sobota, 15 grudnia 2012

102 nowych artystów - Francesca Gavin

Wydawnictwo Arkady, Okładka usztywniana, 336 s., Moja ocena 6/6
Ta pozycja będzie gwiazdkowym prezentem dla mojej przyjaciółki interesującej się sztuką, a w szczególności jej współczesnymi trendami.
Pierwsze, co mi się rzuciło w oczy to...okładka, a tak. Przez moment myślałam, że to...jakiś wybrakowany egzemplarz:), ale nie jest jak najbardziej pełnowartościowy, pięknie wydany i niezwykle kolorowy.
Jest to swoisty leksykon prezentujący najbardziej reprezentatywnych artystów młodego pokolenia, których innowacyjne prace kreują estetykę następnej. Uff, niezwykle mądrze, prawda?! To z opisy wydawcy. A tak ode mnie, od serca to napisze wam, że książka jest wspaniała przede wszystkim pod względem edytorskim. Wspaniały kredowy papier, ogromna ilość bajecznie kolorowych ilustracji, które prezentują najciekawsze prace 102 artystów młodego pokolenia. Co ciekawe w momencie powstawania niniejszej pozycji, żaden z tych artystów nie ukończył 32. roku życia. 
Działają oni na różnych polach, spełniają się w malarstwie, rzeźbie, instalacji, fotografii, performancie, kolażu i nowych technologiach. Przedstawiają oni zupełnie nowe idee i zaskakującą wrażliwość, które (jak twierdzi autorka książki) są sensem współczesnej sztuki, a jednocześnie powodują głęboki zamęt w jej świecie. Zebrane w tej książce postaci wyznaczą trendy w światowej sztuce.
Prace każdego z artystów poprzedzone są krótka notką bioograficzno-twórczą z podanym adresem strony www, gdzie można obejrzeć pozostałe  prace danego twórcy.
 Dalej znajdziemy już przykłady najciekawszych prac każdego z artystów. Niektóre z nich są bajecznie kolorowe, niektóre hmm...ciekawe, inne po prostu. Poniżej prezentuję niewielki procent dzieł, jakie ukazane są w niniejszej książce. Jakość zdjęcia nigdy nie będzie taka jak oryginalna ilustracja, ale niestety nie miałam możliwości wykonania skanu. Wykonanie fotografii utrudniał dodatkowo papier kredowy, który jednak jest prawdziwą ozdoba książki.

W książce nie znajdziecie opinii o artystach i ich dziełach, znajdziecie za to rozmowy z każdym z twórców. Dzięki temu każdy z artystów własnymi słowami opowiada o tym, co robi i dostarcza wskazówek, jak rozumieć jego dzieło.
Książka ta jest niezwykle cenna dla znawców sztuki oraz tych, którzy tylko się nią interesują lub mają dopiero taki zamiar.
Co ciekawe artyści, których prace mamy możliwość obejrzeć w książce pochodzą z całego świata. Dzięki temu można podziwiać niesamowicie różnorodne prace. W swoich dziełach wielu z nich odwołuje się do korzeni, źródła ich inspiracji znajdują się częstokroć w przeszłości.
Gorąco zachęcam osoby zainteresowane sztuką do sięgnięcia po tę niezwykłą pozycję. Dzięki wspaniałemu wydaniu jest to także doskonały pomysł na prezent.

4 komentarze:

 1. Wygląda pięknie, na pewno się spodoba przyjaciółce:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Album jest dużo piękniejszy niż widać to na zdjęciach.
   Liczę, że jej się spodoba.

   Usuń
 2. Świetna pozycja! Z pewnością przyjaciółka będzie oczarowana:)

  OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.