czwartek, 10 maja 2012

Zapowiedzi książkowe...

Premiera- 13.06
Kreta - raj na ziemi oferujący turystom wszystko, co potrzebne do udanego wypoczynku: niezawodne słońce, piaszczyste plaże, piękne krajobrazy. Przybywających wita opiekunka grupy, nienagannie uśmiechnięta Persi. Jej imię to zdrobnienie od Persefony, bogini, która pojawiając się na wyspie z początkiem każdego sezonu turystycznego, przynosi na Kretę kwiaty i dobrą pogodę. W pracy Persi ukrywa się za wyćwiczonym uśmiechem. Nie opowiada o tym, co przeżyła w innych miejscach świata: w rodzinnej Białej Podlaskiej i w Paryżu, gdzie próbowała uciec od polskiej biedy i monotonii. Profesjonalny dystans zostaje przełamany, gdy poznaje stroniącego od grupy profesora. Wspólnie poznają inne oblicze wyspy - pełną złowrogich wąwozów arenę walk, jakie pół wieku wstrząsnęły tym turystycznym rajem. Po paru dniach Persi i profesor decydują się wyruszyć razem na Psiloritis, najwyższą górę na wyspie. W tej wyprawie przeszłość połączy się z nieuchronną przyszłością. Turnus to napisana z fabularnym rozmachem opowieść o wędrówce człowieka przez labirynt historii i własnej pamięci.

 Premiera - 23.05
Ta historia wydarzyła się naprawdę. Przyjaciele Eliany mówili, że jej życie to bajka. Dziewczyna z amerykańskiego miasteczka zakochała się w przystojnym Włochu i zamieszkała z nim w kraju, którego język brzmi jak poezja, a jedzenie smakuje niczym dar niebios.
Niestety, wymarzony dom okazał się jedynie piękną klatką, z której nie można uciec. Kiedy Eliana traci już nadzieję i wiarę w przyszłość, wtedy los stawia na jej drodze nieznajomego. Oboje wiele przecierpieli i trudno im uwierzyć w szczęśliwe zakończenie.
Ale przecież każdy, kto próbuje ukryć miłość, daje najlepszy dowód na jej istnienie.
 Premiera - 27.05
Na podwórzu domu rodzinnego trzech pokoleń kobiet Slocumb dochodzi do odkrycia tajemniczego grobu. Najmłodsza z rodu Mosey właśnie kończy piętnaście lat i postanawia za wszelka cenę wytropić, kto i dlaczego wykorzystał podwórze jej rodzinnego domu na miejsce prowizorycznego pochówku. To, czego się dowiaduje, może kosztować jej rodzinę utratę wszystkiego.





Premiera - 30.05
Trzeci kryminał z Rudolfem Heinzem! Piłkarski światek i makabryczne zabójstwa, niezawodny Kastoriadis i przeszłość, która powraca w życiu komisarza...
Warszawa, 10 kwietnia 2010 roku, w okolicach Dworca Wschodniego Jacek Kos rzuca się pod pociąg. W obliczu katastrofy smoleńskiej śmierć piłkarza z polskiej kadry przechodzi bez echa. Dwa tygodnie później do Katowic przybywa Józef Heinz i prosi syna, którego nie widział od wielu lat, by pomógł mu wyjaśnić powody tego samobójstwa. Kierując się względami osobistymi, Rudolf Heinz postanawia przeprowadzić na urlopie drobne dochodzenie. Zagłębiając się w prywatne śledztwo, profiler stopniowo odkrywa powiązania z niewyjaśnionymi zabójstwami nastoletnich chłopców. Sprawie nadano kiedyś kryptonim ZZZ. Nazwa nawiązywała do listu, który pozostawił nieuchwytny morderca.
Tymczasem w długi weekend majowy ze szpitala psychiatrycznego ucieka Inkwizytor, by wyrównać rachunki z Heinzem i resztą świata...
Premiera - 30.05
Igor Abramow-Newerly był pisarzem, bibliotekarzem, wychowawcą, stolarzem i kajakarzem. Młodość spędził w ZSRR, skąd uciekł przed zsyłką na Syberię. W przedwojennej Polsce debiutował jako publicysta i redagował wydawany przez Janusza Korczaka „Mały Przegląd". W trakcie wojny, aresztowany za działalność konspiracyjną, trafił do obozu koncentracyjnego. Po wojnie powrócił do pracy publicystyczno-wychowawczej, rozpoczął także karierę pisarską. Jan Zieliński nie ogranicza się do odtworzenia życia pisarza, ale ukazuje jego losy na tle burzliwych dziejów środkowo-wschodniej Europy. Korzysta nie tylko z licznych tekstów źródłowych, ale też oddaje głos samemu Newerlemu, sięgając do jego powieści, z których wiele ma charakter autobiograficzny.
Premiera - 28.05
"Najnowsza książka Kjella Oli Dahla to mroczna i tragiczna opowieść o zemście i erotycznej obsesji. Detektyw Frank Frolich przypadkowo wplątuje się w romans z tajemniczą Elisabeth Faremo. Wkrótce odkrywa, że jego kochanka jest siostrą przestępcy. Gdy w mieście dochodzi do napadu, w którym ginie młody ochroniarz, anonimowy donos wskazuje na brata pięknej Elisabeth. Pożądanie i ciekawość zaprowadzą praworządnego glinę do podejrzanych zaułków i szemranych miejsc norweskiego półświatka.



 Premiera - 16.05
Wielkanoc 1974. Z Valö, małej wyspy w pobliżu Fjällbacki, znika bez śladu rodzina. Na pięknie nakrytym świątecznym stole zostaje obiad wielkanocny, ale w domu nie ma nikogo, znikają wszyscy z wyjątkiem rocznej córeczki Ebby.
Po latach Ebba wraca na wyspę jako dorosła kobieta. W rodzinnych stronach pragnie wraz z mężem otrząsnąć się po śmierci malutkiego synka. Postanawiają wyremontować i otworzyć dla gości stary ośrodek kolonijny, którym wiele lat temu zarządzał surowy ojciec Ebby.
Wkrótce po rozpoczęciu prac remontowych oboje omal nie giną w tajemniczym pożarze. Równie tajemnicze są stare ślady zaschnietej krwi odnalezione pod zerwaną podłogą w jadalni. Do akcji wkracza wkracza Patrik Hedström. Czy zdoła wyjaśnić zagadkę z przeszłości?
Premiera - 16.05
Andy Prescott jest najbardziej wyluzowanym, młodym prawnikiem, jakiego można spotkać w Austin w stanie Teksas. Specjalizuje się w prawie transportowym i urzęduje w małym pokoiku położonym nad jakimś obskurnym salonem tatuażu. Jeździ motorowerem i zdecydowanie zbyt wiele czasu poświęca na picie piwa i wylegiwanie się w słońcu. Ambicja nigdy nie była mocną stroną Andy’ego, który z reguły niczym się nie przejmuje.
Wszystko się zmienia, gdy w jego biurze pojawia się jeden z najbogatszych ludzi w Teksasie. Miliarder Russell Reeves z miejsca zatrudnia Andy’ego w charakterze swego prawnika i w zamian za banalne zlecenie płaci mu więcej, niż ten kiedykolwiek zdołał zarobić.
Jednak nic nie ma za darmo. Russell okazuje się desperatem, którego jedynym celem jest ocalenie ośmioletniego syna Zacha chorego na białaczkę. Nie cofnie się przed niczym, nawet gdyby miał narazić życie Andy’ego na niebezpieczeństwo.
Premiera - 23.05
Marcy nie może uwierzyć w śmierć swej ukochanej córki. Dziewczyna zginęła podczas spływu kajakowego, a że ciała nigdy nie odnaleziono, matka kurczowo trzyma się myśli, że Devon sfingowała swoją śmierć. Próbuje jej szukać. Pewnego dnia, w Irlandii, widzi ją zza szyby pubu. Lecz czy to na pewno ona? Sugestywny portret zdeterminowanej kobiety, opuszczonej przez męża i rozpaczliwie potrzebującej miłości i wsparcia, która staje się celem niebezpiecznej intrygi. 




Orkan na Jamajce, Richard Hughes Premiera 04.07, Koniec XIX wieku. Dzieci państwa Bas-Thorntonów zostają wysłane w podróż z Jamajki do Anglii. Statek, na którym płyną, pada łupem piratów. Wbrew utartym schematom piraci okazują się dobroduszni i bezradni. To dzieci stanowią siłę niszczącą. Z ich perspektywy porządek ustalony przez dorosłych i wyznawana przez nich hierarchia wartości nie mają żadnego znaczenia. Dla Emilki
Bas-Thornton trzęsienie ziemi to niezwykła atrakcja; huragan, który unicestwił dorobek życia rodziców, nie może równać się z taką tragedią jak śmierć kota, a ostateczną wyrocznią we wszystkich poważnych sprawach jest Biała Myszka o Giętkim Ogonku. Życie na morzu to przygoda – bez względu na to, kto jest kapitanem. Dzieci są w swoim żywiole. Żywioł jednak łatwo może wymknąć się spod kontroli...
Życie jak w Tochigi. Na japońskiej prowincji, Anna Ikeda Premiera 11.07
Czy codzienność w ojczyźnie nowoczesności i wynalazku jest prostsza niż gdzie indziej? Czy łatwo znaleźć męża Japończyka? Co Japończycy określają mianem „egzotycznego ślubu”? Czym się wyróżniają japońskie trzylatki? Anna Ikeda odsłania uroki (ale i mankamenty) życia w Kraju Kwitnącej Wiśni. O braku centralnego ogrzewania, kąpieli z odzysku, rynku matrymonialnym, japońskich przedszkolach, a także o bóstwach, tradycji i stereotypach pisze Polka, która wybrała życie na Dalekim Wschodzie. Autorka nie zanudza wiadomościami encyklopedycznymi, ale żartobliwie opowiada o tym, co wypada, a czego nie wypada robić, czego oczekują Japończycy od gaijnów, czyli obcokrajowców, i co właściwie robi tam Polka. Życie jak w Tochigi to pouczająca lektura, napisana lekko, z humorem, ale też z ogromnym szacunkiem dla innej kultury.
Kalahari, Wojciech Albiński Premiera 18.07
Kalahari, tytułowe opowiadanie całego tomu, to historia mężczyzny, który jedzie przez południowoafrykański busz w poszukiwaniu syna, ciężko chorego na malarię. Oczywiście to nie tropikalna choroba wysuwa się w opowiadaniu na pierwszy plan, ale obcy, dziki i nieprzyjazny świat.  Jest jeszcze druga Afryka – zmodernizowana. Wielkie miasto Johannesburg z wysokimi biurowcami stojącymi tuż obok dzielnic biedy, w którym apartheid nadal pozostał żywy. Ta niezbyt udana kopia bogatej Ameryki – przeszczep sztuczny, ale trwający już wiele dziesięcioleci – jest obecna m.in. w opowiadaniach Stanley i Syndile, Strzały na Hillbrow czy Hotel Carlton. Oba światy istnieją równolegle, ale nie ma między nimi porozumienia. Warto tę rzeczywistość poznać, żeby ją choć trochę zrozumieć. Świetnie napisane opowiadania Albińskiego czyta się jednym tchem.
Po drugiej stronie lustra i inne eseje, Umberto Eco Premiera 25.07
Po drugiej stronie lustra i inne eseje to zbiór tekstów z okresu 1972–1985, połączonych wspólnym tematem: znak i jego przygody w dziejach cywilizacji. Autor przygląda się różnorodnym fenomenom kulturowym, z taką samą dociekliwością odczytując Listy Pliniusza Młodszego, Opisanie świata i Hrabiego Monte Christo, z identycznym zaangażowaniem badając średniowieczny alegoryzm, science fiction i sztukę nazistowską. Nie wyklucza z obszaru swoich rozważań złych powieści ani kiepskiego malarstwa. Deklarując w przedmowie, że większość zamieszczonych w zbiorze prac sytuuje się między poetyką artykułu prasowego a rygorami naukowego dyskursu, Eco wyraża przekorną nadzieję, że wszystkie one nadają się do czytania. Nie sposób się z tym nie zgodzić. Poczucie humoru, błyskotliwość, sugestywne opisy i autoironia czynią eseje włoskiego semiologa niezrównaną lekturą. Tym bardziej że wszechstronne zainteresowania badacza pozwalają mu pisać równie przenikliwie o zjawiskach tak z pozoru odległych, jak fenomenologia lustra, niegodziwość eterycznych blondynek i jednorożce.
Ostatni dzień lipca, Bartłomiej Rychter Premiera 25.07
Czekamy Ciebie, czerwona zarazo / Byś wybawiła nas od czarnej śmierci – ten wiersz z sierpnia 1944 roku w pełni oddaje nastroje warszawiaków w dniach, w których zaczyna się akcja powieści kryminalnej Bartłomieja Rychtera. Z kolei niemieccy okupanci ze strachem myślą o Armii Czerwonej, której czołgi dotarły na przedpola Pragi. W takiej scenerii rozgrywają się dwie historie kryminalne.Dwaj nieznający się bohaterowie, Polak i Niemiec, ostatniego dnia lipca rozpoczynają prywatne śledztwa. Starszy strzelec Klaus Enkel usiłuje rozwiązać zagadkę domniemanego samobójstwa swojego przyjaciela, a adwokat Antoni Chlebowski, członek ruchu oporu, wyjaśnia okoliczności śmierci umarłej na jego oczach telegrafistki. Obaj bohaterowie w swoich przełożonych mają raczej wrogów niż sprzymierzeńców i bardzo wiele ryzykują...
Najnowsza książka Bartłomieja Rychtera to dynamiczna opowieść o przyjaźni czasów wojny. Mimo przeniesienia akcji do lat 40. ubiegłego wieku wnioski nasuwające się po lekturze są aktualne także dziś. Ostatni dzień lipca łączy w sobie solidną dawkę historii, intrygującą fabułę, realizm psychologiczny i zręcznie budowane napięcie.
Pamiętnik i inne pisma z getta, Janusz Korczak Premiera 08.08
Korczak podczas wojny z oddaniem zabiegał o dobro swoich podopiecznych, a jeszcze starał się ratować kolejny dom dziecka, w którym panowały wyjątkowo ciężkie warunki. Pamiętnik przedstawia nie tylko bieżące wydarzenia z życia Domu Sierot i warszawskiego getta, Korczak dokonuje w nim także przeglądu swojego życia, wraca do czasów dzieciństwa i młodości. Najbardziej wstrząsające są ostatnie refleksje Korczaka, który wie już, że wysiedlenie z getta jest nieuchronne. Pamiętnik to lektura pełna emocji, strachu, wspomnień. Ukazuje wychowawcę i pisarza jako człowieka potrafiącego oceniać siebie i innych, który dzielnie zmaga się z okrucieństwem losu, ale też ukrywa przed światem własne słabości. Janusz Korczak rozpoczął pisanie Pamiętnika w maju 1942 roku. Ostatnia notatka pochodzi z 4 sierpnia. Następnego dnia poszedł ze współpracownikami i z dziećmi na Umschlagplatz, skąd trafili do Treblinki.
Okręt przeklętych, Viviane Moore Premiera 22.08
Podróż „Sycylii”, okrętu, na którego pokładzie płyną Hugo z Tarsu i jego podopieczny Tankred, ma właśnie dobiec końca. Niestety, pasażerowie nie dotrą do celu. Najpierw przeszkodzi im straszliwy w skutkach sztorm, później zaatakują ich piraci. Po krwawej walce Hugo i Tankred trafią na wyspę, która skrywa odizolowany od świata klasztor cystersów. Czy tutejsi zakonnicy oddają się tylko modlitwie? Jakie mają tajemnice? I do kogo należy „głos, który zabija”? Przeklęty okręt to już trzecia część cyklu Rycerze Sycylii. I trzecie śledztwo prowadzone przez średniowiecznych detektywów.
Wszystkie jesteście moje, Dariusz Rekosz Premiera 29.08
Akcja powieści pędzi już od pierwszej strony i nie ustaje w szaleńczej pogoni. Podinspektor Jan Górski i starszy aspirant Grzegorz Wilk to śledczy o długim i burzliwym stażu pracy. A jednak sprawa, z którą przyjdzie im się zmierzyć pewnego upalnego lata, jest z pewnością najtrudniejsza w ich karierze. Dąbrową Górniczą wstrząsają dwa zabójstwa o rzadko spotykanej brutalności. Kiedy mieszkańcy i policja powoli otrząsają się z szoku, giną kolejne ofiary. Teraz nikt już nie zaprzecza – w mieście grasuje seryjny morderca. W pościgu za groźnym psychopatą Górski i Wilk nie zwalniają nawet na chwilę. Fabuła koncentruje się na żmudnej, codziennej pracy ekipy dochodzeniowej, którą doskonale ilustrują dynamiczne i niepozbawione sarkazmu dialogi…

To moje najbliższe plany książkowo- zakupowe. Ile tego jest :) Kiedy znajdę czas na czytanie:) :) :)





13 komentarzy:

  1. Wszystkie wydają się być bardzo ciekawe, ale pozycja druga i trzecia szczególnie mnie przyciąga

    OdpowiedzUsuń
  2. A ja czekam na książke Joy Fielding - do tej pory przeczytałam wszystkie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To identycznie, jak ja. Też wszystkie książki tej autorki przeczytałam.

      Usuń
  3. druga książka kusi mnie najbardziej :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Najbardziej mnie zainteresował ten nowy Czubaj, od miesięcy już czekam na chwilę czasu i odpowiednią wenę, aby zacząć ten cykl.

    Ja dziś byłam z przyjaciółką w księgarniach, zorientować się, co nowego i z przykrością stwierdzam, że lista "Do kupienia" stanowczo przegrywa z wyciągiem z konta... Że nie wspomnę, że nie ma tego gdzie trzymać :/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To, jak u mnie też lista do kupienia dluuuuższa niż możliwości finansowe, że o miejscu na półkach nie wspomnę.

      Usuń
  5. Lo matko! czyli juz zapodaja date wydania MOJEJ ksiazki????!!!! Az sie trzese ze strachu na sama mysl jak ten produkt koncowy bedzie wygladal (bo nic jeszcze nie wiem, ani nie widzialam) i jaka bedzie reakcja czytelnikow!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czyli twoja to ta z 11 lipca?:) Ja już sobie zamówiłam w wydawnictwie. Będę bezlitosna w recenzji:) :) :) A serio, na pewno wypadnie super, a wydawnictwo WAB wydaje tylko dobre pozycje, poza tym tematyka i sposób jej zaserwowania będą (czuję to) świetne:). Teraz ja sie nie doczekam.

      Usuń
    2. Tak, ta z 11 lipca. I bardzo prosze o bezlitosna recenzje - pomoze me to przy pisaniu drugiej czesci ;-)

      Usuń
    3. Nareszcie można do nicka konkretną osobę przypisac. To się tak rzadko zdarza, jakby w ogóle się nie zdarzało:) Od razu po lekturze zamieszczę recenzję. Czuję, że to świetna książka będzie:)

      Usuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.