sobota, 11 lipca 2015

Zrozumieć Amelię - Kimberly McCreight

Wydawnictwo Czarna Owca, Moja ocena 5/6
Książka opowiada o prawniczce Kate Baron, która wezwana do szkoły swojej nastoletniej córki Kimberly, po dotarciu na miejsce dowiaduje się, że córka popełniła samobójstwo, skoczyła z dachu. Kate trudno się pogodzić ze stratą córki. Jej niepokój co do prawdziwych przyczyn zgonu nastolatki wzmacnia anonimowy sms. Po jego otrzymaniu Kate rozpoczyna śledztwo, które przyniesie nieoczekiwane wyniki.
Książka bardzo dobrze napisana, czyta się ją wyśmienicie. Chociaż jeżeli mam być szczera, nazwanie jej hitem jest przesadą. Bardzo dobry thriller, od lektury którego faktycznie trudno się oderwać, ale nie hit. 
Mimo tej drobnej uwagi gorąco zachęcam was do lektury. Debiutancka powieść amerykańskiej autorki jest na prawdę bardzo dobra. 
Autorce udało się świetnie uchwycić zarówno koszmarną wręcz atmosferę i toksyczne wnętrze prywatnej, niezwykle elitarnej szkoły, do której uczęszczała Amelia, jak i tragedię samotnej matki, która po śmierci jedynego dziecka wyrzuca sobie brak należytej opieki, szuka winy za doznaną stratę we wszystkich, a najwięcej w sobie i swoim postępowaniu. Czy Kate zbytnio poświęcająca się pracy mogła coś zrobić żeby zapobiec śmierci córki?
Wielkim atutem książki jest także jej tematyka. Wiem dramatyczna, ale także bardzo realna, przystająca do naszej rzeczywistości. Tyle się obecnie słyszy, czyta o dramatach nastolatków, gimnazjalistów, licealistów. Dotyczy to także w coraz większym stopniu Polski. Często zastanawiamy się co za tym idzie, co decyduje o fakcie, że młodzi ludzie zdobywają się na desperacki krok. Czy na prawdę jest on kwestią ich własnego wyboru? A może w tle stoi coś zupełnie innego....
Opowiedziana przez Kimberly McCreight historia jest przerażająca, bo prawdziwa i może się przydarzyć każdemu z nas. Polecam książkę zarówno osobom dorosłym jak i nastolatkom. To doskonały, donośnie brzmiący alarm i ważna wskazówka.

 

6 komentarzy:

 1. Dramatyczna ale realna? Muszę przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam o tej książce, ale widzę, że to lektura w moich klimatach. :) Będę mieć ją na uwadze. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam czarną serię, więc chętnie sięgnę po tę książkę;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Na taki thriller mam ochotę :)

  OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.