuń
 5. "Ocaliła mnie łza" - jak to możliwe, że nie zwróciłam wcześniej uwagi na tę książkę? Koniecznie muszę przeczytać! No i ciekawi mnie, jak ci się spodoba "Święty Psychol" :)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Psychol na pewno mi się spodoba, bardzo lubię Theorina.

   Usuń
 6. Żadnej z książek nie kojarzę ale kto wie czy po twojej recenzji nie sięgnę po którąś z tych pozycji :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Odpowiedzi
  1. :) mam nadzieje, że okażą się warte poświęconego im czasu.

   Usuń
 8. Wiedeński stosik na bogato! ;D Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj bardzo bogato. A jaka to przyjemność odpakowywać kolejne paczki z książkami:)

   Usuń
 9. Piękny stos! Życzę przyjemnej lektury i czekam na recenzje:) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 10. A ja właśnie szukam książkowych inspiracji na jesień i zimę i dobrych , poleconych książek :) I tu kilka znalazłam! :) Teraz czas na poszukiwania :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że nie zawiedziesz się na tych pozycjach.

   Usuń
 11. Och, muszę przyznać, że masz wspaniałych przyjaciół! ;-) Zazdroszczę "Zdobywam zamek", "Świętego Psychola" oraz "Prywatnej sprawy".

  OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.