poniedziałek, 13 marca 2017

Pokolenie zimy - Wasilij Aksionow

Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Moja ocena 5,5/6
Pokolenie zimy, to 1. tom Sagi moskiewskiej.
Jestem na siebie strasznie zła, że przeczytałam część 1. sagi nie czekając na ukazanie się 2. i 3.. Książka jest świetnie napisana, niesamowicie mnie wciągnęła i nie mogę się doczekać kolejnych części.
Bohaterami jest inteligencka, kulturalna, doskonale wykształcona rodzina Gradowów, która ma pecha żyć w latach 20. XX wieku w ZSRR. W Rosji panuje terror policyjny i kult Stalina, szerzą się represje. Wszechobecna jest bieda, szarość, dławiący strach przed represjami NKWD. A to dopiero początek tego co los szykuje dla Gradowów i ich bliskich.
Dzieje rodziny poznajemy od 1925 roku, od momentu kiedy ZSRR choć kraj dławiący każdą samodzielność, przerażający okrucieństwem, machina terroru i tak jest dopiero przedsmakiem tego co będzie się działo za kilka i kilkanaście lat.
Nie wiem, na ile autor wiernie oddał życie przeciętnego Rosjanina z tego okresu, czy ukazał całą prawdę czy tylko jej część. Niezależnie od tego to o czym czytamy na kartach książki przeraża. W pasjonującą, pochłaniającą czytelnika opowieść, pomiędzy postaci fikcyjne, niezwykle umiejętnie wpleceni są bohaterowie autentyczni,
Frunze, Blücher, Beria, Stalin i wielu innych.
Pokolenie zimy zapada w pamięć na długo. W trakcie lektury losy Gradowów i innych Rosjan przykuwają uwagę czytelnika, który spiesznie niecierpliwie odwraca kolejne karty książki. Czyta się doskonale choć w początkową część książki trzeba się "wgryźć" przyzwyczaić do stylu pisania Aksionowa, długich opisów historyczno-społecznych. Jednak warto. Świetna, doskonale napisana książka. Polecam.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.