środa, 30 sierpnia 2017

Książka & filmLada moment (bodajże w najbliższy weekend) do polskich kin wchodzi nowy film w reżyserii Sofii Coppoli (nagroda za reżyserię na Festiwalu Filmowym w Cannes).
Powstał on na podstawie powieści, której zapowiedź prezentuję.
Ciekawa jestem zarówno książki, jak i filmu.  
Film w gwiazdorskiej obsadzie: Nicole Kidman, Colin Farrell, Elle Fanning, Kirsten Dunst.
Premiera książki dzisiaj 30 sierpnia w Wydawnictwie Marginesy.
A poniżej trailer filmu...
Wirginia, wojna secesyjna. John Mc Burney, ciężko ranny kapral wojsk Unii, trafia przypadkowo do szkoły dla panien. Dzięki ich opiece dochodzi do siebie, a wtedy zaczyna manipulować przebywającymi tam kobietami i dziewczętami: obnaża ich lęki i rozpala w nich namiętność, kusi i zwodzi, w jednych wywołuje litość, w innych pożądanie. One same zaczynają budzić się z letargu, w ich ponury świat wsącza się życie. A wraz z nim – zawiść i zazdrość. Kiedy jednak kapral ujawnia swoje prawdziwe oblicze i spadają jego kolejne maski, on sam musi zmierzyć się z pytaniem: kto tu kogo wodzi na pokuszenie? I czy zdoła wyjść cało z burzy, którą rozpętał?
Historia opowiedziana jest z perspektywy ośmiu kobiet zamieszkujących w szkole. Wraz ze zmianą perspektywy okazuje się, że każda z bohaterek ma swoje powody, które przyciągają ją do Mc Burney’a; ale też każda z nich inaczej interpretuje fakty i nie umie przyjąć prawdy.
Odcięcie szkoły od świata na skutek wojny, duszna atmosfera namiętności i uczuć – wszystko to tworzy niepokojący klimat i eksponuje samotność bohaterek. Aż do momentu, gdy w końcu przyjdzie im się zjednoczyć, by spróbować wrócić do normalności. Tylko czy to w ogóle jest możliwe?

Korzystając z konwencji amerykańskiej powieści gotyckiej, Thomas Cullinan tworzy przejmujący thriller psychologiczny o pożądaniu, rywalizacji, zazdrości, a wreszcie – zemście.

[Cullinan] wymyślił sobie szaloną gotycką opowieść. Czytelnik jest zafascynowany grozą tego, co dzieje się w zapomnianej szkole dla młodych panienek. - Stephen King, Danse Macabre

Głosy kobiet dopełniają się, snują poruszającą opowieść o stracie, samotności i woli przetrwania. - OWN: Oprah Winfrey Network
 


4 komentarze:

 1. Bardzo intryguje mnie ta historia - zarówno w wersji papierowej, jak i filmowej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka jest w planach, a film zaraz potem :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawa obsada. Ale zasadę mam żelazną - najpierw książkę, a potem film!

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo mnie ciekawi ta historia, ale brak mi na razie czasu na dorzucanie kolejnych książek do listy (tzn. na dorzucanie mam, gorzej z czytaniem). Pewnie prędzej obejrzę film.

  OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.