wtorek, 3 listopada 2015

Turniej cieni - Elżbieta Cherezińska

Wydawnictwo Zysk i S-ka, ocena 6/6
Recenzja mojego męża.
Tak się zastanawiam...co jeszcze można napisać o książkach Elżbiety Cherezińskiej...chyba już wszystko zostało i napisane i powiedziane.
Turniej cieni to kolejna fascynująca opowieść pióra tej autorki, kreśląca przed nami fragment historii Polski, fragment, który opowiedziany przez kogoś innego mógłby nawet w części nie być tak porywający. 
Jest to okres tragiczny dla naszego narodu - różnorodne zrywy narodowowyzwoleńcze, z którymi wiązano tak wielkie nadzieje, nie odnoszą zamierzonego efektu, trwają egzekucje, zsyłki na Sybir, aresztowania. Króluje denuncjacja nagradzana przez tajną carską policję, na porządku dziennym są kłótnie Polaków, którzy nawet w takiej sytuacji nie do końca potrafią się zjednoczyć.
Nasuwać się może pytanie - czym jest tytułowy Turniej cieni... Żeby się tego dowiedzieć musimy razem z bohaterami przenieść się w lata 30. XIX wieku i wziąć udział w niebagatelnej rozgrywce o panowanie nad Azją. W ową rozgrywkę wplecione są losy Polaków: Jana Witkiewicza – młodzieńca ułaskawionego z wyroku śmierci i zesłanego na Syberię, Adama Gurowskiego – ucznia Hegla i przyjaciela Heinego, zdrajcy sprawy polskiej, a także Rufina Piotrowskiego – prostego żołnierza i najsłynniejszego uciekiniera z syberyjskiej katorgi. Razem z nimi przemierzamy bezkresne tereny, śniegu Syberii,  piasku afgańskich pustyń i wybrzeża Morza Czarnego.
Ich losy niebanalne same w sobie, Cherezińska czyni jeszcze bardziej porywającymi. Wplata je w historyczne zawirowania, opowiada o nich w kontekście przemian historycznych, społecznych i duchowych, okrasza wspaniałymi, niezwykle plastycznie nakreślonymi obrazami.
Podobnie, jak w przypadku wcześniejszych książek autorki, najmocniejszą strona są genialnie domalowani bohaterowie oraz po mistrzowsku (z uwzględnieniem wszelkich szczegółów) oddane realia historyczne, kulturowe i geograficzne.
Nie ukrywam, Turniej cieni to książka wyjątkowo ważna, potrzebna, ale i trudna, bo pełna uczuć, emocji trafiająca głęboko do serca. Uważam, że pozycja ta powinna być lekturą obowiązkową dla każdego Polaka.
Turniej cieni, to świetnie napisana, dopracowana w każdym calu, zachwycająca książka. Dodatkowo jest to powieść ponadczasowa. W nakreślonych sylwetkach bohaterów (pierwszo- i drugoplanowych) wielu z nas zobaczy siebie samych, swoich najbliższych, dalszych znajomych. Dodatkowo autorka ukazuje wszelkie nasze narodowe zalety, ale i przywary, które mimo upływu lat nie ulegają zmianie.

A tutaj (klik) recenzje innych książek pióra Elżbiety Cherezińskiej.

  Ps.. coś bloger z czcionką dzisiaj nawala...

1 komentarz:

  1. Ja chyba polecę do księgarni i kupię tę książkę, bardzo chcę ją mieć już nie wspominając o przeczytaniu... :)

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.