czwartek, 14 stycznia 2016

Najpoczytniejsze książki 2015 roku..czyli 15 bestsellerów...Jestem ciekawa, które książki z tego TOP 15 czytaliście...

1. Najczęściej kupowaną książką 2015 roku był  ku mojego wielkiemu zdziwieniu - "Grey. Pięćdziesiąt twarzy oczami Christiana".

2. Na drugim miejscu top sprzedażowego uplasował się brytyjski thriller psychologiczny "Dziewczyna z pociągu" - debiut Pauli Hawkins. To światowy bestseller, do którego wykupiono już prawa do ekranizacji. Wybór tej powieści pokazuje, że lubimy rozwiązywać mroczne tajemnice zabójstw


3. Kolejne miejsce, to Camilla Lackberg - królowa skandynawskich kryminałów. Najczęściej wybierano jej powieść "Zamieć śnieżna i woń migdałów", a także "Pogromcę lwów".

4. miejsce to - "Co nas nie zabije", czyli ciekawy przypadek kontynuowania sagi "Millennium" (zmarłego już Stiega Larssona) przez innego autora.

5. miejsce to "Niebezpieczne związki Bronisława Komorowskiego".

Na kolejnych miejscach uplasowały się m.in. "Masa o porachunkach polskiej mafii" i książka o policjantach Złe psy".

Czytelnikom podobały się także rodzime kryminały autorstwa Bondy czy Miłoszewskiego.

Popularnością cieszyły się także wszelkie poradniki, m.in. kulinarne pozycje ("Jadłonomia"; "Moje wypieki") i poradniki ("Ukryte terapie", "Magia sprzątania", "Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały"). Czytelnicy pokochali książki kreatywne ("To nie książka" ) i... kolorowanki, które wspinały się na szczyty bestsellerów na równi z powieściami.

Najpopularniejszą interaktywną książką dla dzieci okazało się "Naciśnij mnie".

Lubiliśmy też czytać porady blogerów. Czołowe postacie Internetu (np. Kasia Tusk, Red Lipstick Monster) wydały w tym roku swoje pierwsze książki, które szybko odniosły sprzedażowy sukces .

Miniony rok był wyjątkowo inspirujący dla wielkich pisarzy - otrzymaliśmy nowe powieści od m.in. Kinga, Houellebecqa, Murakamiego, Pamuka. Nie można zapomnieć i o popularnych tytułach: "Metro 2035", "Życie na pełnej petardzie", "Wilki", czy "Feblik".

W 2015 roku pożegnaliśmy się też z kultowymi twórcami - nieodżałowanymi Terrym Pratchettem i Henningiem Mankellem.

Dostaliśmy również dużą dawkę polityczno-społecznego i wojennego reportażu od laureatki literackiego Nobla - Swietłany Aleksijewicz. Polską nagrodę Nike odebrała Olga Tokarczuk za "Księgi Jakubowe".


Ranking wg. empik.com (klik).
 

9 komentarzy:

 1. Cóż 1 miejsce dla "Grey. Pięćdziesiąt twarzy oczami Christiana" wiele mówi o poziomie czytelnictwa. :) Moja córka pokochała "To nie książka"

  OdpowiedzUsuń
 2. Nic jeszcze nie czytałam, ale od Greya trzymam się z daleka :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Od Greya trzymam się z daleka i nie zamierzam się nawet do niej zbliżać. Z listy przeczytałam "Zamieć śnieżna i woń migdałów", żałowałam później jak zwykle iż się skończyła :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytałem żadnej z nich. Chyba jestem za bardzo wybredny. :P

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam "Dziewczynę z pociągu" i jestem bardzo ciekawa ekranizacji.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam jedynie "Zamieć śnieżną i woń migdałów" - to mój pierwszy kryminał Lackberg, więc okazał się całkiem niezły, aczkolwiek nie porwał mnie zanadto. Podobno inne jej powieści są zdecydowanie lepsze, więc na pewno sięgnę po nie. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Niestety czytałyśmy tylko Greya :( Ale narobimy resztę. :D

  Pozdrawiamy gorąco i zapraszamy do nas :)
  rodzinne-czytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. "Zamieć śnieżną..." czytałam, ale szału nie było, więc jakoś mnie dziwi tak wysokie miejsce;)

  OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.