sobota, 14 lipca 2012

Planujemy wywiad z Kasią Enerlich, zapraszam do współpracy:)

Kochani moi goście (jak to pięknie, patetycznie brzmi:)).
Kasia Enerlich należy do moich ulubionych polskich pisarek, to już wiecie.
Podobno już w dzieciństwie zaplanowała, że zostanie dziennikarką. Udało się - zadebiutowała w wieku 12 lat artykułem o swoim rodzinnym Mrągowie, opublikowanym na łamach Płomyka. Wtedy również otrzymała pierwsze autorskie honorarium. Absolwentka dziennikarstwa na UWM w Olsztynie. Kobieta pracująca - bo pracowała w mediach lokalnych i regionalnych, w szkole, domu kultury, punkcie informacji turystycznej, była opiekunką osób starszych, sprzedawała swoje obrazy w toruńskim antykwariacie, chodziła na warsztaty z akwaforty, kurs informatyczny oraz kosmetyczny.
To wszystko co wiemy o autorce..dużo, nie dużo? Jak dla mnie zdecydowanie za mało. 
Uwielbiam książki Kasi, dałam temu wyraz w recenzjach i komentarzach.
Chciałabym o mojej ulubionej pisarce dowiedzieć się czegoś więcej, poza tym, że kocha pisanie, koty i Mazury. 
W związku z  tym postanowiłam przeprowadzić "wywiad" yyyy...chyba niezbyt będzie profesjonalny, bo to mój pierwszy w życiu wywiad, ale wierzę, że mi pomożecie:).
Autorka wyraziła zgodę, Wydawnictwo MG wydawca książek kasi będzie patronować, a ja...ja zbieram Wasze pytania do Kasi. Na pewno macie do Niej mnóstwo pytań.

Pytania wpisujcie w komentarzach pod psotem do końca lipca 2012r. 
Ja je póżniej prześle do Kasi, opracuję odpowiedzi (mniej lub bardziej nieudolnie:)) i zaprezentuję wam w sierpniu na moim blogu.
Jak stwierdziła niedawno Julia Orzech - Kasia ma w sobie coś z czarownicy, oczywiście pozytywnego, dajmy się wiec Jej zaczarować, Jej i jej książkom.

 Wydawnictwo MG patronuje wywiadowi i funduje pakiet 3 książek autorstwa Kasi.
Liczę, że pakiecik przypadnie do gustu osobie, która zostanie wylosowana z tych, którzy zadadzą pytanie autorce.
Nie musicie mieć bloga, nie musicie być obserwatorami mojego, przy zadawaniu Kasi pytań nie ma żadnych wymagań, poza żądzą wiedzy...
Czekamy na wasze emaile z pytaniami. 


 Właśnie dostałam przesyłkę z Wydawnictwa MG z 3 książkami Kasi Enerlich do rozlosowania wśród osób, które zadadzą pytanie psiarce. Nadmienię tylko, ze są to 2 książki z serii prowincjalnej:) + super nówka - Studnia bez dnia.
Zwycięzce wybierze Kasia Enerlich, wśród pytań, które od nas otrzyma.Zwycięży autor pytania, które Kasi przypadnie najbardziej do gustu.
Nick zwycięzcy zostanie podany w momencie publikacji wywiadu na moim blogu.
Przy zadawanych pytaniach, które opublikuję  w wywiadzie na blogu nie będzie waszych nicków, ale każdy z was wie, jakie pytania do mnie przysłał a i ja je mam w poczcie emailowej. 
Gdyby ktoś się czuł pokrzywdzony:):) w ciągu 7 dni od opublikowania wywiadu i nicka osoby wygrywającej, może składać do mnie emailowo skargę na adres anetapzn@gazeta.pl
Wywiad zostanie opublikowany do końca sierpnia 2012r. Postaramy się oczywiście, jak najwcześniej, ale sporo zależy od możliwości czasowych Kasi Enerlich. 
Książki zostaną wysłane paczką na podany przez zwycięzcę adres w ciągu 14 dni od ogłoszenia zwycięskiego nicka.
Uff, to chyba wszystkie zasady:) 

 • A teraz pytania, jakie już dostałam z nickami autorów. Jeżeli czyjeś pytanie nie doszło proszę dać znać: 
 •  natanna: Jestem zauroczona Pani pisarstwem chociaż przeczytałam dopiero dwie Pani książki , a które wywarły na mnie duże wrażenie . Z dużą przyjemnością powiększę kolekcję o następne pozycje ,gdyż spodziewam się, że będą  równie interesujące i przesycone pozytywną energią.
  Jak się dowiedziałam korzenie Pani rodziny również sięgają Mazur z czasów gdy były one integralną częścią Prus Wschodnich. Z pewnością historia  rodu , z którego Pani się wywodzi jest interesująca i niebanalna. Czy myślała Pani o tym by przedstawić tę historię swym czytelnikom na kartach kolejnej książki?
 •  agnieszka z emailem rincewind9998...: 1. Jak wygląda proces pisania książki? Czy najpierw historia jest w
  głowie, powoli dopracowywana do każdego detalu a Pani w odpowiednim
  momencie po prostu siada do komputera i przelewa wszystko na papier?
  Czy też nowe elementy powieści powstają w trakcie pisania?
  2. Przez ile "rąk" a raczej par oczu przechodzi książka zanim
  zobaczymy ją w księgarni? Autor, redaktor, wydawca - jak wygląda ten
  mechanizm?
  3. Czy to prawda, że tytuł często wymyśla się dopiero po napisaniu książki?
 • aneta kozlowska  Jaki jest Pani sposób na chandrę i czy gdzieś poza Mazurami ma Pani swoje magiczne miejsce na świecie?
 • julia.orzech Jak to się stało, że usiadła i napisała „Prowincję…”  Dokładnie chodzi mi o to, czy był to impuls, czy od dawna pisała do szuflady i potem to poskładała. Czy ma jakieś rady dla początkujących w tej dziedzinie?
 • joankamw Mnie interesowałoby, czy jako dziecko uwielbiała Pani pisać szkolne wypracowania i czy pisała jakieś opowiadania do szuflady z nadzieją na przyszłe publikacje?
 •  jola Jestem "oplątana "pani książkami.Czytam je z zapartym tchem powracając do nich co jakiś czas.Może dlatego,że Mazury są mi bardzo bliskie.Ja jednak ma do pani pytanie dotyczące książki Kiedyś przy błękitnym księżycu.Czytając ją wróciłam pamięcią do mojego dzieciństwa i życia mojej przyjaciółki /nieżyjącej już niestety/Ona przeżywała horror życia z ojcem alkoholikiem.Ta książka wzbudziła we mnie emocje nie koniecznie pozytywne,
  Jak to się stało,że pani wzięłą na przysłowiową "tapetę"tak rudny temat?
  Czy pani pokolenie i pokolenie młodszych mieszkańców Mazur używa jeszcze gwary,czy jaka Kaszubi starają się odbudować i utrzymać swoją odrębną i jakże ciekawą kulturę?
  Jaki temat następnej ksiązki?
 • annabanach :1. Czy jest ktoś taki, kto czyta pierwszy Pani książkę (jeszcze przed wydawcą), taką "świeżą", na którego zdaniu Pani zależy ?
   I czy jest Pani w stanie pod wpływem tej osoby zmienić coś w swojej pierwotnej koncepcji? 2. Czy w trakcie pisania "omawia" Pani z kimś w jakiś sposób wizję poszczególnych wątków czy postaci?
  3. Kim ostatnio się Pani zachwyciła z rodzimych pisarzy/ pisarek?
 •  ania.glod:
  1. Skąd Pani bierze pomysły na tytuły książek?
  2 Czy Pani bohaterowie to postacie, które mają swoje pierwowzory czy są po prostu wytworem wyobraźni?
  3. Dlaczego akurat taką tematykę Pani podejmuje w swoich dziełach?
  4. Jak traktuje Pani pisarstwo jako pasję zawód a może jeszcze coś innego?
  Czym jeszcze w swoich książkach nasz Pani zaskoczy?
  Dlaczego zdecyowała się Pani napisać coś własnego?

12 komentarzy:

 1. Przeczytałam już dwie książki Pani Kasi i tez czuję się zaczarowana , gdyż nagle odkrywam Mazury i nie tylko jako krainę jezior.
  Ciekawa jestem wywiadu z nią i postaram się również zadać pytanie.)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czekam na pytania, masz chwilę na zastanowienie się.:) Co będzie nagrodą, tzn. jakie dokładnie książki ze strony wydawnictwa nie mam pojęcia, ode mnie będzie niespodzianka książkowa - wiem jaka:) ale nie zdradzę:)

   Usuń
 2. Cudny pomysł:):):):):)Wspaniały, wspaniały, wspaniały:) To ja się już zastanawiam nad pytaniem, choć do głowy przychodzi mi chyba ze 100.
  Cieszę się kochana, że też jesteś taką fanką twórczości K. Enerlich
  Czy mogę wrzucić info na swoim blogu o twojej akcji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że możesz wrzucić info na swojego bloga, będzie mi bardzo miło.
   Ja tobie zazdroszczę cały czas tego spotkania autorskiego:) Jakoś do Łodzi Kasia na razie nie planuje zajrzeć, a szkoda.
   To czekam na mnóstwo pytań od ciebie i nie tylko od ciebie.
   Kasia E. jest tak miłą osoba, że od razu odpowiedziała na mojego emaila i zgodziła się na wywiad. Wywiad mamy na wyłączność, więc wszystkie ciekawskie fanki do dzieła, zadawajcie mnóstwo pytań:).
   P. Dorotka z wydawnictwa tez od razu zgodziła się ufundować pakiecik książek kasinych:).
   Obie dziewczyny są przemiłe.

   Usuń
  2. pakietu książek? no nieźle.

   Usuń
 3. Ja mam pytanie - ktora zw swoich ksiazek polecilaby komus, kto przez ostatnie 20 lat mieszkal pod kamieniem w innej galaktyce (czyli prawie tak jak ja) i nigdy o jej tworczosci nie slyszal. Czyli - co dla totalnego nooba i dlaczego? ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny pomysł, na pewno Ci jakieś pytania podeślę na maila :) Sama myślałam o takim wywiadzie ale mnie ubiegłaś :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pomysł z wywiadem genialny! Ja się na razie powstrzymam od pytań, pożyczę jakąś książkę autorki i może wtedy urodzi się coś mądrego do zapytania :)

  OdpowiedzUsuń
 6. już wysłałam swoje pytania.

  OdpowiedzUsuń
 7. I ja również zadam kilka pytań do autorki.
  1. Jak pani sądzi, skąd bierze się wśród wielu czytelników niechęć do polskiej literatury? I czy można jakoś temu zaradzić?
  2. Nie miałam jeszcze okazji poznać pani twórczości, ale bardzo jestem jej ciekawa, dlatego w związku z tym chciałbym, aby jednym zdaniem napisała pani, co wyróżnia jej dzieła z pośród innych powieści.
  3. Czy myślała pani kiedyś nad napisaniem innej gatunkowo książki np. kryminał, romans, fantastykę?
  4. Czy to prawda, że w obecnych czasach trudniej być znanym i cenionym pisarzem aniżeli kiedyś?
  5. Jaka jest pani recepta na szczęście?

  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Poproszę o dokończenie zdania Najbardziej w ludziach cenię....
  (ania.glod jeszcze jedno pytanie).

  OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.