wtorek, 18 grudnia 2012

Nowe książki z ostatnich 2 tygodni...


Oto najnowsze (bo z ostatnich 2 tygodni) zdobycze książkowe:


 Natalie Zemon Davis wydobywa z mroków historii trzy indywidualne życiorysy. Jak większość żyjących w XVII wieku kobiet, Glikl bas Judah Leib, Marie de l′Incarnation i Maria Sibylla Merian, nie były królowymi czy szlachciankami. Żyły "na marginesach" siedemnastowiecznej Europy, Ameryki...
 

 Bez obawy o przesadę można powiedzieć, że dziennik Iwana Czystjakowa ma w literaturze miejsce w jednym szeregu z takimi utworami, jak Opowiadania kołymskie W. Szałasowa,  Archipelag GUŁAG, A. Sołżenicyna, czy Inny świat G. Herlinga-Grudzińskiego. Czystjakow, moskiewski inteligent, skierowany z wojska do oddziałów wartowniczych NKWD, spędził w łagrze na jednym z odcinków Kolei Bajkalsko-Amurskiej (BAM) rok ? od 9.X.1935 do 17.X.1936. Prowadził tam dziennik, który stanowi, jak dotąd, unikalne świadectwo historyczne. W ogóle wspomnień ludzi, którzy znaleźli się za drutami stalinowskich kolonii pracy, jest niewiele ? w tej sytuacji codzienne zapiski z życia Czystjakowa, przedstawiciela załogi oprawców obozu, prowadzone na gorąco w Gułagu, są wyjątkowym dokumentem epoki. Oryginał dziennika znajduje się w archiwum towarzystwa Memoriał w Moskwie. Autor był represjonowany w latach 1937-1938, a na samym początku wojny z Niemcami, w roku 1941, zginął na froncie w obwodzie tulskim.

Pasjonujący portret trzech niezwykłych kobiet na tle czasów nazizmu, w jakich przyszło im żyć. Wszystkie pisały o faszyzmie, antysemityzmie, totalitaryzmie, stosunku polityki do religii. Zmuszone do życia na wygnaniu, musiały nie tylko zrozumieć potworną rzeczywistość, lecz także znaleźć sposób na pogodzenie się z nią. Edith Stein, nawrócona zakonnica, zginęła w Auschwitz. Simone Weil walczyła we francuskim ruchu oporu i zmarła w czasie wojny w Londynie. Hannah Arendt uciekła do Ameryki. Książka przedstawia jeden z najważniejszych epizodów świata antycznego - walkę o władzę nad imperium, które pozostawił Aleksander Wielki. - Rywalizacja diadochów: zdrada, spiski, zbrodnia i podstęp - Dążenie Ptolomeusza dotworzenia własnej prowincji i sprawowania w niej udzielonych rządów. - Koncepcja Antygona Jednookiego: utrzymanie niepodzielnego, mocarnego i ekspansywnego imperium. - Chaos poaleksandryjskich czasów - wojny zdeterminowanych wodzów. - Ukształtowanie na następne stulecia losów krain euroazjatyckich - od Bałkanów do Indii.

 
 Jakich gladiatorów uwielbiał zabijać okrutny cesarz Kommodus? Kto walczył z zasłoniętymi oczyma?. Dlaczego tarcze dzieliły kibiców? Jak działały starożytne windy? Czy na pewno podniesiony kciuk oznaczał darowanie życia pokonanemu gladiatorowi? W jaki sposób łapano pantery? Gladiatorzy Konstantina Nossova, znanego naukowca, specjalisty w dziedzinie uzbrojenia i podróżnika, to zarówno znakomicie napisana książka dla laika w dziedzinie historii i uzbrojenia, jak i szczegółowa monografia dla znawcy epoki oraz tematyki.

Z antykwariatu za...9 zł.:)
 Najnowsza część przygód Sherlocka Holmesa .  Gdy doktor Watson przybywa z kilkudniową towarzyską wizytą na Baker Street, nie spodziewa się, że dane mu będzie wziąć udział w kolejnej niezwykłej przygodzie u boku najwybitniejszego z detektywów. I nawet gdy z prośbą o pomoc zjawia się u Sherlocka Holmesa pewien marszand z Wimbledonu, zaplątany w transatlantycką awanturę, nic jeszcze nie zwiastuje rychłego ujawnienia afery z udziałem czołowych postaci londyńskiej socjety. Afery tak ohydnej, że nawet wierny kronikarz Holmesa, doktor Watson, nie pozwolił opublikować swej relacji wcześniej niż po stu latach...

Z Matrasa za 9,90zł.:)
Rodzina oraz poczucie bezpieczeństwa, by móc się nią naprawdę cieszyć - Tom i Anna Reed nigdy nie pragnęli niczego więcej. Ale po kilku latach leczenia bezpłodności i czterech nieudanych próbach zapłodnienia in vitro, nie zostało im właściwie nic. Koszty emocjonalne i finansowe zabiegów wstrząsnęły ich małżeństwem i kazały się pożegnać z większością marzeń.
A wtedy los rzuca im nagle pod nogi niebywałą szansę. Znajdują ogromne pieniądze i nie potrafią oprzeć się pokusie, by ich sobie nie przywłaszczyć. Wybór jest prosty, a zakończenie ma być szczęśliwe - jak z bajki. Szybko przyjdzie im się jednak przekonać, że życie nie jest bajką. W prawdziwy koszmar zamienią je bezwzględny handlarz narkotyków, pałający żądzą zemsty rabuś i policjant, od początku podejrzewający, że Tom i Anna nie mówią całej prawdy.


2 książki noblisty, którym jestem oczarowana:

 Wciągający portret życia w Egipcie końca lat sześćdziesiątych. Akcja powieści toczy się w pensjonacie Miramar w Aleksandrii. Poprzez historie jego mieszkańców, a także pracującej w nim pięknej Zahry, poznajemy dylematy, z jakimi mierzą się Egipcjanie. Powieść ma budowę paraboli i jest rodzajem pełnej niepokoju, głębszej refleksji nad tym, w którą stronę powinien podążać kraj targany przez wiele sprzecznych sił. Uosobieniem Egiptu jest Zahra - dziewczyna uczciwa i pracowita, ale niewykształcona. W którą stronę zwróci się Zahra? Jaka przyszłość ją czeka? Czy dokona najlepszych możliwych wyborów, czy też zmarnuje swoje szanse?
Na barce, zacumowanej na Nilu, co wieczór spotyka się "śmietanka" inteligencji: znany aktor, adwokat, literat, tłumaczka w ministerstwie, studentka... Oddają się rytuałowi palenia haszyszu, miłości i rozmowom o tym, co jest najważniejsze.
Sztuka? Uczucia? Pamiętanie? Zapomnienie? A może nic nie jest ważne? Pewnego dnia dołącza do nich piękna dziennikarka Sammara i próbuje się dowiedzieć, co ich tak pociąga w zakazanym nałogu. Czy pracuje także dla policji? Mahfuz po mistrzowsku łączy obyczajową opowieść z życia Kairu lat 1960. z rozważaniami o naturze człowieka i swoistą "poezją" absurdalnych, narkotycznych wizji bohaterów.

  
Słynne szarże, bitwy, pojedynki, a nawet szum husarskich skrzydeł nie miałyby miejsca, gdyby nie koński grzbiet, z którego można było tego dokonać. A że kawalerzysta, pomimo bujnego życia, najpierw był żołnierze, to partnera do wojaczki dobierał starannie, dbał o niego, szanował i kochał, bo jak powiedział gen. Stefan Dembiński: „Bez konia bowiem trudno żyć, a nawet umierać”.Z książki czytelnik dowie się skąd brały się konie w wojsku, jak się je szkoliło, jak rodziła się przyjaźń między kawalerzystą a jego towarzyszem broni, jak karano za brak szacunku do… wierzchowca oraz jak rodziły się konie legendy i legendy o koniach, czyli o Kasztance, Brygadzie, Farysie, Krechowiaku, Gromie i ich słynnych towarzyszach Piłsudskim, Śmigłym-Rydzu, Mościckim, Podhorskim i innych.

 I tom doskonałej podobno norweskiej trylogii.
Kiedy na tydzień przed świętami Bożego Narodzenia stara Anna Neshov nagle dostaje wylewu i leży na łożu śmierci, jej trzej synowie muszą stawić czoła nie tylko chorobie matki, lecz także własnemu życiu oraz skomplikowanym wzajemnym relacjom (bracia od wielu lat nie mieli ze sobą żadnego kontaktu). Erlend pracuje jako dekorator wystaw sklepowych w Kopenhadze, Margido jest właścicielem małego zakładu pogrzebowego, a najstarszy, 56-letni Tor, prowadzi rodzinne gospodarstwo w Byneset niedaleko Trondheim. Tor jako jedyny z całej trójki, który ma dziecko, córkę Torunn, którą spotkał tylko raz w życiu. Teraz pragnie, aby córka przyjechała poznać babcię, zanim ta umrze.  "Ziemia kłamstw" to powieść o próbie szukania swoich korzeni. pozwalającej dostrzec, że sięgają one znacznie głębiej, niż się sądziło. Opowiada także o niespodziewanym odkryciu takich korzeni, o których istnieniu nie miało się nawet pojęcia. 

Norweski thriller medyczny:)
Norweska wyspa w gminie Hitra, początek posępnej, śnieżnej zimy.
Na kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem młody lekarz Mads Helmer odkrywa podczas wieczornej śnieżycy rozbity samochód swojego szefa Aldusa Caroliussena.
W ciągu następnych dni Helmer dowiaduje się wielu ciekawych informacji, które stawiają zmarłego - lekarza rodzinnego cieszącego się dużym autorytetem wśród miejscowych - w dwuznacznym świetle. Kim naprawdę był Caroliussen? Jak zginął? Poszlaki każą Helmerowi podejrzewać, że śmierć kolegi nie była przypadkiem. Wraz z córką zmarłego, Line Schönfelt, młody lekarz dostaje się do piwnicy Caroliussena, gdzie znajduje ogromne archiwum. W archiwum przez długie lata gromadzone były medyczne i pozamedyczne dane na temat pacjentów, nieraz boleśnie obnażające ich poczynania oraz fakty z życia.
Lekarz, który wiedział za dużo to wartka powieść, wykraczająca poza ramy gatunku prozy lekarskiej. Łączy w sobie wątki sensacyjne i obyczajowe, przy czym nic nie jest tu takie, jakie się wydaje - w książce mnożą się nie tylko zagadki, ale też ich ciekawe rozwiązania, wplecione w misterną i zaskakującą intrygę. 


Opowieść Trudy Rosenberg zaczyna się we Lwowie, w pięknej kamienicy, pośród elity lwowskiej inteligencji, do której należał jej ojciec, zamordowany 3 lipca 1941 roku na dziedzińcu więzienia, tak zwanych Brygidek.
Truda opowiada o swej wojennej tułaczce, która z ukochanego domu poprowadziła ją przez lwowskie getto, Rumunię, Warszawę aż do Niemiec, a w końcu do Anglii i Kanady. Tułaczce, podczas której musiała wielokrotnie zmieniać tożsamość, aby ukryć swoje pochodzenie. Opowiada o ludziach, którzy pomagali i którzy też walczyli o przetrwanie, o dobrych i okrutnych gestach, z jakimi się spotkała, o ludzkiej wielkości i małości. Wiecie już pewnie, że uwielbiam Marię Rodziewiczównę. To kolejne pozycje do kolekcji:)

 "Magnat" to pasjonująca historia Aleksandra Kalinowskiego, młodego potomka zbiedniałego arystokratycznego rodu, wychowanego na łasce bogatej krewnej. Wiedziony pragnieniem odzyskania dawnej pozycji społecznej, dumny, honorowy, odważny i prawy podejmuje kolejne wyzwania, przekonany, że wszystko może zdobyć własną dzielnością i wytrwałością. Nic nie wydaje mu się zbyt trudne. Piękny i obdarzony wieloma zdolnościami wierzy, że żadna moc nie zdoła go zatrzymać. Jednak na jego drodze staje ta, która plącze losy zarówno możnych jak i biedaków. Miłość. Równie namiętny w zdobywaniu pozycji, w pracy, jak i w uczuciu, nie potrafi iść na żaden kompromis.
 
 Wartka powieść osadzona w realiach Polski przełomu XIX i XX wieku, paradoksalnie jednak opowiadająca o problemach całkiem nam współczesnych, bowiem skupiająca się na ludzkich charakterach, które - jak wiadomo - najmniej się zmieniają. Maria Rodziewiczówna, jak nikt inny, potrafi połączyć wiarę w idealizm z trzeźwą znajomością najgorszych cech ludzkich. Bohaterami powieści jest rodzina Kryszpinów. Po śmierci ojca lekarza i uwielbiającej go żony, córki niemieckiego fabrykanta, trójka dzieci, pozbawiona środków do życia, zmuszona jest prosić o pomoc wuja, który dotąd nie darował ukochanej siostrze, że porzuciła dom dla polskiego lekkomyślnego, jego zdaniem, lekarza. Najstarszy z dzieci, szesnastoletni Dyzma, który odziedziczył najlepsze cechy rodziców, postanawia pracować jak dorosły, nie chcąc żyć o łaskawym chlebie. Pełen ideałów, nie raz spotka się z prozą życia, jednak nieustannie hartując charakter, w przekonaniu, że lepiej być niż mieć, stanie się niezwykłym człowiekiem. Śledząc jego dzieje poznajemy realia ówczesnej Polski, w tym skomplikowanych powiązań między żyjącymi wspólnie Polakami i Niemcami.

 "Czarny Bóg" to opowieść o trójce młodych mężczyzn, których drogi rozchodzą się od razu po zakończeniu studiów. Jeden zostaje lekarzem na polskiej wsi (wtedy jeszcze pod zaborem rosyjskim). Drugi, dzięki swemu ojca, wysoko postawionemu urzędnikowi carskiemu, trafia do kręgów władzy i daje się unieść życiu pełnemu zabaw i uciech. Ostatni zaś angażuje się bez reszty w sprawy socjalizmu. Wydawałoby się, że wybierając tak inne kariery, nigdy już się nie spotkają. Jednak los potrafi zakręcić każdym z nas. W wyniku różnych okoliczności nasi bohaterowie spotkają się znowu, a skutki tego spotkania okażą się dojmujące dla każdego z nich. Powieść ta stanowi też niezwykły zapis życia młodych ludzi pod koniec XIX wieku.

 Tytuł książki – „Joan. VIII 1-12” – kieruje nas do VIII rozdziału ewangelii wg św. Jana, czyli do przypowieści o Chrystusie przebaczającym jawnogrzesznicy. To wtedy padają słowa: niech ten, kto jest bez winy, rzuci kamieniem. I tłum rozchodzi się. Ale czy w życiu zdarza się podobnie? Na pewno nie jest tak w tej powieści. Jej bohater, stróż Gedras lituje się nad umierającą przy drodze kobietą i zabiera ją do domu. Dla nieszczęsnej są to ostatnie chwile, ale dziewczyna zdoła jeszcze dać życie, a niemowlę udaje się uratować. Od tej chwili jedynym celem tego ponurego mężczyzny jest wychowanie małej istotki. Ale czy uda mu się zdjąć odium grzechu i hańby, które przyniosła ze sobą na świat? Czy jest to możliwe w świecie pełnym obłudy i zakłamania, gdzie prawdziwa dobroć zdarza się tak rzadko, że najczęściej jest brana za głupotę? 

 Wzruszająca opowieść o wielkim uczuciu, tajemnicach z przeszłości i przebaczeniu, autorstwa poczytnej brytyjskiej pisarki uwielbianej przez czytelniczki na całym świecie. Dziesięcioletnia Floriana mieszka w małej wiosce w Toskanii. Jest urzeczona pięknem willi stojącej na obrzeżach miejscowości. Często zagląda przez rozpadający się mur do otaczającego willę ogrodu i wyobraża sobie, że kiedyś umknie przed swoją nieciekawą, ubogą egzystencją i zamieszka w luksusie. Nieoczekiwanie Dante, syn bogatego przemysłowca, właściciela willi, zaprasza ją na teren posiadłości. Od tej chwili Floriana mocno wierzy, że jej przeznaczeniem jest życie we wspaniałym domu nad morzem, w cudownych ogrodach, u boku Dantego. Jednak gdy oboje dorastają, przekraczają pewną niewidzialną granicę, narażając na niebezpieczeństwo to, co wydaje im się rzeczą najdroższą na świecie... 

 Obfitująca w wydarzenia, świetnie osadzona w realiach dawnej Brazylii opowieść o miłości, honorze, marzeniu o lepszym życiu i wielkiej tajemnicy. Lua, młoda niewolnica, która jednak umie czytać i pisać, spisuje wspomnienia Imaculady - z pozoru zdziwaczałej staruszki, ale kobiety o bogatej przeszłości, przywiezionej do Bahii z Afryki. Stara niewolnica opowiada jej o rzeczach, które będą miały zaskakujący wpływ na życie Lui. Czy Imaculada pomoże jej połączyć się z ukochanym Ze, marzącym o założeniu w puszczy osady zbiegłych niewolników, sprzedanym na inną plantację?Mam słabość do Kernicka, nic na to nie poradzę, kupione w antykwariacie za 9,00 zł:):)
Początkujący pisarz Rob Fallon spotyka w pubie Jenny, dawno niewidzianą dziewczynę swego najlepszego przyjaciela. Przyjmuje zaproszenie na drinka i jedzie do jej mieszkania. Jest właśnie w łazience, gdy do środka wdziera się dwóch mężczyzn, uprowadza Jenny i próbuje zabić Roba. Fallonowi udaje się uciec, lecz gubi dokumenty. Policja początkowo nie traktuje poważnie jego zawiadomienia o porwaniu i próbie zabójstwa. Rob próbuje więc na własną rękę odnaleźć Jenny, zaczyna zadawać niewygodne pytania i natychmiast staje się celem gotowych na wszystko zabójców. Drogę jego ucieczki znaczą kolejne trupy. Mike Bolt z policji zbyt późno zdaje sobie sprawę, że stawką w toczącej się grze jest życie setek ludzi, nie tylko zaginionej dziewczyny...

Także z antykwariatu za 15,00zł.:)
Thriller historyczny ze słynnym filozofem Giordanem Brunem, w roli detektywa, który spodoba się wszystkim miłośnikom Imienia Róży Umberta Eco. Anglia, rok 1583. Kilka dni po przybyciu do Londynu Giordano otrzymuje wezwanie od sekretarza stanu, szefa tajnych służb. Ten chce, by Bruno podjął się misji szpiegowskiej w Oksfordzie: pod pozorem uczestnictwa w debacie na temat teorii Kopernika ma tropić ukrywających się na uczelni stronników Rzymu, spiskujących przeciwko królowej Elżbiecie.


 Opowieść o jednym z najbarwniejszych okresów w dziejach Paryża powszechnie kojarzonym z szaloną zabawą w Moulin Rouge i kankanem. Jednak belle époque to przede wszystkim lata ożywionej działalności artystycznej, naukowej i politycznej, właśnie wtedy Paryż nazywano stolicą świata. Porywająca, ilustrowana fotografiami z epoki, podróż w czasie, pełna niezwykłych historii, barwnych postaci, burzliwych miłości, wybitnych dzieł sztuki i literatury pozwala poczuć duszę miasta świateł z przełomu wieków.
Wczoraj z kolei od znajomego dostaliśmy w prezencie na kindlusie takie książeczki, po niemiecku oczywiście, Agnieszka  zachęcała, kusiła, nie mogliśmy odmówić:) Nie wiem kiedy to przeczytamy, ale ważne, że mamy:):)

25 komentarzy:

 1. Ale szaleństwo :) Piękny stos!

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow... gdzie Ty mieścisz wszystkie te książki?... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miejsce jeszcze jest, bardziej zasadne byłoby pytanie kiedy to przeczytamy:)

   Usuń
 3. Magnat brzmi ciekawie. Historia połączona z miłością...

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj mnie korci "Lekarz, który wiedział za dużo":D
  Oj sporo Ci się nabierało tego;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Biblioteka rośnie w postępie geometrycznym.
  Mnóstwo tu książek mnie interesujących, szczególnie tych biograficznych, ale ni tylko.)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zaszalałaś. Przez 2 tygodnie masz taki stos, co ja przez 2 miesiące :-) Sporo ciekawych tytułów widzę dla siebie m.in ,,Cel'', ,,Dom nad morzem'', ,,Ziemia kłamstw'' itp. Życzę więc przyjemnego czytania i czekam na recenzje.
  Pozdrawiam cieplutko.

  OdpowiedzUsuń
 7. Lekarz, który wiedział za dużo, Pieśń kolibra i niemiecki zestaw to moje typy z tego zestawienia :-) Swoją drogą to Ty już chyba możliwości Twojej biblioteczki w sypialni dawno przekroczyłaś :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, ale tak:) Na poddaszu mamy jeszcze stosy pod ścianą, będziemy budować tam regały, ale dopiero na wiosnę.

   Usuń
 8. Mahfuza chętnie bym ukradła - tych książek akurat nie czytałam, ale innymi byłam zachwycona :)

  OdpowiedzUsuń
 9. nazbierało się tego co nie co :)
  przyjemnej lektury :)

  OdpowiedzUsuń
 10. "Dom jedwabny" jest świetny, aż Ci zazdroszczę, że ta lektura jeszcze przed Tobą! Gratuluję książkowej wieży (to już nie stos!;-)) i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Gratuluję zdobyczy miłej lektury.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ło Jezu, a ja myślałam, że to ja mam nałóg książkowy...

  Ciekawa jestem, jak Ci się spodoba Nele Neuhaus (też sobie wczoraj ściągnęłam "Złego wilka" na kidla:)... "Schneewittchen" czytałam, bardzo mi się podobało, a Fitzka wzięłam dziś z biblioteki. Więc przynajmniej pod względem kryminalnym trochę się nam lektury pokryją.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzisz, nie tylko ty masz kółko na punkcie książek. Ale ja się nie przejmuję, to nieszkodliwe (no chyba, że mnie kiedyś książki przysypią..)>

   Usuń
 13. Bardzo ciekawy stosik, "Dom jedwabny" bardzo mi się podobał. Ciekawa jestem książek N. Mahfuza. Wielokrotnie widziałam jego książki w księgarniach, ale jakoś się nie zdecydowałam na zakup, a teraz czytam opis "Pensjonatu Miramar" i czuję, że może mi się podobać.
  Pozdrowienia :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ależ dobra! Masz co robić kobietko, nuda Ci nie grozi:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj nie:) Nawet się nie zastanawiam, kiedy to przeczytam.

   Usuń
 15. Dokładnie! "Dom nad morzem" muszę mieć :D Przyjemnego czytania świetnych książek!

  OdpowiedzUsuń
 16. OOOOOO, jestem pod wrażeniem przez duże w :D Widzę, że historia górą!
  Przepiękne zdobycze książkowe, gratuluję!
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak wczoraj fotografowałam, to dopiero zwróciłam uwagę ile książek przybyło przez te 2 tygodnie:)jak sią po 2-3 dziennie kupuje lub dostaje to tak się nie rzuca w oczy.

   Usuń
 17. Jakie piękności ja tutaj widzę:D
  gratuluję zdobyczy i miłego czytania:)

  OdpowiedzUsuń
 18. Rozumiem, że bank okradłaś?:) To teraz chyba urlop weźmiesz, żeby to wszystko przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kochana, jakbym 10 lat nie spała, nie pracowała tylko czytała, to może przeczytałabym wszystkie książki jakie mamy w domu. A co z nowościami?
   Jak ja żałuję, że doba nie jest z gumy:)

   Usuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.