wtorek, 14 kwietnia 2015

Astrid Lindgren. Opowieść o życiu i twórczości

Wydawnictwo Marginesy, Moja ocena 5/6
Astrid Lindgren kojarzy chyba każdy. To jedna z najbardziej lubianych przez dzieci autorek ich bajek, opowieści. Autorka m.in. Pippi Pończoszanki, Dzieci z Bullerbyn, Detektywa Blomkvista i wielu innych książek odniosła wielki sukces pisarski. Na przestrzeni lat udało jej się zebrać większość literackich nagród. Jednak początki jej życia i kariery nie były łatwe. 
Urodzona w 1907 roku na szwedzkiej wsi w wieku 18 lat zaszła w nieślubną ciąże, a jakby tego było mało nie dążyła do ślubu. Ba ona nie chciała mieć z ojcem dziecka nic wspólnego. Była polowa lat 20. XX wieku, skandynawska wieś. Nic dziwnego, że takie postępowanie Astrid wywołało wielki skandal. Jak pisze autorka biografii: (...) całe Vim­mer­by było wstrzą­śnię­te bar­dziej niż wtedy, gdy Gu­staw Waza ode­brał mia­stu prawa miej­skie. Z tego powodu przyszła pisarka musiała szukać szczęścia w Sztokholmie. Dziecko urodziła jednak w stolicy Danii w (...) jedynym szpitalu w Skandynawii, gdzie odbierano porody bez informowania o tym biura ewidencji ludności czy innych władz.(...)
Astrid uczy się, pracuje, a w międzyczasie rodzi kolejne dziecko. Wybucha II wojna światowa. To wydarzenie wywarło na Astrid trak wielki wpływ, że zaczęła pisać dzien­nik cza­sów wojny, w którym zapisuje wszystko co z okresem wojennym związane, w tym także wszystkie swoje przemyślenia. Astrid tworzy także swoją pierwszą książkę. Co ciekawe i zadziwiające, pierwsze próby nawiązania współpracy z wydawnictwami były nieudane. Wszystkie powieści Astrid są odrzucane. Także te, które za kilka lat odniosą światowy sukces. 
Debiutancka powieść ukazała się w 1944 roku i nosiła tytuł Zwierzenia Britt-Marii. Pod koniec tego roku zaczęła powstawać książka o przygodach niesamowitej rudowłosej Pippi, a w kolejnych latach inne niesamowite książki. Chociaż przeznaczone dla dzieci, moim zdaniem dzieła Astrid Lindgren są ponad podziałami wiekowymi. Czytając książkę Margarety Strömsted miałam wrażenie poznawania osoby dorosłej, dojrzałej, a jednak bez ustanku przebywającej w świecie dzieci, dążącej do zachowania w umyśle najwspanialszych, najbardziej idylicznych lat życia. 
Astrid Lindgren otrzymała za swoją twórczość wiele nagród. Najbardziej utkwiło mi w pamięci wręczenie w 1999 roku miana Szwedki Stulecia i komentarz Astrid: Przy­zna­li­ście na­gro­dę oso­bie bar­dzo sta­rej, na wpół śle­pej, na wpół głu­chej i cał­ko­wi­cie po­strze­lo­nej. Mu­si­my uwa­żać, żeby to się nie roz­nio­sło.
Astrid Lind­gren jest bez wątpienia naj­bar­dziej znaną pi­sar­ką dla dzie­ci na świe­cie. Zmar­ła 28 stycz­nia 2002 roku w Sztok­hol­mie. Zachęcam do lektury opowieści o życiu tej niezwyklej, odważnej kobiety. Margaret Stromsted udało się stworzyć arcyciekawą, poruszającą, wzruszającą i w wielu momentach wywołującą uśmiech na twarzy opowieść. Co cenne, mimo wielu trudnych momentów w życiu Astrid, dyskusyjnych decyzji, autorka książki o niej nie posunęła się do ich rozkładania na czynniki pierwsze czy analizowania. ot po prostu napisała o nich. I bardzo mi się to spodobało. Stworzyło to wspaniałą książkę i opowieść o wielkiej kobiecie i pisarce bez jątrzenia, grzebania w przysłowiowych trupach w szafie i szukania taniej sensacji.
Zachęcam do lektury.
 

1 komentarz:

  1. Cieszę się już na lekturę tej książki, bo na mnie czeka. Cieszy także jej wysoka ocena, to dla mnie postać magiczna:)

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.