czwartek, 1 października 2015

Tajemnica rodu Sogliano - Sveva Casati Modignani

Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Moja ocena 5/6
Bardzo dobra, świetnie napisana saga rodzinna pełna włoskich klimatów, które tak lubię. 
Tytułowa rodzina Sogliano, to ród niezwykle zamożny, osadzony w południowych Włoszech od wielu, wielu pokoleń. Mieszkają w przepięknej antycznej willi w cieniu drzemiącego Wezuwiusza i od kilkuset lat niezmiennie zajmują się handlem drogocennym koralem. Ich klientami byli i są najbardziej znani jubilerzy, królewskie, książęce dwory, zamożne, arystokratyczne rody. Kunszt w zawodzie z dodatkiem kryształowej wręcz uczciwości sprawił, iż ród Sogliano jest najbardziej uznanym w swoim fachu, najbardziej poważanym i wpływowym. 
Jednak nie samą praca, pasją i pomnażaniem fortuny żyją członkowie tego włoskiego klanu. Także ich życie prywatne, często głęboko skrywane, jest niepozbawione  szaleńczych namiętności, miłości, pasji, ale i zawiści oraz słabości. Wiele z tych  uczuć dochodzi do głosu w momencie, gdy umiera głowa rodu  Edoardo Sogliano. Odpowiedzialność za rodzinę musi automatycznie przejąć wdowa po zmarłym - Orsola. Los stawia przed nią niezwykle trudne zadanie. Będzie bowiem musiała stawić czoło demonom przeszłości męża i swoim własnym, niedokończonym historiom, których echo, towarzyszące jej przez całe życie, powróci w najtrudniejszym momencie żałoby.  Na jaw wychodzą bowiem ciemne sprawki wielu członków rodu, a także bardzo głęboko skrywane grzechy uważanego dotąd za kryształowo uczciwego i oddanego rodzinie Edoardo. 
Książka ponadczasowa, poruszająca sprawy, które mogą przydarzyć się wielu z nas. Tajemnice rodzinne lubią bowiem wychodzić na światło dzienne w najmniej odpowiednim momencie. 
Tajemnicę rodu Sogliano czyta się mimo sporej objętości błyskawicznie. Autorka stworzyła bardzo dobrą książkę, w której przewijają się włoskie klimaty, piękne krajobrazy, stare rody, waśnie, miłości, namiętności i głęboko skrywane tajemnice. A wszystko to przykryte zasłoną perfekcji z jakiej przez stulecia słynął ród Sogliano.  Doskonała, iście wybuchowa mieszanka, książka idealna na długie jesienne wieczory, ale nie tylko.
 
 
Fragment książki do przeczytania tutaj (klik)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.