środa, 11 kwietnia 2018

Nieznana terrorystka - Richard Flanagan

Wydawnictwo Literackie, Moja ocena 6/6
Kolejna, rewelacyjna powieść australijskiego pisarza i moim skromnym zdaniem najlepsza w jego dorobku. Tak wiem, tak piszę o każdej powieści Australijczyka :).
Tym razem autor porusza tematykę bardzo aktualną dot. m.in. fake newsów, brudu, manipulacji, seksu, ogromnych pieniędzy i tego, co tak naprawdę jest w naszym świecie zagrożeniem.
Wszystko rozpoczyna się pewnego dnia w Sydney, gdzie ma miejsce alarm terrorystyczny, a w trzech dziecięcych plecakach znalezione zostają bomby. To dopiero początek, który w ciągu kilkunastu następnych stron pędzi niczym szalony pociąg, tornado zmiatając wszystko co ma na drodze, pozostałymi przy życiu manipulując jak chce.
Należy jednak pamiętać, za takim pociągiem, tornadem stoją ludzie. To oni manipulują wszystkim dookoła, kształtują nie tylko otaczającą nas rzeczywistość, ale także nas samych, grzebią w umysłach milionów, porażają całe kraje. Taki jest dzisiejszy świat.
Flanagan świetnie opisuje ten proces i jego efekt, ukazuje zmanipulowaną Australię, miliony chłonące z przerażeniem, zaszczutych ludzi, reakcje, o które nie podejrzewałby się chyba nikt z nich. Koszmarna, bo niesamowicie realna i mogąca się spełnić w każdej chwili opowieść.
Idealnie to obrazuje ten fragment:

(...) Człowiekowi można odebrać wszystko — odparła Doll, zdając sobie sprawę, że po raz drugi świadomie nie zgadza się z Wilder. Mówiła szeptem, by nie obudzić Maxa. — Zmyślają różne rzeczy, biorą jakiś niewinny epizod z twojego życia i twierdzą, że to dowodzi, że jesteś winna, czyli biorą prawdę i zmieniają ją w kłamstwo. (...)

Książka porusza, zmusza do myślenia, innego spojrzenia na wiele spraw. Polecam.

8 komentarzy:

 1. Myślę, że to jest książka dla mnie. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Podpisuję się pod opinią, zachwytem i oceną. Świetna książka i autor. Wystarczyły mi dwie pozycje, żeby stwierdzić stanowczo, że przeczytam i kupię od niego wszystko. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ze smutkiem stwierdzam, że jeszcze nie czytałam żadnej książki tego pisarza. I nie wiem, od której zacząć...

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem bardzo ciekawa twórczości autora i na pewno niedługo sięgnę po jakąś jego książkę. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Hej. Info dla Ciebie: zmieniłam adres bloga, tzn. dopasowałam adres do nazwy.
  Zapraszam: www.katalog-tytulowy.blogspot.com
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Wygląda naprawdę zachęcająco... muszę jej poszukać...

  OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.