sobota, 2 maja 2020

Żywica - Ane Riel

Wydawnictwo Zysk i S-ka, Moja ocena 5,5/6
Trudno tę książkę zaklasyfikować do jednego, konkretnego gatunku. To raczej swoisty miks kilku.
Z pewnością to poruszająca lektura, momentami wstrząsająca, zmuszająca do myślenia, powodująca natłok myśli, przemyśleń. 
Sednem opowieści są dzieje rodziny Haarder, które poznajemy oczami kilkuletniej dziewczynki. Rodzina mieszka na odludziu, jest kilku pokoleniowa, a opowiadana historia ukazuje, jak wygląda życie kilku osób zamkniętej w swoistej izolacji, w klaustrofobicznym odosobnieniu, osób, które żyją tylko w otoczeniu kilku najbliższych, ciągle tych samych, toksycznych osób.
Trudno jednoznacznie opisać, o czym jest Żywica. Bez wątpienia to doskonale napisane studium ukazujące przemiany zachodzące w ludziach, to kim się stają, jak ewoluują pod wpływem konkretnych czynników, faktów, zjawisk. To także stopniowe, krok po kroku ukazanie do czego to wszystko doprowadzi. 
Żywica to wstrząsająca i zarazem wzruszająca kronika stopniowego upadku i szaleństwa, do którego prowadzą konkretne wydarzenia.
Co się dzieje, jeśli kochasz kogoś tak bardzo, że chcesz go zatrzymać przy sobie za wszelką cenę? Co się dzieje, jeżeli takie, a nie inne warunki życia determinują dalsze zachowanie?
Żywica niepokoi, sprawia, iż od lektury trudno się oderwać, a o samej książce będziemy długo jeszcze pamiętać.
Autorka po mistrzowsku buduje napięcie, wrażenie niepokoju, strachu, zaciskania kciuków i zaskoczenia. Zręcznie żongluje ogromną ilością niewielkich elementów budując z nich zaskakującą i przerażającą rzeczywistość. Efekt końcowy szokuje. 
Książkę czyta się niecierpliwie. Sposób pisania, budowania narracji, użyte efekty sprawiają, iż chce się, jak najszybciej dowiedzieć jaki będzie finał historii, co jeszcze się wydarzy.
Przyznam się, iż dawno nie czytałam tak mrocznej, pełnej, traumy, strachu niepokoju i tego czegoś, co jest trudne do określenia książki. 
Nie jest to ani łatwa, ani miła, przyjemna lektura. Trzeba się sporo namęczyć żeby ją przeczytać. Ale warto. Doskonałe, świetnie napisane studium ludzkiej psychiki, ludzi tak w ogóle. Polecam.

4 komentarze:

 1. Dla tej książki muszę zarezerwować trochę więcej czasu. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Miałam się skusić na tę książkę i chyba faktycznie wezmę i nabędę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na tę książkę też się szykuję, ale muszę mieć odpowiedni nastrój.

  OdpowiedzUsuń
 4. Będę miała na uwadze ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.