środa, 20 maja 2015

Mroczne przypływy Tamizy - Sharon Bolton

Wydawnictwo Amber, Moja ocena 5-/6
Mroczne przypływy Tamizy to 3. kryminał z policjantką Lacey Flint w roli głównej. Jednak jeżeli nie czytaliście dwóch wcześniejszych książek, proszę bez obaw. Ja także nich nie czytałam i w żaden sposób nie wpłynęło to na lekturę tej pozycji. 
Lacey do niedawna pracowała w wydziale zabójstw. Byłą tam odnoszącym sukcesy detektywem. Jednak stres związany z pracą, ostatnie sprawy które rozwiązała i kilka innych czynników sprawiły, że przeniosła się do londyńskiej policji rzecznej. Mieszka na łodzi na Tamizie i codziennie (mimo zakazu władz) pływa w Tamizie. W rzece szuka spokoju po niedawnych wydarzeniach.
Pewnego dnia na swojej stałej pływackiej trasie Lacey natrafia na zawinięte w całun zwłoki zaczepione o pal pomostu. Wszystko wygląda na przypadek, ale Lacey ma wrażenie, iż porzucenie zwłok zostało celowo tak zainscenizowane, żeby właśnie ona je znalazła. Czy policjanta jest przewrażliwiona po ostatnich zdarzeniach? Bardzo szybko okazuje się, że niestety, ale nie. Lacey znajduje bowiem kolejne zwłoki, które zostały porzucone w identyczny sposób. To nie może być przypadek. Dodatkowo ma wrażenie, iż jest obserwowana i wplątana w dziwną rozgrywkę.  A na barce na której mieszka ktoś zostawia zagadkowe "prezenty". 
Jak się szybko okaże to dopiero początek gry, która z każdym kolejnym krokiem policjantki stanie się coraz bardziej niebezpieczna. Jak skończy się rozgrywka między bohaterką, a psychopatycznym zabójcą? Co tym ostatnim kieruje? Tego dowiecie się w trakcie lektury niniejszej książki.Gorąco do tego zachęcam.
Mroczne przypływ Tamizy mają niesamowity wprost klimat, a zgodnie z tytułem jest..bardzo mroczny. I nie ma w tym żadnej przesady. Książkę czyta się wyśmienicie. Doskonale oddany klimat Londynu,a  w szczególności nabrzeży i okolic Tamizy. 
Ogromnym atutem jest wyborna intryga z odpowiednią porcją zaskakujących zwrotów. Urozmaiceniem są poruszane przez autorkę wątki społeczne, jak np. homoseksualizm, emigracje i imigracje i inne. W kontekście zawirowań związanych z wyborami u nas, bardzo aktualne.
Drobny minus daję za kilka wątków pobocznych, bez których moim zdaniem książka obyłaby się doskonale. 
Dobry, mroczny, momentami bardzo klimatyczny kryminał. Polecam. 
Za książkę serdecznie dziękuję Księgarni Internetowej Platon (klik) 1 komentarz:

  1. bardzo lubie tą serię, a ta pozycja już czeka na przeczytanie :)

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.