sobota, 3 grudnia 2016

Rybak znad Morza Wewnętrznego - Ursula K. LeGuin

Wydawnictwo Prószyński i S-ka, ocena 6/6
Recenzja mojego męża.

Rybak znad Morza Wewnętrznego to trzeci – po Ziemiomorzu i Sześciu światach Hain – tom dzieł Ursuli K. Le Guin. W jego skład wchodzą cztery zbiory opowiadań: Wszystkie strony świata, Rybak znad Morza Wewnętrznego, Cztery drogi ku przebaczeniu, Urodziny świata, oraz powieść Opowiadanie świata.
Autorka całości, Ursula K. LeGuin, to bez wątpienia królowa światowego fantasy i to na najwyższym poziomie.
Autorka pisze co prawda o fantasy, o świecie innym, jednak jest on o dziwo niezmiernie podobny do naszego, w wielu momentach analogiczny. Pewne sprawy są ponadczasowe, dotyczą świata naszego jak i światów równoległych, czy światów wymyślonych przez autorów fantasy. Na tym właśnie bazuje Ursula K. LeGuin.
Tłem, miejscem akcji jest świat fantasy, podboje, nowe miejsca, nowe ziemie, jednak pisarka sporo miejsca poświęca człowiekowi, jego różnorodnym formom, skupia się na analizie jego różnorodnych cech, charakteru, motywów, konsekwencji takich czy innych postępowań.
Sporo miejsca LeGuin poświęca także rozważaniom na temat, dokąd właściwie zmierzamy, dokąd zmierza ludzkość, jako całość, dokąd zmierza pojedynczy człowiek. Teksty LeGuin zmuszają także do sporej dozy refleksji i zastanowienia się czy to w ogóle jest dobry kierunek.
To jest największym atutem i silą prozy pisarki. To sprawia, iż jej twórczość od lat ma tylu fanów.
Rybak znad Morza Wewnętrznego, to świetnie pomyślany zbiór. Łączy on w sobie to co najlepsze w prozie pisarki, jest kwintesencją jej twórczości.
Fanom twórczości Ursuli K. LeGuin Rybaka znad Morza Martwego nie muszę polecać. Osoby nie znające twórczości pisarki gorąco zachęcam do poznania tego tomu. Wierzę, że przypadnie wam on do gustu. To fantasy, ale jakże inne, mądre, z przesłaniem fantasy. Polecam.
 


1 komentarz:

  1. ach!! jak dobrze, że ją mam, chociaż objętość przeraża - nieco

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.