środa, 17 lutego 2016

Samotne miłości - Eshkol Nevo

Wydawnictwo Muza, Moja ocena 5,5/6
To moje kolejne spotkanie z twórczością tego izraelskiego pisarza i kolejny raz jestem zachwycona.
Tym razem Nevo opowiada historię, która na pierwszy rzut oka może się wydarzyć tylko w Izraelu, w odrobinę dla nas szalonym, a na pewno obcym mieście cadyków. Ale czy na pewno tylko tam?
Tak sądziłam w trakcie lektury książki. Ale im bardziej zagłębiałam się w lektur, tym bardziej doceniałam uniwersalizm historii.
Bowiem pod pozorem nie możności dojścia do porozumienia z bardzo na pozór religijnymi Żydami, Nevo ukazuje wiele uniwersalnych prawd o człowieku, jego mentalności, pozorach i jeszcze czymś, co można dopasować do każdego, bez względu na płeć, kolor skóry i wyznanie.
Historia rozgrywa się w mieście cadyków, na północy Izraela. Przedmiotem sporu jest mykwa, czyli żydowska łaźnia religijna. Ma powstać jeszcze jedna mykwa. I tu zaczyna się problem. Bowiem w mieście nie ma na nią ani metra kwadratowego miejsca.
Ba, miasto jest bardzo skłócone, podzielone. A same mykwy są tylko pretekstem do wewnętrznych waśni. Wybudowanie jeszcze jednej łaźni byłoby uznaniem, iż jeden nurt judaizmu jest ważniejszy od drugiego. A to krok do jeszcze większych wewnętrznych sporów, a nawet walk.
Jednym miejscem, gdzie łaźnia może powstać jest osiedle nowo przybyłych rosyjskich Żydów, czule zwane Syberią. No i zaczyna się problem, ba farsa do entej potęgi.
Genialnie, w krzywym zwierciadle ukazani ludzie. Majstersztyk opowiadający o charakterze ludzkim, o niemożności dojścia do porozumienia, o chęci bycia zrozumianym, o tym, jak trudno znaleźć swoje miejsce, podjąć błahą z pozoru decyzję, o braku więzi między ludźmi ale i o tym do czego to wszystko może nas zaprowadzić. To także opowieść o trym, jaki cud może się wydarzyć, gdy nagle zaczniemy zachowywać się inaczej.
Bardzo mądra (choć na pozór błaha) książka, nostalgiczna, zmuszająca do wielu przemyśleń.
Kilka historii na pozór tak różnych, a jak się okaże niezwykle do siebie podobnych, splatających się w zaskakujący sposób. Musicie przeczytać.

 

2 komentarze:

 1. Czekam na swój egzemplarz :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba jednak nie dla nas. :)

  Buziaczki! ♥
  Zapraszamy do nas :)
  rodzinne-czytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.