czwartek, 5 października 2017

Ostatnie dni Stalina - Joshua Rubenstein

Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Ocena 5/6
Recenzja mojego męża.

Stalina, twórcę jednego z najokrutniejszych systemów totalitarnych na świecie, nikomu nie trzeba przedstawiać. Bez wątpienia był on jednym z największych zbrodniarzy w historii świata.
To także on w 1940 r. skazał na śmierć 22 tys. Polaków.
Jego śmierć 5 marca 1953 r. w Kuncewie k. Moskwy, ocaliła od zagłady kolejne miliony.
Rubinstein na kartach swojej książki porusza wiele tematów. Każdy z nich jest mocno związany z ostatnimi dniami Stalina. 

Coraz groźniejsze, nieludzkie rozkazy, przygotowania do kolejnych czystek. Autor twierdzi, iż śmierć Stalina ocaliła od zagłady dodatkowo kilka milionów Żydów, którzy żyli w ZSRR. Jego zdaniem lada moment miał być realizowany plan czystek antysemickich. Śmierć twórcy ZSRR zniweczyła ten plan.
Opowieść bogato udokumentowana) o planach wyrugowania Żydów z ZSRR jest niezwykle cenna, ponieważ przez większość historyków jest ona całkowicie pomijana. Jeżeli już ktoś o niej wspomina, to tylko informacyjnie. Rubinstein uczynił z tego zagadnienia kwestię wiodącą w książce.
Autor analizuje przyczyny takich planów, przygotowania do nich oraz opowiada o mechanizmach represji, jakie stosowano wobec Żydów, ale nie tylko.
Kolejnym ciekawym tematem, jaki porusza historyk, są kwestie zachowań Stalina, jego urojeń, stanu zdrowia oraz ludzi z jego otoczenia.
Całości dopełnia opis ostatnich godzin życia Stalina i walka o schedę po nim oraz opis dalszych represji, które nie ustały po śmierci wodza.
Dodatkowo poruszanym tematem są ostatnie dni działalności Berii, jego aresztowanie i śmierć.
Każde z zagadnień jest bogato udokumentowane, poparte licznymi listami, kopiami dokumentów. Przykładem mogą być rozkazy Stalina, czy listy Berii, w których próbuje on za wszelka cenę ratować swoje życie.
Zakończeniem książki jest dojście do władzy Chruszczowa i rozważania na ile ten fakt zmienił sytuację w ZSRR, na ile (o ile w ogóle) złagodzony został aparat represji.
Czyta się bardzo dobrze.
Joshua Rubenstein to zarówno pisarz, jak i wykładowca historii Związku Sowieckiego oraz autor licznych publikacji w tym zakresie. Polecam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.