niedziela, 23 sierpnia 2020

Królowa lalek - Piotr Górski

       

Wydawnictwo Harper Collins, Moja ocena 4/6
Mocny początek...Młoda kobieta po kłótni z mężem wychodzi nocą z przyjęcia. Po kilku godzinach zostaje znaleziona martwa przy trójmiejskiej obwodnicy, ze zmasakrowaną połową twarzy. Rozpoczyna się dochodzenie, które prowadzą Damian Paczulski i Sławomir Kruk. Taki początek to ciekawa zapowiedź dobrego ciągu dalszego.
Dalej jest różnie, raz lepiej raz gorzej. Jednak generalnie to nieźle napisana, mocna powieść z ciekawym wątkiem manipulacji psychologicznej. .
Tym co rzuca się od razu w oczy jest mocna konstrukcja książki. Tempo, atmosfera, bohaterowie, akcja z pewnością usatysfakcjonują wielbicieli gangsterskiej literatury. Ja do nich nie należę, stąd moja niższa ocena. Jednak doceniam sporą inwencję autora, ogrom trudu jaki sobie zadał i fakt, iż bardzo się przyłożył do oddania gangsterskiej atmosfery.
Poza tym bohaterowie, świetnie nakreśleni. I to zarówno chodzi o tych znajdujących się na drugim planie, jak i tych będących w czołówce. Jak zwykle na prowadzenie wysuwa się śledczy Sławomir Kruk. Tutaj kolejny raz autor bazuje na schemacie steranego życiem, boleśnie doświadczonego gliny. Oparcie się na schemacie nie jest złe o ile za tym coś idzie. I tak jest w przypadku Kruka. Postać niejednoznaczna, wielowymiarowa, bardzo ciekawa. To 4. tom serii o tym policjancie. Każdy kolejny tom jest samodzielną całością, warto jednak poznać je wszystkie, przeczytać je po kolei. W każdej części jest nowe śledztwo, nowa sprawa, ale są też dalsze losy Kruka. Polecam czytanie od tomu 1.
Miałam okazję poznać wszystkie części serii i muszę przyznać, iż zmienił się przede wszystkim warsztat autora. Tom 1. Kruk był bardzo średni, żeby nie napisać słaby. Kolejne tomy były coraz lepsze. Królowa lalek jest z nich najciekawsza, najlepiej napisana. Autor zmienia się, coraz lepiej pisze, bardziej przykłada się do swojej pracy.
Z pewnością jest to ciekawa seria, niebanalna, z wbijającym się w pamięć głównym bohaterem. Każda książka jest inna, każda ma porządne śledztwo, ciekawą motywację. Polecam.


 

 


1 komentarz:

  1. Jestem bardzo ciekawa tej serii i na pewno, kiedyś po nią sięgnę. 😊

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.