poniedziałek, 14 grudnia 2015

Komplikacje - Atul Gawande

Wydawnictwo Magnum, Ocena 5/6
Recenzja mojego męża.

Autor niniejszej książki, Atul Gawande pracuje jako chirurg ogólny i endokrynolog w Brigham and Women`s Hospital w Bostonie oraz w Dana Farber Cancer Institute. W latach 1992- 1993 Gawande był doradcą do spraw służby zdrowia w kampanii prezydenckiej Billa Clintona. Od 1998 roku współpracuje z magazynem " New Yorker.
W związku z tym zna się na medycynie i tym co z nią nierozerwalnie od zawsze związane, jak nikt.
Komplikacje podzielone są na trzy wyraźne części. W każdej z nich omawiana jest inna kwestia.
Część 1. traktuje o błędach lekarskich, o tym, gdzie i w jakich przypadkach są najczęściej popełniane, co je powoduje. Dodatkowym uzupełnieniem tego rozdziału jest opowieść o tym, jak uczą się chirurdzy, w jaki sposób zdobywają doświadczenie.
Część 2. to równie ciekawa opowieść będąca jedną wielka zagadką, tajemnicą. Autor opowiada bowiem o najciekawszych i najbardziej tajemniczych medycznych zagadkach.
Część 3. to jedna wielka niewiadoma, w przenośni oczywiście. Gawande opowiada w niej bowiem o tym co jest największa tajemnicą w medycynie.
Autor bazując głównie na własnych doświadczeniach zawodowych, stworzył bardzo ciekawą książkę, która mimo momentami wstrząsających zagadnień i porównań, czyta się niczym najlepszy thriller medyczny. Dodatkowo oprócz tajemnic i zagadek medycyny przed oczyma czytelnika przeplatają się smutki i radości, sukcesy i ludzkie dramaty.
Tym co szczególnie cenne w książce jest fakt, iż opisywane przez Gawande przypadki medyczne nie są tylko dla niego doświadczeniami z pracy, ma do nich na swój sposób emocjonalny stosunek, analizuje je. To czyni książkę jeszcze ciekawszą.
Doskonała lektura dla lubiących thrillery medyczne, dla ciekawych świata, zainteresowanych chirurgiczna praca od kuchni. Czyta się szybko. Polecam.


2 komentarze:

  1. Thrillery lubię czytać, chociaż bardziej wolę psychologiczne aniżeli medycznie. Niemniej jednak dam szansę powyższej książce jeśli przypadkiem trafi w moje ręce.

    OdpowiedzUsuń
  2. Thrillerom medycznym mówię tak :)

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.