poniedziałek, 8 maja 2017

Metoda czarnej skrzynki. Zaskakująca prawda o naturze sukcesu

Wydawnictwo Insignis, Moja ocena 5/6
Metoda czarnej skrzynki. Zaskakująca prawda o naturze sukcesu, to taki miks poradnika z literaturą faktu.
Matthew Syed wręcz zasypuje czytelnika ogromną ilością faktów z różnych dziedzin aktywności ludzkiej. Wbrew pozorom, jakie tworzy tytuł, książka nie traktuje tylko o lotnictwie. Wiedza, informacje, które przekazuje nam autor dot. m.in. lotnictwa, medycyny, gospodarki, chemii, prawa, ekologii i wielu innych dziedzin nauki i życia.
Główną ideą książki jest ukazanie, iż błędy popełnia każdy. W sumie błędy to także domena nawet tych osób, które nic nie robią. Jak to jest możliwe? Sami przekonacie się o tym w trakcie lektury.
Wielokrotnie w trakcie lektur śmiałam się, a jeszcze więcej razy otwierałam szeroko oczy, ze zdziwienia, zaskoczenia. Niewiarygodne do czego są zdolni ludzie, co staje się udziałem milionów na świecie.
Syed przytacza dziesiątki historii, kuriozalnych pomysłów, dokonań ludzkich. Podam kilka przykładów...operacja pacjentki z alergią na lateks rękawiczek chirurgicznych, zapaść systemu opieki społecznej w Wielkiej Brytanii po publicznym napiętnowaniu dwóch pracownic pewnego ośrodka, doprowadzenie do głodu w Rosji i Chinach przez naukowca-ideologa Trofima Łysenkę. To tylko kilka przykładów, które zadziwiają, a często także szokują, bo są kuriozalne, niebezpieczne, idiotyczne, stoją w sprzeczności z zasadami ludzkiego postępowania.
Autor dowodzi, iż warto uczyć się na błędach, ale przede wszystkim warto, a nawet trzeba się do nich przyznawać. Tylko przyznając się do błędów można się czegoś nauczyć, coś osiągnąć, iść do przodu. Stosując metodę strusia (czyli udając, iż nie ma problemu, nie popełniliśmy błędu) czy metodę wyparcia nie tylko niczego się nie nauczymy, nie pójdziemy do przodu, ale wręcz cofniemy się.
Warto przeczytać, tym bardziej, iż książka nie jest zlepkiem moralizatorskiego ględzenia, tylko ciekawą, unikalną kopalnią ludzkich idiotyzmów i szkód jakich dokonał nasz gatunek. Polecam.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.