piątek, 3 lutego 2017

Przed katastrofą - Noah Hawley

Wydawnictwo Sonia Draga, Moja ocena 5,5/6
Wow, niesamowita książka. Wiele się po niej spodziewałam, ale na pewno nie takiego prowadzenia akcji, nie takiego zakończenia.
Luksusowy mały samolot, na pokładzie 11 osób, startuje z równie luksusowej wysepki Martha’s Vineyard i w 16. minucie bum..spada do wody. Ginie 9 osób, 2 cudem ocalały - umiarkowanie popularny malarz i kilkuletni chłopiec. Obaj cudem docierają do brzegu (po kilku godzinach dryfowania) i wtedy się zaczyna. Rozpoczyna się śledztwo, a wraz z nim wokół sprawy narasta medialne zamieszanie. Do pracy bierze się policja, FBI, służby lotnictwa, a przede wszystkim dziennikarze, którzy niczym sępy rzucają się na równi na ocalałych, jak i na zmarłych.
Czy to możliwe, by człowiek najpierw ocalał z katastrofy lotniczej, a potem przepłynął kilkanaście kilometrów w zimnych wodach oceanu, ratując przy tym dziecko?
No i teraz mam zagadkę, jak napisać kilka zdań o tej książce żeby was do niej zachęcić, a jednocześnie niczego nie zdradzić, nie uchylić rąbka żadnej niespodzianki. Bo niespodzianek, niesamowitych zwrotów akcji, innego niż sobie wszyscy wyobrażają poprowadzenia fabuły jest mnóstwo.
Krok po kroku poznajemy w retrospekcjach życiorysy wszystkich osób. Każdy rozdział opowiada o innej osobie. Jak się okaże celem (jeżeli przyjmie się, iż był to zamach) mógł być praktycznie każdy. Szybko okazuje się, iż każdy miał coś na sumieniu, nic nie jest takim jakim się przed katastrofą wydawało,a najlepsze przed nami. Trzeba Hawleyowi przyznać, iż mistrzem okazał się tworząc scenariusze seriali Fargo, Kości. Jednak w przypadku Przed katastrofą poszło mu jeszcze lepiej, wzbił się na wyżyny.
Nic więcej nie napiszę. Musicie mi zaufać. Warto dać Przed katastrofą szansę. To doskonały thriller, mistrzowski kryminał i genialnie wpleciony wątek społeczno-obyczajowy. Całość wieńczy świetne zakończenie z suspensem. Aha i gdy wam się będzie wydawało, że wiecie o co chodzi, gwarantuję wam, że nic nie będziecie wiedzieć. Polecam.

1 komentarz:

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.