niedziela, 25 marca 2018

Ocalić jednego - Andrew Gross

Wydawnictwo Sonia Draga, Moja ocena 4,5/6
Autor, Andrew Gross, to znany autor thrillerów, książek sensacyjnych, a także
autora bestsellerów New York Timesa. 
Na ogół pisze książki z akcją na zasadzie zabiligoiuciekł. To sprawia, iż często ocierają się one o czytadło takie do przeczytania, odłożenia na półkę i zapomnienia w kilka minut, ale Ocalić jednego jest trochę inne.
Akcja zaczyna się zgodnie z opisem na okładce. Jest końcówka II wojny światowej, rok 1944. Wybitny profesor fizyki Alfred Mendl, w zasadzie jedyna osoba, która może w sposób naukowy przyspieszyć koniec wojny, dostaje się jako więzień do obozu w Auschwitz. Uratować go może tylko cud. 
W tym samym czasie Żyd polskiego pochodzenia Nathan Blum, obecnie porucznik amerykańskiego wywiadu wojskowego, który kilka miesięcy wcześniej w sławił się ucieczką z getta krakowskiego, zostaje poproszony przez prezydenta USA o wykonanie karkołomnej misji. Ma przeniknąć do Auschwitz, żeby odnaleźć, a następnie wyprowadzić jednego człowieka. Tym człowiekiem jest profesor Mendl.
Akcja wydaje się o tyleż szalona, co wręcz niemożliwa. Jednak Nathan podejmuje się jej wykonania i po kilkudniowym szkoleniu zostaje zrzucony na spadochronie w okolice Auschwitz. Wraz z grupą robotników następnego dnia dostaje się na teren obozu. 
Do tego momentu wszystko idzie zgodnie z przewidywaniami i jest to ta łatwiejsza część zadania, jakie ma wykonać Blum. 
W drugiej części książki autor zastosował bardzo dużo błyskawicznych zwrotów akcji, krótkich niczym flesz filmowy rozdziałów, trochę zbyt moim zdaniem niesamowitych łutów szczęścia i pokusił się o kilka akcji, które sprawiały, że wręcz zaciskałam kciuki kibicując bohaterom. 
Zakończenie książki sprawiło, że jeszcze długo po skończonej lekturze zastanawiałam się, jak ja zachowałabym się na miejscu bohaterów. Trudne, bardzo trudne decyzje. 
Gorąco zachęcam do lektury. Dobra, wciągająca książka, która zostanie w waszej pamięci na dłużej niż czas potrzebny na jej przeczytanie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.