poniedziałek, 2 kwietnia 2012

Śmiertelne napięcie. - Alex Kava

Wydawnictwo Harlequin Mira Tytuł oryginalny: Hotwire, Okładka miękka, 320 s., Moja ocena 5-/6
To kolejny thriller z agentka FBI, Maggie O’Dell w roli głównej. Tym razem akcja przenosi się...i tu zagwostka, bo akcja dzieje się w zasadzie w kilku miejscach równocześnie, ale po kolei. 
Na samym początku jest mocne, bardzo mocne wejście. W lasach zachodniej Nebraski znalezione zostają ciała młodych ludzi. Wszyscy mają bardzo dziwne obrażenia, które wskazują na silne porażenie prądem. Jest kilka ofiar śmiertelnych. Ale nie wszyscy zginęli. Ci, którzy jednak przeżyli, są ciężko ranni i śmiertelnie przerażeni. A wszystko, jak szybko dowiaduje się Maggie, zaczęło się bardzo niewinnie. Grupa miejscowej młodzieży chciała tylko zabawić się, zaszaleć, ale gdy nocne niebo rozjaśniły dziwne efekty świetlne, impreza zamieniła się w niewyobrażalny wprost koszmar. Agentka O'Dell  próbuje odnaleźć sens w sprzecznych zeznaniach tych, którzy przeżyli, ustalić, co jest prawdą, a co jedynie wytworem pobudzonej strachem i narkotykami wyobraźni. Czy uda się jej ustalić co się stało tej feralnej nocy? Tymczasem troje z ocalałych nastolatków ginie w niejasnych okolicznościach. Śledztwo coraz bardziej się komplikuje. Ale wierzcie mi to dopiero początek całej akcji.
W tym samym czasie dochodzi do masowych zatruć w dwóch szkołach w Wirginii i Waszyngtonie. Śledczym pomaga pułkownik Benjamin Platt, wybitny specjalista od chorób zakaźnych. Po krótkim śledztwie wychodzi na to, że sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana.
Desperacko walczy on o zidentyfikowanie niezwykle groźnego szczepu bakterii, którą zaraziła się młodzież. Czy uda się powstrzymać rozpowszechnianie się bakterii? Czy uda się znaleźć lekarstwo, które uratuje dzieci?
Chociaż miejsca, w których toczy się akcja oddalone są od siebie o tysiące mil, nieoczekiwanie tropy obu śledztw zbiegają się. Maggie i Benjamin odkrywają tajemnice, które mogą zagrozić bezpieczeństwu narodowemu. Na najwyższych szczeblach władzy są ludzie, którzy nie dopuszczą do ich ujawnienia. Jak potoczą się kosy Benjamina i Maggie? Tego dowiecie się czytając Śmiertelne napięcie, warto. Nie będę zdradzać jak dalej potoczą się losy bohaterów, co jeszcze się wydarzy bo odbiorę całą radość z czytania. Śmiertelne napięcie to wg. mnie zdecydowanie najlepsza z książek Alex Kavy. Tak, jak wspominałam przy okazji recenzji Dotyku zła, autorka błyskawicznie się rozwija a jej styl pisarski, umiejętność budowania i podtrzymywania napięcia ewoluują z książki na książkę i każdy kolejny tom przygód niestrudzonej agentki FBI jest lepszy od poprzedniego. Śmiertelne napięcie to już 9. tom przygód agentki O'Dell i mam nadzieję, że będą kolejne. Książka napisana jest świetnie, dawkuje napięcie, akcja rozwija się błyskawicznie w zasadzie już od 1 strony. Pomysł też jest niebanalny, ale jest jeden (jak dla mnie minus) zbyt duże nagromadzenie miejsc akcji i bohaterów na samym początku książki.Rozdziały są krótkie, a takie nagromadzenie bohaterów i miejsc sprawia, że początkowo można się pogubić. Ale gdy po kilkunastu stronach wdrożymy się w akcję, to lektura będzie niesamowitą frajdą. Książka jest świetnie napisana, wątek niebanalny, a Maggie O'Dell w coraz lepszej formie. Gorąco polecam.
Pochodząca z Silver Creek w Nebrasce Alex Kava, a właściwie Sharon Kava, to uznana autorka thrillerów psychologicznych. Wiele z jej książek gościło na listach bestsellerów. Zaczęła pisać bardzo wcześnie, jednak jedynie brat rozumiał i podzielał jej fascynację literaturą. Rodzice nie tylko jej nie wspierali, wręcz próbowali zniechęcić do czytania książek. Nie wierzyli, że ktokolwiek jest w stanie utrzymać się z pisania. Po ukończeniu college’u w 1982 Alex założyła firmę graficzną specjalizującą się we współpracy z sektorem reklamowym. Następnie od 1992 pracowała w swej dawnej szkole jako szefowa PR. Jednak po czterech latach zrezygnowała z tej posady i poświęciła się wyłącznie karierze literackiej. Jej powieści szybko zyskały uznanie. Są podbudowane rzetelną wiedzą psychologiczną, a także znajomością procedur policyjnych, co dodaje im wiarogodności. Alex Kava nadal mieszka w Nebrasce. Udziela się w wielu stowarzyszeniach literackich, zwłaszcza tych zrzeszających twórców thrillerów. Jest członkiem Mistery Writers of America oraz Sisters In Crime – która zrzesza wyłącznie kobiety. Ma dwa psy.
Cykl z Maggie O'Dell:
 1. 2000: Dotyk zła
 2. 2001: W ułamku sekundy
 3. 2003: Łowca dusz
 4. 2004: Granice szaleństwa
 5. 2006: Zło konieczne
 6. 2008: Zabójczy wirus
 7. 2009: Czarny Piątek
 8. 2010: Kolekcjoner
 9. 2012: Śmiertelne napięcie

7 komentarzy:

 1. Kolejna recenzja książki Kavy, a ja jeszcze żadnej nie przeczytałam... Musi być dobra, skoro tyle ludzi się pozytywnie wypowiada o jej książkach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest dobra, jeżeli lubisz thrillery to ci się powinna spodobać, ale jest zasada - im póżniejszy tom tym lepszy:). Z tym, ze jak zaczniesz od końca to coś zgubisz odnośnie życia prywatnego Maggie. Tzn. świat się nie zawali, jeżeli nie będziesz czytać kolejno, ale warto.

   Usuń
 2. Mam 4 książki Kawy o agentce O'Dell ale tej akurat nie, więc jak uda mi się gdzieś okazyjne ją zdobyć, to przeczytam..\

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, warto. Ta jest zdecydowanie najlepsza.

   Usuń
 3. Muszę się wreszcie zabrać za tą Kavę:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto, ale nie wiem, czy polecać ci czytanie od początku, czyli od najsłabszych, czy od końca, czyli od najlepszych:). Jak zaczniesz od końca, to każda następna gorsza będzie...a w niemieckich bibliotekach jest?

   Usuń
  2. W mojej - nie. Ale na ebayu można upolować czasem za symboliczną złotówkę... Znaczy euro. Plus przesyłka.

   Usuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.