wtorek, 15 grudnia 2015

Goci. Rzecywistość i legenda

Wydawnictwo Poznańskie, Moja ocena 5,5/6
Książkę podczytywałam fragmentami przez kilka ostatnich tygodni.
Obecne wydanie jest wznowieniem książki sprzed 30 lat. Uzupełniona przez autora została część bibliograficzna i aneks. Co istotne bibliografia zawiera pozycje w języku polskim, ale także te pochodzące z zagranicy.
Książka podzielona jest na 3 wyraźne części, w których autor niezwykle ciekawie, ale i merytorycznie opowiada o plemionach gockich począwszy od ich początku, czyli okresu antyku, poprzez czasy świetności, aż po okres wieków średnich. Przedział czasu imponujący. Podobnie imponujące jest podejście historyka do tematu.
Należy przy tym pamiętać jakim plemieniem byli Goci. Na przełomie kilku wieków, na przełomie er, w okresie od starożytności aż do średniowiecza przemierzyli oni całą Europę. Wędrowali począwszy od swych pierwotnych siedzib, które znajdowały się w Skandynawii poprzez ziemie polskie i stepy Ukrainy, Bałkany, a nawet Azję Mniejszą. Na końcu dotarli do Galii i ostatecznie osiedli w Italii i Hiszpanii. Z tego też powodu plemiona gockie nie należą do łatwych w badaniu historycznym archeologicznym. Dlatego należy docenić trud, jaki zadał sobie Jerzy Strzelczyk w trakcie pisania książki.
Bazą merytoryczną na jakiej autor opiera treść książki w zakresie historii Gotów, jest dzieło pochodzące z VI wieku Getica, którego autorem jest gocki kronikarz Jordanes. Getica to kronika traktująca o dziejach i czynach Gotów. Jest to podstawowe źródło informacji o Gotach,, ich dziejach, czynach od początku istnienia do połowy VI wieku. Co prawda wcześniej istniało dzieło Kasjodora - Historia Gotów, w 12 księgach, ale nie zachowało się ono do naszych czasów.
Innymi źródłami na których opiera się autor książki są przede wszystkim źródła i badania historyczne oraz archeologiczne. Uzupełnieniem są źródła z etnologii, antropologii kultury, językoznawstwa.
Autor bardzo ciekawie omawia wszelki kwestie związane z Gotami. Mimo naukowego podejścia do tematu, oparcia na źródłach naukowych, czyni to w sposób niezwykle przystępny. Zawdzięczać to należy pasji z jaka historyk podchodzi do tematyki oraz jego niezwykłej erudycji.
Historia Gotów opowiedziana przez Jerzego Strzelczyka jest niczym najciekawsza powieść historyczna. Jednak jest ona tym cenniejsza, iz oparta na materiale naukowym, na faktach.
Drobny minus daję tylko za nieodświeżenie źródłoznawstwa historycznego i archeologicznego. Przez trzy dekady, które minęły od powstania książki, poczyniono kilka badań, które warto byłoby ująć w treści książki.
Mimo tego drobnego minusu, książka jest doskonała. Goci. Rzeczywistość i legenda to klasyczna, ponadczasowa monografia.  Zachęcam do jej lektury.
 

1 komentarz:

  1. Widziałam książkę w nowościach wydawnictwa i zwróciłam na nią uwagę. Mam zamiar przeczytać, bo autor bardzo ciekawie dzieli się swoją wiedzą i pasją.

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.