piątek, 17 lipca 2015

Zakopać maszynę do pisania. Dzieciństwo pod okiem Securitate – Carmen Bugan

Wydawnictwo Czarne, Moja ocena 5,5/6
Bardzo cenie książki wydawane przez oficynę Czarne z serii reportaży. Nigdy się na nich nie zawiodłam. Nie inaczej jest i w tym przypadku. 
Opowieść, którą snuje Carmen Bugan rozpoczyna się w 1976 roku, a toczy w Rumunii będącej wtedy pod rządami okrutnego Nicolae Ceaușescu i jego zony, światowej sławy uczonej. 
Wiele się mówi, pisze o czasach komunistycznej dyktatury Stalina. O tym wiemy bardzo dużo, a mimo to coraz to nowe doniesienia, odkrycia przyprawiają nas o wielkie zdziwienie, nieomal szok. O podobny (a momentami nawet większy) szok przyprawiła mnie lektura niniejszej książki. O komunistycznej dyktaturze, która miała miejsce w Rumunii, o rządach pary obłąkańców (bo inaczej ich nazwać nie można), o terrorze, o niewyobrażalnym strachu zwykłych ludzi, o całkowitym bezprawiu, o rządach tajnej i niezwykle groźnej policji Securitate, o tym wszystkim opowiada Bugan. 
Ale Zakopać...to nie tylko wspomnienia z komunistycznej Rumunii, wspomnienia osoby otoczonej mackami terroru. To coś więcej. Ta książka jest bowiem spojrzeniem na ów świat z perspektywy dziecka.Jest to spojrzenie dziwne, ale i zrozumiałe.Carmen wyparła bowiem część tragicznych wspomnień, nie rozumiała płaczu matki, gdy dziewczynka poszła pierwszy raz do szkoły, nie wiedziała co oznaczają krzyki w domu i przepłakane przez mamę noce, nie rozumiała wielu innych spraw. Z jej punktu widzenia, z poziomu kilkuletniego dziecka, dzieciństwo było trochę dziwne, ale momentami szczęśliwe. Wszystko zmienia się wraz z dorastaniem. Jeszcze większa zmiana zachodzi w Carmen, gdy będąc dorosłą kobietą odnajduje po latach 18 tomów dokumentów o rodzinie Buganów zgromadzonych przez Securitate. Treść jaką znajduje na setkach storn w połączeniu ze wspomnieniami z dzieciństwa, tworzy szokująca prawdę o niej samej, o rodzinie, o otaczającym ją wiele lat temu świecie. Trudna prawda, trud zrozumienia decyzji rodziców, próba pogodzenia się z nimi. 
Wspaniale napisana książka, szokująca bo przedstawiająca prawdziwą historię, książka zmuszająca do jej lektury bez przerwy, a także do wielu refleksji. 
Gorąco zachęcam do lektury.   

 Za książki dziękuję księgarni internetowej Platon (klik) 

 

1 komentarz:

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.