czwartek, 14 maja 2015

Uczeń Gutenberga

Dom Wydawniczy PWN, Moja ocena 5/6
Ta doskonale napisana książka autorstwa Alix Christie opowiada o jednym z największych wynalazków człowieka, który niewątpliwie przyczynił się do rozwoju postępu i zmiany życia milionów, ba miliardów ludzi.
Akcja rozgrywa się w Paryżu i Moguncji w roku 1450. Bohaterem jest dwóch niebanalnych mężczyzn - Peter Schoeffer (ojciec przemysłu drukarskiego) i Johann Gutenberg (wynalazca druku). Obaj to postaci autentyczne zręcznie wplecione w niebanalną i porywającą opowieść. Książka ma wiele plusów, ale chyba największym jest mistrzowskie wręcz  wymieszanie wątków fikcyjnych z prawdziwymi, osób istniejących na prawdę z tymi powołanymi do życia przez autorkę. 
Kolejnym wielkim plusem jest doskonałe odmalowanie Paryża i Moguncji (oraz innych miejsc) z połowy XV wieku. Miasta te na kartach książki ożywają, tętnią energią, a pisarka zręcznie i niezwykle obrazowo ukazuje wszystkie ich aspekty i dzięki temu przenosi nas do zupełnie innego świata. 
Sednem opowieści jest praca nad pierwszymi drukowanymi książkami, zmaganie się ze związanymi z tym trudnościami, jak chociażby tak prozaicznymi rzeczami, którymi są - brak gotówki czy niechęć ludzi. Szczególnie ta ostatnia kwestia dała bohaterom porządnie do wiwatu. Nie od dziś wiadomo, że niechęć ludzi, niewiedza, strach przed tym co nowe, nieznane bywa olbrzymią, niezwykle okrutną siłą niszczycielską. Czy bohaterom uda się pokonać przeszkody jakie staną na ich drodze?
Dodatkowym atutem jest fakt, iż wszystko to ukazane jest na tle historycznych i społeczno-religijnych zawirowań, jakie w połowie XV wieku ogarnęły m.in. Niemcy. To wtedy Europa wrze pod wpływem wojen, niepokojów religijnych. Wszystko to jest zręcznie wplecione w fabułę książki. Dodatkowo jesteśmy świadkami różnorodnych problemów rodzinnych bohaterów.  
Reasumując, Uczeń Gutenberga to doskonale napisana, dopracowana w każdym calu, z mistrzowsko wplecionymi licznymi wątkami książka, która od pierwszej strony porywa czytelnika i przenosi w zaczarowany i niezwykle burzliwy okres w historii Europy.
Średniowiecze, jego wynalazki, porażki, wydarzenia, codzienność, to wręcz kopalnia pomysłów na doskonałe książki dla wielu pisarzy. Nie wszystkim zderzenie z taką tematyką wychodzi na dobre. Alix Christie z zadaniem pisarskim poradziła sobie doskonale. Uczeń Gutenberga jest całkowicie przesiąknięty klimatem średniowiecza, we wszelkich jego aspektach.
Gorąco zachęcam was do lektury. 

2 komentarze:

  1. Czuję się zachęcony. :) Chętnie poznam historie powstawania druku, tym bardziej że mamy tutaj fakty i fikcje, Twoim zdaniem, zręcznie połączone. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dobrze, że mam na półce :)

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.