środa, 8 stycznia 2014

Operacja Reichswehra, kulisy wywiadu II RP - Marian Zacharski

Wydawnictwo Zysk i S-ka, 1216 s., Ocena 5/6
Recenzja mojego męża.

Marian Zacharski to emerytowany generał brygady, funkcjonariusz wywiadu w PRL-u, były funkcjonariusz UOP-u. Zacharski był na tyle skuteczny, iż kilka jego akcji, jakie przeprowadził m.in. w USA, do dziś odbija się mocarstwom przysłowiową czkawką. Jest on także autorem wielu poczytnych książek. Na celownik Zacharski wziął okres międzywojenny. 
Operacja Reichswehra, kulisy wywiadu II RP to pozycja prezentująca większość zagadnień dot. walk wywiadów Polski i Niemiec, jakie licznie miały miejsce pomiędzy I i II wojną światową.
Najciekawszym bohaterem szpiegowskich działań był bez wątpienia rotmistrz Jerzy Sosnowski, który z dużym powodzeniem działał na rzecz II RP w Berlinie. Ale nie tylko o nim jest ta książka. Zacharski opowiada o innych szpiegach, a także o niestety, ale zbyt licznych zdrajcach, o ich sukcesach i porażkach, o werbowaniu nowych agentów i o wielu aspektach naszej międzywojennej historii.
Materiałem źródłowym do niniejszej książki są liczne dokumenty znajdujące się w polskich i niemieckich archiwach. Trzeba autorowi przyznać, iż sumiennie odrobił lekcje, nie spoczął na wcześniej dostępnych materiałach, z których wiele okazało się niekompletnymi, nierzetelnymi. Zacharski poszedł dalej. Zadał sobie trud odnalezienia i zbadania oraz zweryfikowania innych dokumentów. To mu należy poczytać na plus. Atutem jest także zrzucenie z historycznego piedestału wielu opiewanych do tej pory akcji wywiadu. Na poparcie swoich tez, Zacharski zawsze przytacza odpowiednie źródła.
Kolejnym plusem niewątpliwie jest wyborny język, jakim generał się posługuje. Mimo, iż Operacja... jest słusznych rozmiarów (1216 stron to jest przecież coś), książkę czyta się błyskawicznie. Odrobinę problemu może sprawiać dopasowanie się do stylu narracyjnego autora, ale póżniej (po ok. 50-60 stronach) lektura jest wielką przyjemnością, a książkę wręcz się pochłania niczym najlepszą powieść sensacyjno-szpiegowską, tym ciekawszą, iż opartą na faktach.

1 komentarz:

  1. To książka godna uwagi:)
    Moje odczucia po tej książce zamieściłam tutaj: http://in-bed-with-books.blogspot.com/2013/12/marian-zacharski-operacja-reichswehra_20.html
    Serdeczności!

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.