sobota, 27 lutego 2016

Ciałem rozumiem - Dawid Grosman

Wydawnictwo Świat Książki, Ocena 6/6
Recenzja mojego męża.

Dawid Grosman, to jeden z najwybitniejszych pisarzy izraelskich, laureat wielu prestiżowych międzynarodowych nagród. M.in. w 1991 roku otrzymał nagrodę Nelly Sachs za dokonania literackie.
Tym razem pisarz prezentuje nam dwie nowele - Gorączka i tytułowe Ciałem rozumiem. Obie traktują o zdradzie i zazdrości.
W pierwszej noweli niemłody już Szaul przeżywa romans swojej żony Eliszewy z innym mężczyzną. Szaul wręcz miota się z zazdrości. Jednak (co dla wielu może być niezrozumiale) pomaga żonie (którą nadal bardzo kocha) w kontynuowaniu romansu. Ba, mężczyzna niektórymi czynami wręcz zachęca żonę do dalszych spotkań z innym męźczyzną. Z drugiej strony Szaul jest wręcz zżerany od środka zazdrością, która zawładnęła nim całym. Wszystkie uczucia dusi w sobie. Sam romans żony oraz to co się wokół niego dzieje jest przez wiele lat jego tajemnicą. Tak jest do momentu, gdy Szaul decyduje o ujawnieniu tej tajemnicy.
W drugiej noweli bohaterką jest kobieta o imieniu Rotem, która nie potrafi sobie poradzić z miłością, także bardzo toksyczną. Tym razem jednak chodzi o miłość do matki, która od wielu lat jest jej wielkim problemem, a która obecnie umiera.
Grosman po raz kolejny udowodnił, iż jest mistrzowskim pisarzem, klasą nad klasami.
Pisarz (jak to ma w zwyczaju) nie storni od śmiałych opisów człowieka, jego uczuciowości, fizyczności. Jednak od razu zaznaczam, absolutnie, w najmniejszym nawet stopniu nowele te nie są podobne do tak modnych od jakiegoś czasu pseudo dziel z kręgu literatury erotycznej.
Po raz kolejny genialnie ukazał ludzkie wnętrze, duszę oraz to co w nich jest skrywane i to w ich najmroczniejszej formie. Mistrzowsko ukazane są także relacje międzyludzkie, trudniejsze niż cokolwiek innego. Niektóre opisy Grosmana ocierają się aż o ekshibicjonizm duszy, ludzkiego wnętrza.
Ciałem rozumiem, to klasa sama w sobie, literatura najwyższych lotów.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.