wtorek, 13 kwietnia 2021

Christopher Berry-Dee - Rozmowy z psychopatami W otchłani zła

Wydawnictwo czarna Owca, Moja ocena 4-/6
Christopher Berry-Dee, w swojej książce zagłębia się w świat psychopatów. Robi to w sposób dogłębny, wnikliwy.
Analizuje psychikę i sposób działania zarówno seryjnych zabójców, których poznał osobiście, jak i zbrodniarzy, którzy przeszli do historii kryminologii.
Udowadnia, iż wybór przez seryjnego zabójcę ofiary sprawia, iż choć nadal jest ona żywa, normalnie funkcjonuje, jednak jest ona już martwa. Jak twierdzi autor (...) Można zabarykadować drzwi i okna, lecz zdeterminowany morderca zawsze znajdzie sposób, by dokonać zbrodni. (...)
Psychopata, seryjnym zabójca może być każdy z nas, może być nasz miło uśmiechający się sąsiad, może być pan z pieskiem z sąsiedniej posesji. Zabójcy są wśród nas.
Berry-Dee opowiada o seryjnych zabójcach, analizuje ich zachowanie, poczynania, rozpatruje pod różnym kontem przyczyny ich działania. Próbuje analizować i to dogłębnie psychikę seryjnych zabójców, psychopatów.
Wychodzi mu to różnie. Temat, jaki porusza jest ciekawy. Pewne zastrzeżenia budzi natomiast sposób napisania książki. Jest ona sucha, momentami po prostu nie tyle nudna co jakaś taka bez duszy, choć temat jest ciekawy. Styl narracji nie ma w sobie za wiele finezji, brak ludzkich uczuć, brak wczucia się w pozycje ofiary, brak ukazania czegoś więcej poza suchymi faktami.
Nie jest to zła książka. Autor porusza wiele ciekawych tematów, wysnuwa wiele wniosków, na które ja bym nie wpadła. Jednak niektórzy są urodzonymi gawędziarzami inni wręcz przeciwnie. Berry - Dee niestety należy do tej ostatniej grupy. Brak tego czegoś nieuchwytnego, co sprawiłoby, iż książkę czytałoby się z wypiekami na twarzy. A szkoda. Od razu rzuca się w oczy, iż autor zadał sobie dużo trudu, włożył w powstanie książki, zebranie materiału dużo pracy. Szkoda, że tak wyszło.
Zdecydowanie nie jest to łatwa lektura. Jednak jeżeli kogoś interesuje ta tematyka, warto po tę pozycje sięgnąć, warto zadać sobie trochę trudu, przeczytać. Ilość materiału, jaki zawarł w książce autor, poruszana tematyka może zaciekawić. Warto także dowiedzieć się, co kieruje psychopatami, co tacy ludzie mają w głowie.

2 komentarze:

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.