środa, 6 stycznia 2016

Kryzysowa narzeczona - Andrzej Mogielnicki

Wydawnictwo Szelest, Moja ocena 5/6
Chyba każdy (no prawie każdy) zna słynny przebój Lady Pank - Kryzysowa narzeczona. Od premiery piosenki upłynęło ok. 30 lat. Dużo, ale tekst nadal aktualny, nucony, śpiewany. To doskonały kawałek muzyczny z niebanalna historią i tekstem w tle.
Autor piosenki (i wielu innych przebojów Lady Pank) pokusił się o napisanie książki...Kryzysowa narzeczona. 

Zbieżność tytułów nie jest przypadkowa. Za sprawą książki cofamy się do lat 70. XX wieku, do rozkwitu PRL-u, do dawnych młodzieżowych imprez, do słuchania cudem zdobytych płyt analogowych, do nagrywania na kasety magnetofonowe muzyki z radia (Luksemburg lub Wolna Europa), do palenia, picia, dzikiego seksu, do tego co było kwintesencją ówczesnych młodych ludzi- maturzystów, studentów, niepokornych.
Niektórzy mogą westchnąć...kolejna książka o siermiężnym PRL-u.. I tak i nie. Akcja co prawda toczy się w okresie gdy ustrój peereleowski u nas rozkwitał, ale autor nie epatuje szarzyzną, pustymi półkami, kolejkami etc. Tzn. to wszystko jest, ale jakby w tle, dalej.
Sensem jest życie młodych ludzi, ich spojrzenie na świat, a także ich podejście do całości otaczającego ich świata. To wszystko genialnie poprzeplatane wstawkami z ówczesnych list przebojów, fragmentami znanych przebojów Stonesów, Beatelsów, Dylana.
Duża dawka kultowej muzyki, zręczne pióro i odpowiednie spojrzenie na Polskę lat 70., 80. i początku lat 90. Dało to fantastyczny efekt w postaci arcyciekawej, dobrze napisanej książki, którą czyta się błyskawicznie z lekkim uśmiechem na ustach.
Dodatkowym plusem jest wyjaśnienie tego kim (czym) była owa kryzysowa narzeczona.
Polecam każdemu, bez względu na wiek:). 

 

2 komentarze:

  1. Ciekawe.... nie słyszałam o tej książce, a wiedzę że warto przeczytać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Warto - ale warto też znać historie tamtych czasów, zarówno polityczną jak i muzyki. Bez tego książka Pana Andrzeja nie do końca będzie czytelna. Ale napisana znakomicie.

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.