sobota, 10 października 2015

29 - Adena Halpern

Wydawnictwo Świat Książki, Moja ocena 4,5/6
29 to z pozoru banalna, lekka opowieść o życiu, takie babskie czytadło. I tak i nie. 29, to faktycznie opowieść o życiu, ale daleko jej do lekkiej opowiastki. 
Jest to niezwykle mądra i ponadczasowa opowieść o życiu i wszelakich jego barwach, o miłości, przyjaźni, rodzinie i tym co w życiu liczy się najbardziej i o tym, iż każdy dzień należy przeżyć tak jakby miał być naszym ostatnim.
To także historia o tym, czy różnica pokoleniowa w rodzinach jest na prawdę tak ważną sprawą i o tym, iż czasami trzeba bardzo uważać na to o czym się marzy, czego się sobie życzy. Bowiem główna bohaterka, to pani będąca w słusznym wieku (to takie dyplomatyczne określenie 75. urodzin), młoda duchem, od dłuższego czasu żałująca wielu rzeczy ze swej przeszłości, zarówno tych, które zrobiła, jak i straconych, niewykorzystanych szans. Pewnego dnia dostaje jednak szansę od losu i wypowiedziane przez nią życzenie zmieni jej życie i życie kochających ją osób. To co póżniej nastąpi jest cóż..o tyleż zabawne, zadziwiające, co pouczające.
29 to lekka podróż w czasie do przeszłości w teraźniejszości, ciepła, mądra opowieść, taka do szybkiego przeczytania z uśmiechem na ustach i do dłuższego przemyślenia (już po zakończeniu lektury). To także niezła lekcja życia oraz pouczająca opowieść będąca ponad podziałami pokoleniowymi. Śmiało mogę zachęcić do jej lektury panie w każdym wieku - od nastu do 100 lat:). 
Niewątpliwym atutem książki są bardzo ciekawe, świetnie nakreślone postaci bohaterek. Te kobiety (i nie tylko kobiety) to osoby, których nie sposób nie lubić. Jeżeli dot ego dodamy ciekawą fabułę, cięte pióro autorki i całość potraktowaną mądrze, acz z lekkim przymróżeniem oka, to mamy doskonałą lekturę. 
Adenie Halpern udało się napisać dobrą powieść z uśmiechem, morałem, a jej główna bohaterka nie pomna na metrykę udowodniła, iż wiek nie jest barierą, nie przeszkadza w realizowaniu żadnych ...no prawie żadnych marzeń:). Od nas tylko na ogół zależy, jakie życie będziemy mieć.
Gorąco zachęcam do lektury.


1 komentarz:

  1. Lubię tę tematykę, ale nie jestem do końca przekonana do tej pozycji. Może spróbuję za jakiś czas.

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.