czwartek, 3 grudnia 2015

Proces diabła - Adrian Bednarek

Wydawnictwo Zysk i S-ka, Ocena 5/6
Recenzja mojego męża.

Proces diabła to swoista kontynuacja wydanej jakiś czas temu książki Pamiętnik diabła.
Można obie książki czytać jedna po drugiej, można jednak także ograniczyć się tylko do tomu II, czyli Procesu...
Za sprawą niezwykle zręcznego pióra Bednarka, osoby nie znające Pamiętnika diabła w trakcie lektury Procesu.. ani przez moment nie poczują się zagubione. Autor wszystko wyjaśnia, często nawiązuje do wcześniejszych wydarzeń i tak prowadzi fabułę, że czytelnik ma wrażenie, iż wcześniejsza część jest mu doskonale znana.
Bednarek opowiada historię seryjnego zabójcy, czystego zła w najokrutniejszej postaci. Fascynująco opisana historia, momentami wręcz hipnotyzująca.
Co istotne, jest to niezwykle trudna do zrecenzowania książka. Dodanie choćby 3-4 zdań więcej mogłoby zdradzić zbyt wiele z fabuły, a tym samym czytelnikowi odebrać przyjemność, która niewątpliwie będzie jego udziałem w trakcie pochłaniania kolejnych rozdziałów książki.
Autor wprowadził narrację w pierwszej osobie. Dzięki temu jeszcze bardziej przeżywa się treść i utożsamia z bohaterem-narratorem. Bardziej także wczuwa się w skrywane przez bohaterów lęki, obawy, istotę zła, które reprezentują i które emanuje z każdej strony.
Cała fabuła to niezwykle misternie utkana sieć intryg i swoistej rozgrywki pomiędzy dwoma mężczyznami. Każdy z nich jest na pozór normalnym, zwyczajnym człowiekiem, takim jak my. Jednak pod pozorem tej normalności, pod tą fasadą kryje się zło w najczystszej i najokrutniejszej formie.
Czytelnik jest świadkiem rozgrywki bohaterów, a w trakcie lektury co i rusz jest także zaskakiwany przez autora, który przy pomocy swoich bohaterów serwuje prawdziwą ucztę psychologiczną. Bednarek mistrzowsko prezentuje psychiki bohaterów, ukazuje ich czyny, a także przedstawia nam to do czego może doprowadzić jedno lub kilka wydarzeń z przeszłości.
Zakończenie zaskakuje umiarkowanie, ale jest tak skonstruowane, że zadowala i pozostawia pisarzowi otwartą furtkę do kolejnego tomu przygód...zła.

Proces diabła to nowatorska, niezwykła i doskonale napisana lektura. To mocny, bardzo dobry thriller poruszający problemy i zagadnienia, o których rzadko myślimy. Warto po niego sięgnąć.
 


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.