wtorek, 1 września 2015

Paulus. Trauma Stalingradu.

Wydawnictwo Dolnośląskie, ocena 5,5/6
Recenzja mojego męża.

Główny bohater książki, to Friedrich Wilhelm Ernst Paulus, jeden z najznamienitszych niemieckich dowódców, feldmarszałek, który kierował
przeprowadzonymi na ogromną skalę strategicznymi symulacjami działań na froncie wschodnim. Był współtwórcą słynnej operacji Barbarossa. 

Dowodził także 6. Armią Polową, którą walczyła m.in. pod Stalingradem. 

Paulus zmarł w 1957 roku w Dreźnie. 
Przez długie lata niewiele o nim wspominano, pisano.  Powodem najprawdopodobniej był fakt, iż zdecydowana większość materiałów dot. feldmarszałka, jego działalności wojskowej, dokonań znajdowała się w Niemczech Wschodnich, w tamtejszych archiwach. Z różnych powodów materiały te do upadku NRD nie były dostępne.
Poza tym, nie ukrywajmy, dla wielu Paulus to tchórz, a dla innych postać co najmniej kontrowersyjna. Powodem tego jest zapewne fakt, iż nasz bohater był pierwszym niemieckim feldmarszałkiem, który skapitulował podczas II wojny światowej i dał się wziąć do niewolim czyli wg. wielu stchórzył.
Niniejsza książka to pierwsza trak dokładna, dogłębna postać feldmarszałka Paulus. 
Jest to pozycja dopracowana w każdym szczególe. Zadziwia w niej wiele rzeczy, ale przede wszystkim bibliografia i źródłoznawstwo. Wierzcie mi, stwierdzenie, że są one bardzo imponujące jest wielkim niedopowiedzeniem. Diedrich, autor książki, przytacza wiele materiałów do, których w większości przypadków rzadko komu udałoby się dotrzeć. Na porządku dziennym są książki historyczne, wspomnienia, listy, zdjęcia, notatki, dokumenty wyciągnięte z najgłębszych postkomunistycznych archiwów, wywiady ze świadkami, osobami znającymi Paulusa. 
Sporo miejsca autor poświęca na opis życia Paulusa, na analizę faktu, jak urodzenie, dorastanie w Niemczech okresu Republiki Weimarskiej wpłynęło na Paulusa, jak ukształtowało jego charakter, sposób myślenia. 
Jednak większość część opasłego tomu Diedrich poświecił opisowi działań Paulusa w okresie najpierw III Rzeszy,a  póżniej na różnych etapach o frontach II wojny światowej. Jeżeli chodzi o okres II wojny światowej, to najbardziej autora interesuje (a co za tym idzie jest najszerzej omawiany) temat oblężenia Stalingradu i walk o miasto. Nie bez kozery książka nosi podtytuł..trauma Stalingradu. Badacz opisuje także kolejne lata w niewoli sowieckiej, jakie przyszło feldmarszałkowi spędzić.
Dla polskiego czytelnika istotnymi mogą być wątki polskie, jak np. kampania wrześniowa. Diedrich sporo o nich pisze. 
Paulus. Trauma Stalingradu, to dopracowana w każdym calu ( mimo dosyć trudnej tematyki, naukowego potraktowania tematu, licznych przypisów, bogatej bibliografii) przystępnie napisana pozycja. Co istotne, to jedyna taka pozycja na rynku. Gorąco polecam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.