wtorek, 8 grudnia 2015

Walet pik - Joyce Carol Oates

Grupa Wydawnicza Foksal, Moja ocena 4/6
Bohaterem książki jest Andrew J. Rush autor popularnych powieści kryminalnych, który odniósł ogromny sukces. Jednak Rush, szanowany i poważany literat, człowiek z idealnie poukładanym życiem rodzinnym, skrywa także drugie oblicze. Otóż pod pseudonimem „Walet Pik” publikuje od jakiegoś czasu inne, brutalne, pełne przemocy powieści. W dodatku wiele przerażających szczegółów czerpie ze swojego życia. W ten sposób Andrew ma jakby dwa życia - jedno idealne, a drugie takie, przy pomocy którego dając upust swojej mrocznej naturze chroni życie idealne.
Do pewnego momentu oba te życia uzupełniają się idealnie. Jednak pewnego dnia wydarza się coś, co sprawia, iż na plan pierwszy wychodzą mroczne instynkty idealnego pisarza.
Przeczytałam łącznie kilkanaście książek pióra J. C. Oates, większością z nich byłam zachwycona. Autorka prezentuje niesamowity warsztat i poziom. Tak było do teraz Niestety, ale Walet pik odrobinę mnie rozczarował. Nie jest to zła książka, raczej przeciętna. Oates zaś słynie z fenomenalnych książek, a przeciętność to nie jej kaliber.
Gdyby Waleta pik napisał inny autor, moja ocena byłaby zapewne wyższa. Jednak nastawiona na wielkie doznania czytelnicze poczułam się po prostu odrobinę rozczarowana. Niemniej was gorąco zachęcam do lektury. Książce niewątpliwie warto dać szansę, tym bardziej, iż autorka niezwykle ciekawie przedstawia przemiany ludzkiej osobowości i próby zapanowania nad mroczną strona własnej osobowości, która drzemie w wielu z nas.
Całość to niezła intryga zakończona mocnym suspensem. Czyta się szybko (to niezbyt gruba książka). Jestem przekonana, że niezależnie od tego, jak wielkie macie wobec prozy Oates oczekiwania, lektura będzie wielką czytelnicza przyjemnością.


Za książkę dziękuję Księgarni Platon 24 (klik)

Ebook do kupienia tutaj (klik)
 

1 komentarz:

  1. Podoba mi się ta kreacja głównego bohatera, chętnie zapoznam się z tą książką :)

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.