sobota, 19 września 2015

Teraz'44 historie - Marcin Dziedzic, Michał Wójcik

Wydawnictwo Wielka Litera, Moja ocena 5,5/6
Książka ta to kolaż zdjęć przedstawiających Warszawę - obecnie i w 1944 roku w  trakcie Powstania. Autorzy połączyli czarno białe zdjęcia z okresu Powstania Warszawskiego z tymi jak najbardziej współczesnymi, kolorowymi. Efekt jest niezwykle ciekawy. A pomysł o tyleż prosty co moim zdaniem bez małą genialny. Dwaj dziennikarze parający się też tworzeniem scenariuszy i historią dokonali bardzo ciekawej rzeczy, która bez wątpienia przybliży powstańcze obrazy, sceny z ówczesnego życia codziennego, Warszawę 1944 roku. 
Jest to jedna z ciekawszych, dostępnych dla każdego pozycji traktujących o Powstaniu Warszawskim.
Zdjęcia, które stworzyli autorzy książki prezentują się tak....

Uzupełnieniem jest każdorazowo niezwykle ciekawie napisany tekst zawierający garść historii dot. danej sytuacji, dnia, miejsca, osób + sporo ciekawostek dot. m.in. mało znanych faktów Powstania Warszawskiego. Autor tekstów, Michał Wójcik pisze w nowoczesnym, pozbawionym patosu, a bardzo plastycznym stylu. Jego felietony, wpisy, notki czyta się z wielką przyjemnością. 
Kadry Powstania Warszawskiego pokazane przez obu autorów książki, maja różnorodne oblicza. Są to m.in. rozmawiający młodzi ludzie, żołnierz oparty o czołg, spiesząca się dziewczyna, ale także młoda kobieta robiąca sobie manicure.
Książka wywiera spore wrażenie. oglądanie równocześnie tych samych miejsc, jak wyglądały 71 lat temu i jak wyglądają teraz, jest niezwykłe. Autor zdjęć musiał zadać sobie bardzo wiele trudu, żeby je wykonać. Na początku książki znajduje się długi wywiad z Marcinem Dziedzicem, w którym opowiada on m.in. o tym, skąd wziął się pomysł na tak niezwykłe przedsięwzięcie, jak wyglądało gromadzenie powstańczych zdjęć, skąd one pochodzą, jakim sprzętem posługiwali się fotografowie i wreszcie, jak wykonał zdjęcia, które możemy oglądać w książce. Bardzo ciekawe informacje.
Zachęcam do lektury i obejrzenia.
 Za książkę dziękuję księgarni internetowej Platon (klik)


 


2 komentarze:

  1. Zdjęcia robią wrażenie i to duże, zwłąszcza te z okresu Powstania Warszawskiego.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy projekt, warto się z nim zapoznać. Takie zestawienie jeszcze wyraźniej pozwoli docenić teraźniejszość i ujrzeć historię Warszawy walczącej.

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.