piątek, 29 czerwca 2018

Powiedz, że jesteś moja - Elisabeth Noreback

Wydawnictwo Zysk i S-ka, Moja ocena 5/6
Bardzo dobra, mocna i trzymająca w napięciu książka, którą przeczytałam zarywając dwie noce. To taka książka, przy której promocja i zachęty wydawnictwa są adekwatne do treści.

Co prawda użyty przez autorkę motyw zaginięcia i odnalezienia po wielu latach dziecka nie jest w literaturze niczym nowym, jednak wszystko zależy od tego, jak potraktuje się temat, jak podejdzie się do całości. 
Całą historię będącą fabułą książki poznajemy z perspektywy trzech osób, trzech kobiet. Daje to bardzo ciekawy efekt.
Każda z kobiet jest inna, każda ma inne życie, doświadczenia, podejście do życia. Mamy wśród nich, spełnioną zawodową matkę dzieciom, młodą kobietę z traumą i zaborczą matkę. Losy tych trzech kobiet splotą się w zadziwiający sposób i doprowadzą do niesamowitych wydarzeń. 

Osią książki są wydarzenia sprzed 20 lat, a także to jakim cieniem kładą się na tym co dzieje się teraz, współcześnie. 
Autorka w doskonały sposób odmalowała nie tylko postaci każdej kobiety, ale i przedstawiła całą historię z ich punktu widzenia i przytoczyła argumenty w taki sposób, iż każda z opcji, każda z wersji wydarzeń wydaje się być ta prawdziwą. 
Dodatkowo, gdy wydaje nam się, że wszystko wiemy, że odgadliśmy rozwiązanie, że wiemy, jak, kto, dlaczego i co z tego wynikło, okazuje się, jak bardzo się mylimy. 
Powiedz, ze jesteś moja to doskonały z mistrzowsko dozowanym napięciem thriller. To także świetny miks książki obyczajowej z psychologiczną. Na szczególną uwagę zasługują nie tylko kreacje bohaterek, ale także doskonałe oddanie ich psychiki. Przy czym autorce udało się uzyskać różne efekty w zależności od tego, którą postać nam prezentuje. Nie każdy psiarz to potrafi. U niektórych postać 20-letnia ma takie same przeżycia, rozterki, jak o 2-3 dekady starsza. U Noreback tego brak. Widać, iż autorka bardzo się postarała budując swoje bohaterki. Każda z nich jest pełnokrwistą postacią adekwatną do tego w jakiej została osadzona roli. 
Gorąco zachęcam do lektury.

2 komentarze:

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.