Wydawnictwo Rebis, Moja ocena 5,5/6
Bardzo dobra i poruszająca książka. Zgodnie z tym, co podaje tytuł książki to oparta na faktach historia ucieczki polskiego więźnia z Gułagu na Syberii.
Szokująca, na długo zapadająca w pamięć lektura.
W 1939 roku bohater książki i jej autor Michał Krupa został aresztowany we wschodniej Polsce. Był to teren okupowany przez ZSRR. Męźczyznę oskarżono o szpiegostwo na rzecz Niemiec. Nastąpiło istne piekło. Sednem kolejnych koszmarnych dni były katorżnicze przesłuchania, niewyobrażalne tortury w osławionym więzieniu śledczym na moskiewskiej Łubiance. Krupa zostaje uznany za winnego i zesłany na długoletni pobyt na Syberii w łagrze Peczora.Bohater nie ma żadnej nadziei na to, że przeżyje pobyt w tamtym miejscu. Jednak los bywa przewrotny. Krupie udaje się uciec z łagru i przedostać do Afganistanu, gdzie znajduje bezpieczeństwo i spokój.
Póżniej życie zaprowadziło Krupę do Wielkiej Brytanii. Zamieszkał w Yorkshire, gdzie zmarł w 2013 roku.
Książka to poruszający opis wszystkich wydarzeń. To historia morderczego, nieludzkiego reżimu, sadyzmu katów Stalina, gehenny w łagrze i niewyobrażalnej wprost woli przeżycia człowieka. Autor udowadnia, że w skrajnych sytuacjach człowiek jest w stanie wytrzymać praktycznie wszystko.
Z mojej strony w trakcie lektury podziw i niedowierzanie. Niby wola i siła ludzka są niezbadane, ale przez cały czas lektury byłam praktycznie pewna, iż ja będąc na miejscu bohatera nie dałabym rady. Nie wiem, nie wyobrażam sobie, jak można przetrzymać takie piekło.
Życie, doświadczenia Michała Krupy to idealny scenariusz na serial, i to wyjątkowo wciągający serial. Mam nadzieję, iż któryś z reżyserów pokusi się o zrobienie takiego dzieła. Postać bohatera, to czego dokonał zasługują na rozsławienie.
Poruszająca, ważna, zmuszająca do myślenia książka, którą czyta się jednym tchem. Polecam. Niesamowita lektura.
Dobra książka jest jak alkohol - też idzie do głowy. (Magdalena Samozwaniec)
Strony
- Strona główna
- Przeczytane w grudniu 2011r. i 2012r.
- Przeczytane w 2013r.
- Przeczytane w 2014 r.
- Przeczytane w 2015r.
- Przeczytane w 2016 r.
- Przeczytane w 2017 r.
- Przeczytane w 2018 r.
- Przeczytane w 2019 r.
- Przeczytane w 2020 r.
- Przeczytane w 2021 r.
- Przeczytane w 2022r.
- Przeczytane w 2023 roku
- Przeczytane w 2024 roku
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Takie książki zawsze bardzo mnie poruszają i mocno sobie je cenię. Tę również chcę przeczytać. ��
OdpowiedzUsuńUwielbiam książki zmuszające do myślenia, z chęcią bym przeczytała :)
OdpowiedzUsuń