poniedziałek, 4 stycznia 2016

Aleksander I - Andrzej Andrusiewicz

Wydawnictwo Literackie, Ocena 6-/6
Recenzja mojego męża.

Bohater niniejszej książki to pochodzący z dynastii Romanowów Aleksander I Pawłowicz, żyjący na przełomie XVIII i XIX wieku car Rosji. Bez wątpienia był człowiekiem niebanalnym. O jego życiu i działalności napisano wiele książek, rozpraw naukowych. Car bez wątpienia zasłużył na takie zainteresowanie potomnych.
Tron Rosji objął w wieku 23 lat i od razu musiał zmierzyć się z nieciekawą sytuacją wewnątrz państwa, przeprowadzić szereg reform. Car był wszechstronnie wykształcony, choć na wiele spraw patrzył inaczej niż jego krewni, doradcy. Wiele zrobił zarówno na arenie rosyjskiej, jak i międzynarodowej. Co dla nas Polaków szczególnie istotne, to fakt, iż Aleksander I miał niebagatelny wpływ na nasze polskie dzieje.
Car miał łącznie aż 53 oficjalnych tytułów. Wśród nich był także jeden dot. Polski. Był to tytuł królewski.
Andrusiewicz niezwykle ciekawie, ale i merytorycznie opowiada o życiu i politycznej działalności bohatera. Co cenne, wiele działań cara ukazuje w kontekście sytuacji polski po 1812 roku. Przy okazji nakreśla także sytuację polskich ziem w tym czasie.
Aleksander I to jedna z najbardziej fascynujących postaci w XIX-wiecznej historii świata, co autor ukazał po mistrzowsku. Car nie bez kozery nazywany bywa pogromcą Napoleona, głównym architektem ówczesnej Europy. Bez wątpienia miał skandaliczną osobowość. Jego często niezrozumiałe decyzje miały różnorodną genezę i efekt.. Z pewnością starał się być dobrym władcą, sprawiedliwym człowiekiem. Czy takim był? Z pewnością był takim, nieobce są uczucia, romanse, porywy serca i charakteru.
Autor ciekawie opowiada o ówczesnej historii Europy, Rosji, przemianach. To wszystko w kontekście życia i działania Aleksandra I. 

Andrusiewicz ukazuje Aleksandra I takim, jakim był, bez koloryzowania, zatajania niewygodnych dla Rosjan aspektów jego życia. Ukazuje swojego bohatera w kontekście spraw gospodarczych, politycznych, militarnych, religijnych, kulturowych.
Książka niezwykła, ciekawa, barwnie napisana, ale nadal merytoryczna i dopracowana w każdym calu. Jej treść zainteresuje wielu, tym bardziej, iż autor nie skupia się tylko na historii (choć ona jest kwintesencją opowieści), a w tekst wplata wiele anegdot, skandalicznych historyjek, opowieści o romansach o innych poczynaniach cara.

Minus daję tylko za przypisy umieszczone na końcu książki. Jest to spore utrudnienie tym bardziej, iż są w nich umieszczone także krótkie notki biograficzne, objaśnienia dot. omawianych wydarzeń. Poza tym jest to książka doskonałą, której lekturę gorąco polecam.  

2 komentarze:

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.