czwartek, 18 lutego 2016

Polska. Opowieść o dziejach niezwykłego narodu 966-2008 - Adam Zamoyski

Wydawnictwo Literackie, Ocena 5,5/6
Recenzja mojego męża.

Książka ta początkowo była przeznaczona dla odbiorcy anglojęzycznego. Porządnie napisana, dopracowana merytorycznie, żaden tam skrótowiec, który po naszych zawiłych tysiącletnich dziejach przelatuje niczym torpeda. Jest to bardzo ciekawie napisany esej o naszej tysiącletniej historii, esej, który czyta się z przyjemnością, czy to w kolejności wydarzeń, czy wybierając tylko kilka zagadnień historycznych.
W książce znajdziemy wszystko to, co stworzyło nasze dzieje, stworzyło Polskę - politykę, wojny, kulturę, problemy religijne i społeczne zmieniającego się z dekady na dekadę narodu. Należy przy tym zaznaczyć, iż jest to może nie tyle polska historia w pigułce, ale z pewnością skomasowana wiedza o naszych dziejach. Zamoyski nie wymienia długiej listy dat, czy nazwisk, co często jest nadmiernie wykorzystywane przez wielu historyków. Skupia się za to na przedstawieniu historycznych wydarzeń, kwestii, które do nich doprowadziły, ich syntetycznego przebiegu i tego co było ich efektem. Sporo w książce ciekawych spojrzeń na pewne fakty, sporo również porównań, jak chociażby porównania II i III Rzeczpospolitej.
Książka ma wiele zalet, ba w zasadzie same zalety. No, może tylko jedną wadę - za szybką kończy się ją czytać. 

Napisana jest bardzo merytorycznie, ale i przystępnym, wciągającym, żywym językiem. Historia w niej przedstawiona potraktowana rzetelnie, a jednocześnie lekko i przystępnie. To ogromna zaleta dla osób umiarkowanie lubiących polską historię.
Zamoyski opowiada historię Polski z dwojakiej perspektywy - Polaka, rodzinną tradycją przywiązanego do polskiej kultury i Anglika, który obserwuje nas z zewnątrz.
Autor chwali to co jego zdaniem tego warte i gani to co w naszej historii nie zapisało się złotymi zgłoskami. W żadnym bądź razie nie epatuje bohaterstwem naszych rodaków, nie gloryfikuje ponad miarę ich czynów, co zbyt często dopada wielu polskich historyków, szczególnie tych prawicowych. Ot racjonalne, naukowe podejście historyka funkcjonującego w kulturze polskiej i anglosaskiej. Zachęcam do lektury. Czyta się bardzo dobrze. Polska historia w pigułce, która może (powinna) skłonić czytelnika do sięgnięcia po inne pozycje, rozszerzenia wiedzy.


1 komentarz:

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.