środa, 21 grudnia 2016

Ofiara - Joyce Carol Oates

Wydawnictwo WAB, Moja ocena 6/6
Joyce Carol Oates w swoich książkach zawsze porusza niezwykle ważne tematy. Tym razem jest to rasizm.
Akcja toczy się w altach 70. XX wieku w USA. Pewnego dnia w ciemnym zaułku zostaje znaleziona czarnoskóra 14-letnia dziewczynka Sybilla Frye. Nastolatka została okaleczona i zgwałcona.
Pierwsze co rzuca się w oczy (oprócz niebywałego wprost okrucieństwa) to rasowe tło zbrodni.
Na ciele ofiary sprawca napisał wszystko mówiące słowa: CZARNA KURWA KU KLUX KLAN.
Ofiara zeznaje. Jej zeznania nas obecnie szokują. Ale czy tak samo szokowałyby 30-40 lat temu w USA? Dziewczyna zeznaje bowiem, iż sprawcami, jej katami byli..biali policjanci. Dla nas coś niewyobrażalnego. Prawda?!
Ale czy to naprawdę tak wyglądało? Z każdą kolejną przeczytana stroną, z każdym kolejnym dniem akcji nabiera się wątpliwości. Niezależnie od tego, jaki przebieg miały zdarzenia, co tak naprawdę się stało, są osoby, które to zdarzenie postanawiają wykorzystać do swoich, obrzydliwych celów. Rusza machina napędzana przez nienawiść grzmiących o rasistowskiej władzy, ale także przez tych, którzy nazywają Sybillę kłamliwą czarną dziwką. Wielu wspiera dziewczynę słowem, ale i drogimi prezentami.
W pewnym momencie nie wiadomo komu wierzyć, nie wiadomo kto tak naprawdę jest ofiarą. A to dopiero początek.
Pisarka, jak zwykle po mistrzowsku pokazała historię z różnych stron, z punktu widzenia różnych osób, różnych grup etnicznych, społecznych. Wnikamy w świat czarnoskórej społeczności w USA, ludzi na ogół słabo wykształconych, biednych.
Ale poznajemy także drugą stronę, środowisko białych, policjantów, ludzi lepiej wykształconych i bardziej zamożnych. 

Pomiędzy nimi znajdują się sławni, bogaci, medialni.
Genialnie nakreślone sylwetki bohaterów, w szczególności: córki, matki (ich wzajemne relacje) oraz latynoskiej policjantki.
Oates portretuje, prezentuje, ukazuje wszystkie punktu widzenia, wiele aspektów prostej i jednoznacznej z pozoru historii. Stawia także wiele pytań. I do końca nic nie jest jednoznaczne.
Świetna, prowokująca do przemyśleń, poruszająca książka. Polecam. Ciekawe, jak ją odbierzecie, jak odbierzecie konkretne postaci i zachowania. 


Za książkę dziękuję Księgarni Internetowej Platon24 (klik)  
https://platon24.pl/0/?products%5Bstock%5D=%5B0%20TO%20*%5D&products%5Bformats%5D=0&products%5Bavaible_from%5D=0&products%5BsearchTerm%5D=OFIARA

1 komentarz:

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.