środa, 7 grudnia 2011

MORDERSTWA W MIDSOMER

Morderstwa w Midsomer - to jedna z moich ulubionych serii kryminalnych. Akcja odbywa sie w na pozór spokojnym, fikcyjnym hrabstwie Midsomer. Na pozór, gdyż często zdarzają się tam tajemnicze morderstwa.
Główną postacią jest nadinspektor Tom Barnaby, który wraz ze swoim pomocnikiem stara się rozwiązać zawikłane sprawy morderstw w Midsomer.
Głównym bohaterem serii jest detektyw Nadinspektor Tom Barnaby - oddany swej pracy inspektor Barnaby, stara się rozwikłać przyczyny zagadkowych morderstw, które w Midsomer zdarzają się nadspodziewanie często. Dociekliwy, prowadzi dochodzenie metodycznie, jest uczciwy i zawsze stara się znaleźć prawdziwego sprawcę wszystkich przestępstw. W przeszłości pracował pewien czas w MI6. Barnaby jest racjonalistą, poświęca się pracy, często odwołuje umówione wcześniej spotkania z żoną lub wybiega z restauracji, by móc jak najszybciej rozwiązać sprawę.
Książki mają niepowtarzalny klimat. Wszystko dzieje się na prowincji, w zamkniętych społecznościach wsi i miasteczek hrabstwa Midsomer (które jest miejscem fikcyjnym), gdzie pod fasadą normalności, równo przyciętych trawników oraz spotkań przy herbatce lub w pubie, skrywają się przeróżni ekscentrycy, zdrady są na porządku dziennym, a dewiacje seksualne równie częste co homoseksualizm. Z tego wszystkiego wyróżnia się nadinspektor Barnaby, który wraz z żoną mógłby uchodzić z wzór normalności. Wszystko to jest pokazane z przymrużeniem oka, tak samo jak duża liczba zgonów, co wydaje sie dziwne, gdyż Midsomer, jest raczej małym wiejskim hrabstwem.
Zabójstwa w Badger's Drift Zabójstwo w Badger's Drift  to pierwsza część przygód inspektora Barnaby'ego i sierżanta Troya, którzy rozpoczynają śledztwo dotyczące z pozoru naturalnej śmierci starej panny Simpson. Okazuje się, że Badger's Drift nie jest tak spokojną i bezpieczną wioską, na jaką wygląda, a jej mieszkańcy ukrywają mniej lub bardziej nieprzyjemne dla nich tajemnice. Gdy policyjne dochodzenie zaczyna ujawniać to zaskakujące oblicze wsi, popełnione zostaje kolejne, makabryczne zabójstwo. Powieść znalazła się na liście 100 najlepszych powieści kryminalnych wszech czasów, a Caroline Graham otrzymała za nią nagrodę Macavity Award!


Śmierć pustego człowieka


Śmierć pustego człowieka to drugi tom serii.  Amatorski teatr w Causton przygotowuje się do wystawienia Amadeusza. Atmosfera w teatrze staje się coraz bardziej napięta. Wiele nerwowości wprowadza apodyktyczne zachowanie reżysera, Harolda Winstanleya, oraz złośliwość odtwórcy roli Salieriego - Eslyna Carnichaela. Tuż przed premierą Esslyn dowiaduje się o zdradzie swej młodziutkiej żony z innym członkiem zespołu, co powoduje, że w trakcie przedstawienia zaczyna zachowywać się, jakby oszalał. Ale prawdziwe coup de theatre widzowie mają okazję obejrzeć pod koniec sztuki. Całe szczęście, że są tam też policjanci: nadinspektor Barnaby i sierżant Troy.
Na razie tylko te dwie części mam za sobą z czego bardzo się ciesze, ponieważ jeszcze dużo  wspaniałej lektury przede mną.
Poza tym brytyjska tv nakręciła serial kryminalny oparty na w/w serii książek. Akcja (podobnie jak w książkach) odbywa się w na pozór spokojnym, fikcyjnym hrabstwie Midsomer. Na pozór, gdyż często zdarzają się tam tajemnicze morderstwa. Podczas 67 odcinków, w Midsomer miejsce miały aż 132 podejrzane zgony, w tym 113 morderstw, sześć samobójstw, pięć śmierci z przyczyn naturalnych oraz osiem w wypadkach.
Jeżeli lubicie dobre kryminały, pozorną sielskość angielskiej wsi i małych angielskich miasteczek, detektywów, którzy nigdzie się nie spieszą, zachęcam zarówno do przeczytania serii książek autorstwa Caroline Graham, jak i obejrzenia serialu nakręconego na ich podstawie.
Poniżej Caroline Graham z aktorami odtwarzającymi główne role w serialu Morderstwa w Midsomer i trailer z serialuBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.