sobota, 24 października 2015

Cudze jabłka - Agnieszka Krakowska-Kondracka

Wydawnictwo Literackie, Moja ocena 4,5/6
Cudze jabłka to druga powieść Agnieszki Krakowiak-Kondrackiej autorki niezłej, czytanej przeze mnie kilka miesięcy temu książki Jajka z niespodzianką. Posarka jest także scenarzystką popularnego serialu Na dobre i na złe.
Tym razem bohaterami opowieści snutej przez autorkę, jest małżeństwo tuż przed 40-ką, Ewa i Marek oraz ich córka. Jak wielu ich znajomych (i jak wielu Polaków) żyli nie myśląc o jutrze, ciesząc się dniem dzisiejszym, korzystając z gotówki i tego co mogą za nią mieć. Żyli naprawdę dostatnio, mieli piękny apartament, nie brakowało im na prywatną szkołę dla córki Poli, zagraniczne wypady w środku roku, ogrodnika, sprzątaczkę. Ewa nie pracowała, na dom zarabiał Marek. 
Jednak pewnego dnia karta się odwróciła. jedna, druga nieudana transakcja, pismo od komornika, eksmisja, niewielkie oszczędności topniejące w mgnieniu oka, konieczność egzystencji jesienią i zimą w domku na działce. Próbują znaleźć pracę. Marek nie zgadza się żeby Ewa pracowała, to ujma dla jego męskiej ambicji. Kobieta znajduje jednak zajęcie w charakterze sprzątaczki. Musi jednak ukryć swoją profesję, w ogóle fakt, iż pracuje, przed mężem, który popada w coraz większy marazm. 
A to dopiero początek ich problemów i początek testu na miłość, chęć bycia razem, chęć nadal tworzenia rodziny. Bolesna próba. Jak poradzą sobie z nią bohaterowie?
Dobrze napisana, niezwykle prawdziwa i życiowa książka. Cudze jabłka powinni przeczytać wszyscy. Jedni, żeby zrozumieć, iż nic nie jest dane nam raz na zawsze, inni żeby docenić to co mają, a pozostali, żeby podnieść się po jakimś bolesnym życiowym upadku. 
Autorka mogłaby trochę dogłębniej potraktować niektóre wątki, ale generalnie książka dobra, na duży plus, z fabułą potrafiącą zaskoczyć i niezwykle sugestywnym morałem.
Bardzo ciekawie nakreśleni są bohaterowie. I co istotne, dotyczy to zarówno bohaterów pierwszoplanowych, jak i tych pojawiających się w treści fabuły tylko na moment.
Agnieszka Krakowska- Kondracka bardzo zręcznie splata losy bohaterów, włącza w nie różne ważne zagadnienia społeczne. Widać, iż ma doświadczenie zdobyte przy pisaniu scenariuszy filmowych. 

Zachęcam do lektury.


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.