poniedziałek, 8 lutego 2016

Proces norymberski. Trzecia Rzesza przed sądem

Wydawnictwo RM, Ocena 5,5/6
Recenzja mojego męża.

Procesy norymberskie były postępowaniami karnymi prowadzonymi przed sądem w latach 1945-1949 przeciwko największym zbrodniarzom hitlerowskim, katom II wojny światowej. Toczyły się one przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze.
W okresie od 20 listopada 1945 roku do 14 kwietnia 1949 roku przeprowadzono 13 procesów norymberskich wytoczonych przeciwko osobom odpowiedzialnym za zbrodnie nazistowskie w okresie II wojny światowej. Sądzeni byli m.in. Rudolf Hess, Albert Speer, Hans Frank, Hermann Göring i inni.
Główny proces największych zbrodniarzy hitlerowskich toczył się w okresie od 20 listopada 1945 roku do 01 października 1946 roku. Opierał się on na zastosowanej po raz pierwszy zasadzie odpowiedzialności polityków i dowódców wojskowych za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciw ludzkości.
Niniejsza książka doczekała się już kolejnego polskiego wydania. W pewnym sensie jest to klasyczna pozycja traktująca o przedmiotowych procesach. 1. wydanie książki miało miejsce w 1958 roku. Niniejsze wydanie ukazało się w 70. rocznicę rozpoczęcia procesów.
Znalazły się w nim usuwane przed laty przez komunistyczną cenzurę fragmenty dotyczące paktu Hitlera ze Stalinem oraz zbrodni katyńskiej.
Książka Joe J. Heydeckera i Johannesa Leeba prezentuje tło procesu i w mistrzowski sposób przywołuje atmosferę tamtych lat, zawiera także zeznania oskarżonych i świadków oraz sentencje wyroków.
Heydecker był obecny w trakcie wszystkich procesów, jako korespondent radia i prasy, stąd jego relacja zawarta w treści książki, jest tak cenna.
Autorzy nie tylko relacjonują cały proces, kreślą tło wydarzeń, ale także dowodzą zasadności jego przeprowadzenia, konieczności choćby tak niedoskonałego rozliczenia zbrodni hitlerowskich. Efektem ich pracy jest rzeczowe i niezwykle wymowne studium zbrodni o niewyobrażalnego okrucieństwa, jakiego dopuścili się zbrodniarze hitlerowscy. Ukazana jest także chora i zbrodnicza polityka ludzi z bliskiego kręgu Hitlera.
Całość jest niezwykle wymowna, przemawia do każdego czytelnika. Książka porusza tym bardziej, iż jest to sucha relacja, prezentacja dokumentów dot. procesów i hitlerowskich zbrodni. Brak w książce beletrystycznych wstawek, brak komentarzy. Mamy tylko suchą, niewyobrażalnie poruszającą dokumentację ludzkiego okrucieństwa. Z tego też powodu książkę podczytywałem fragmentami przez ostatnie kilka tygodni.
Polecam. Każdy powinien zaznajomić się z tą pozycją - ku przestrodze co może się bardzo łatwo stać, jeżeli nie zapanujemy nad wieloma trendami, dążeniami, odłamami pseudo politycznymi, ku pamięci, ku docenieniu tego co mamy. 

1 komentarz:

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.