poniedziałek, 28 maja 2012

Maeve Binchy

Nie wiem, czy znacie ta autorkę? Ja znam i bardzo lubię jej książki.
A dlaczego o niej wspominam? Otóż dlatego, ze przypadają dzisiaj jej urodziny:)
Ur. się w 1940r. w Delakey i Irlandii.  Zaczynała jako dziennikarka w The Irish Times.
W Polsce w latach 1997-2004 wydano 11 książek Maeve Binchy.
Jej powieści opowiadają głównie o Irlandii jej miastach i wsiach, burzliwym rozwoju w ostatnich dziesięcioleciach i stosunku do dawnego kolonizatora - Wielkiej Brytanii.
Lubię książki tej autorki, ponieważ są świetnie napisane, poruszają ważne tematy, które umiejętnie wplata w codzienne perypetie głównych bohaterów.
 Droga do Tary to książka autorstwa Binchy, która najbardziej przypadła mi do gustu. Opowiada naprzemiennie losy dwóch kobiet. Ria Lynch ma kochającego męża, udane dzieci, krąg serdecznych przyjaciół i uroczy dom przy reprezentacyjnej ulicy Dublina. Kiedy jednak całe jej uporządkowane i szczęśliwe życie wali się w gruzy, Ria załamuje się i nie potrafi sprostać nowej sytuacji. Marilyn Vine mieszka w uniwersyteckim miasteczku w Connecticut. Odnosi sukcesy w pracy, jest ambitna i niezależna, ale po tragedii, jaką niedawno przeżyła, zachowuje dystans wobec ludzi. Pewnego dnia, w rezultacie przypadkowej rozmowy telefonicznej, drogi życiowe tych dwóch kobiet krzyżują się. Jeszcze zanim spotkają się twarzą w twarz, Marilyn i Ria podejmują decyzję, która w radykalny sposób odmieni ich dalsze losy.
Kilka lat temu ksiażka doczekała się adaptacji filmowej, także świetnej notabene.
 Echa to kolejna powieść Binchy, która bardzo przypadła mi do gustu. Z pozoru może się wydawać, ze to typowe romansidło, ale nic bardziej mylnego. Główni bohaterowie - Clare O'Brien i David Power spotykają sie przypadkowo w Jaskini Brygidy w Castlebay.
Zgodnie ze starym zwyczajem wykrzykują swoje najskrytsze marzenia i nasłuchują, co odpowie im echo. Oboje pragną wyrwać się z prowincjonalnego miasteczka. Po latach spotykają się w Dublinie; David studiuje medycynę, a Clare uczy się na uniwersytecie. Los zmusza ich jednak do powrotu do Castlebay, gdzie w nadmorskiej scenerii, pośród ulic chłostanych morską bryzą, toczy się dramat ambicji, zdrady i miłości. 

 Bardzo lubię także W kręgu przyjaciół. Książka opowiada losy dwojga zagubionych w sumie ludzi, taka historia kopciuszka i księcia, gdzie książę także wbrew pozorom jest zagubiony. Ona - pełna kompleksów na punkcie swego wyglądu dziewczyna z małego miasteczka pod Dublinem; on - najprzystojniejszy z dublińskich studentów. Dookoła nich zaś - krąg przyjaciół, prawdziwych i nieprawdziwych; drobne intrygi i wielkie dramaty, zabawne przygody i budzące niepokój tajemnice.
Czy miłość Benny i Jacka przetrwa trudne próby? Powieść urzeka ciepłem i niepowtarzalnym klimatem, wyciska łzy i pobudza do śmiechu, od pierwszej do ostatniej chwili, jak przystało na bestseller, trzyma w napięciu - podobnie jak film zrealizowany na jej podstawie. 

Jezeli nie znacie książek tej autorki, gorąco polecam. 

6 komentarzy:

 1. Znam tą autorkę.Przeczytałam parę jej książek.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Też znam tą autorkę - jako pierwszą przeczytałam Droga do Tary - bardzo mi się podobała - inne już mniej

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam "Liliowy autobus" strasznie dawno temu. Niewiele już pamiętam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To pogrzeb w bibliotece, powinni mieć jej książki. Najlepsza, tak jak retro77pisze jest Droga do tary. Polecam.

   Usuń
 4. Przypomniałam sobie Twój post, gdy w ostatnich dniach dowiedziałam się o śmierci Maeve Binchy :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze, że mi napisałaś, wstyd, ale nawet nie zwróciłam uwagi, ze pisarka zmarła kilka dni temu.

   Usuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.