poniedziałek, 19 grudnia 2011

Z całego serca życzę ci-Katarzyna Leżeńska, Ewa Millies-Lacroix

Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Okładka miękka, 272 s., 
Moja ocena 6/6
To był maj, Warszawa, niedziela. Małgośka zbierała siły, by przetrwać rodzinną uroczystość i przełknąć kolejne kłamstwa męża. Alicja, bogata wdowa z Saskiej Kępy umawiała się na mecz tenisa. Paweł, wzięty kardiolog, wprowadzał się do wynajętego mieszkania, a jego brat Marcin miał regularnego kaca. Ola schodziła właśnie z nocnego dyżuru. Na Okęciu lądował Aleksander Kranach, który...
Co łączy tych ludzi? Niewiele, poza tym, że wszyscy z całego serca marzą o odmianie dotychczasowego życia. W ciągu dwóch wiosennych miesięcy przekonają się, że zmiana bywa wyzwaniem, słodko-gorzką przygodą, a marzenia mogą spełnić się w zaskakujących okolicznościach.
Samotny podróżny, powracający do swojej przeszłości, potrafi odmienić niejedno, nie tylko w swoim życiu. Ale odmianę w życiu bohaterów tej opowieści zapoczątkuje coś o wiele mniejszego. Spowodują ją dwie skórzane jasne torebki, które na razie leżą jeszcze spokojnie na swoich miejscach..
To moje drugie spotkanie z książkami p. Katarzyny Leżeńskiej i po raz drugi bardzo, ale to bardzo miło spędziłam czas. Z całego serca to lektura łatwa, przyjemna i pouczająca, ale bez żadnych moralizatorskich zapędów i nadęcia. Autorka na przykładzie swoich bohaterów pokazuje, jak niewiele z pozoru znaczące wydarzenia, przypadki mogą zmienić czyjeś życie, życie osób, którym pozornie nie powinno nic do szczęścia brakować, a których życie tak na prawdę nie ułożyło się tak jak tego kilka-kilkanaście lat temu oczekiwali i którzy mają wrażenie, że duszą się w swoim idealnym z pozoru życiu i z całego serca marzą o jednym- o zmianach. A któż z nas przechodząc tzw. kryzys wieku średniego, a może chwilę wcześniej lub póżniej, nie ma takiego wrażenia, ze coś mu umknęło, że coś przegapił i, że albo zaraz zacznie krzyczeć, albo coś się w jego życiu zmieni, chociaż sam w możliwość tych zmian nie wierzy. Książka ta pokazuje, że jeżeli jest nam żle, warto zrobić ten pierwszy krok i zaryzykować zmiany, bo życie jest tylko jedno.  
Gorąco polecam tą niepozorną, jakby się wydawało książkę, warto ją przeczytać i zastanowić się choćby przez chwilę nad swoim życiem. To pełna ciepła i mądra lektura.
Powieść Z całego serca trafiła (w kategorii powieści polskiej) na 20. miejsce listy bestsellerów "Rzeczpospolitej" roku 2004, przygotowywanej przez Andrzeja Rostockiego. Wszystkie wydania Z całego serca, potraktowane razem, sprzedały się do końca 2006 roku w miłej liczbie 42 tysięcy egzemplarzy.
Jak już wspomniałam, to moje drugie spotkanie z twórczością p. Katarzyny Leżeńskiej, wcześniej czytałam Ależ Marianno, którą to książkę także polecam. Opowieść o tym, jak dwoje ludzi próbuje na nowo poukładać sobie życie.
Na początku 2005 roku przez dwa tygodnie była na 14. miejscu na liście bestsellerów Empiku.
W lutym 2005 roku Dorota Chotecka czytała fragmenty na antenie Radia dla Ciebie. Wszystkie wydania "Ależ Marianno!", potraktowane razem, sprzedały się do końca 2006 roku w 47 tysiącach egzemplarzy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.