czwartek, 1 października 2015

Zapowiedź...

12 października 2015 r. nakładem Domu Wydawniczego PWN ukażą się wspomnienia Jerzego Feliksa Szymańskiego „Losy skoczka” opracowane przez Profesora Tadeusza Rutkowskiego.

Postać Jerzego Feliksa Szymańskiego pojawiała się w historiografii niemal od początku badań nad polskim podziemiem zbrojnym w czasie II wojny światowej. Wiązało się to oczywiście z jego trzema misjami jako kuriera rządu RP do kraju w 1939 i 1940 roku, które miały wpływ na kształtowanie się Polskiego Państwa Podziemnego. Nieco później pojawiły się wzmianki o jego roli jako instruktora cichociemnych i skoczka do okupowanej Polski. Co ciekawe, mimo coraz większej ilości informacji na temat Szymańskiego oraz tego, że on sam dożył aktywnie 80 lat, wciąż niewiele wiadomo o jego działalności, a publikowane prace, w tym obszerny biogram pióra Krzysztofa A. Tochmana, zawierają wiele nieścisłości.

Opracowane przez Profesora Tadeusza Rutkowskiego wspomnienia Szymańskiego to opowieść człowieka, którego biografia stanowi brutalny przykład skomplikowania polskiej historii w XX wieku. Kim naprawdę był i jak tłumaczył swoje życiowe decyzje? Bohaterowi temu z pewnością daleko do posągowości – z jednej strony był Oficerem Wojska Polskiego i szkoleniowcem cichociemnych, z drugiej zaś – donosicielem, wieloletnim współpracownikiem komunistycznego aparatu bezpieczeństwa. Życie Szymańskiego pokazuje, że, jak pisze sam autor, „w toczących się dziejach nie ma całkowicie białych i całkowicie czarnych stron”.

„Losy skoczka”, które trafią do rąk czytelników 12 października to doskonałe źródło mikrohistoryczne, które daje wgląd w jednostkowe życie, dla którego tłem były wielkie wydarzenia historyczne.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.